NÁZOR / Jedna z menších tváří ANO Radek Vondráček sdílel na síti X příspěvek Elona Muska a připsal k němu: „Dobré vědět.“ A co je dobré vědět? Nejbohatší člověk planety si postěžoval na zasahování médií do amerických prezidentských voleb.
Muskova malůvka sděluje, že o Donaldu Trumpovi je pokrytí z 89 procent negativní, zatímco o Kamale Harrisové z 84 procent pozitivní. Musk už dlouho jede ze svého účtu kampaň proti zavedeným médiím, tedy těm, kterým se dnes pohrdavě říká mainstream. Sám si koupil Twitter, jehož charakter se od nákupu značně změnil. Z hlediska normálních lidí k horšímu. Za normální lidi považujeme ty, kteří nelžou.
Ano, Vondráček má, aniž to tuší, vlastně pravdu. Je dobré vědět, že Trump s Muskem ještě nemají ve své moci všechny významné informační kanály. Pokud by někoho prvoplánově napadlo, že je zvláštní, jak nehezky některé noviny a televize referují o Donaldu Trumpovi, je třeba se podívat na objekt jejich zájmu.
Představme si, že by někdo v roce 1943 napsal, jak je zvláštní, že americké noviny negativně píší o Benitovi Mussolinim nebo maršálovi Hermanu Göringovi. Není v tom snad nějaká zaujatost? Proč nikdo nepíše, jak Mussolini zatočil s komunisty a jak lidé jásají při jeho projevech? Neví už nikdo, že maršál byl odvážný pilot za první světové války a má rád staré obrazy? To se mainstreamu nehodí, co? Jasná nevyváženost.
Takzvaně neobjektivní lidé, kteří netrpí přemrštěnou formou korektnosti a „veřejnoprávního vyvažování“, by snad mohli tvrdit, že Mussolini a Göring jsou zločinci, že duceho lidé prováděli politicky motivované vraždy a Göring bombardoval britská města a obrazy kradl. Ale kdo je dnes bez chyby, že? Chcete snad, aby Evropu ovládl Stalin?
S Trumpem to mají píáristé těžké. Teď byl uznán vinným v 34 bodech obžaloby a čeká se jen na výši trestu. Může to být podmínka, může to být taky pár let natvrdo. Nějaký šmudla už by byl možná dávno v base, tady se čeká až po volbách, „aby se neřeklo“. Trump je usvědčený sériový lhář, šestinásobný bankrotář, jeho první volební kampaň vedl Paul Manafort, který předtím dělal kampaň ruské loutce na Ukrajině Viktoru Janukovyčovi. Vydíral při telefonátu Volodymyra Zelenského, když chtěl kompro na syna prezidenta Joea Bidena Huntera Bidena. Trumpův syn se sešel s ruskou právničkou, která nabízela údajně kompromitující materiály na Hillary Clintonovou a Trump junior byl nadšen, jaké možnosti do kampaně se tu nabízejí.
Elon Musk šíří ze svého účtu prokazatelné konspirační lži a smaže je až tehdy, kdy je věc odhalena a mezitím je vidělo přes milion lidí. Omluva žádná.
Radek Vondráček má dojem, že pozitivní pokrytí Kamaly Harrisové a negativní Donalda Trumpa je něco, o čem „je dobré vědět“.
Jde ve skutečnosti o jeho šéfa Andreje Babiše, který nadává nezávislým médiím, kudy chodí. Proto si kdysi koupil vydavatelství Mafra, „aby se o něm psala pravda“. „Pravda“ vypadala tak, že když měl Babiš nějaký průšvih, na titulní straně jeho novin se jako hlavní zpráva objevil titulek, že „Ryby mění pohlaví“. Plocha rozhovorů úslužných „novinářů“ Jaroslava Plesla a Petra Koláře s jejich pánem a majitelem byla taková, že by tím šlo vytapetovat celý luxusní služební byt ministryně Aleny Schillerové v Pařížské ulici.
Pokud bude Babiš takový, jaký je, můžeme do omrzení opakovat úsloví: „Pokud chcete, aby se to o vás neříkalo, tak to nedělejte.“ Pravdu by deformoval ten, kdo by Babiše chválil a chvěl se úzkostí, aby nejel antiBabiš agendu. Čapí hnízdo nebylo malý podnik, co má právo na dotace, údajná „reklama“ na Čapím hnízdě by zřejmě běžnému podnikateli neprošla, inovovaná linka na toustový chleba nebyla inovovaná, vlastního syna Babiše odtransportoval údajný „diplomat“ na Ruskem anektovaný a okupovaný Krym, Babiš byl agentem Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Babiš lhal, že demonstranti proti němu jsou placení a že Miroslav Kalousek „zabil lidi cez padáky“.
Jak chcete něco takového mediálně „pozitivně pokrýt“?
Radek Vondráček by jistě rád, aby se „pozitivně pokryla“ jeho cesta do Ruska, kde se setkal s osobami na sankčním seznamu a vysvětloval, že česká veřejnost není tak rusofobní jako naše média. Ne, skutečně nejsme rusofobní. Normální lidé jen nechtějí, aby se tady potloukali ruští agenti Čepiga a Miškin a vyhazovali tu do vzduchu muniční sklady. Výbuchy muničních skladů na našem území nepovažujeme za ukázkový příspěvek k míru a přátelství mezi národy a trochu nám to vadí, zvlášť když to stojí životy našich občanů. Podle Andreje Babiše to byl sice „útok na zboží“, ale i kdyby to bylo jen tohle, nejsme nadšeni, že Čepiga s Miškinem útočí na zboží. Bylo by lepší, kdyby neútočili na nic a šli se živit něčím normálním.
Andreje Babiše a jeho věrné by jistě nadchlo, kdyby se politika řídila podle toho, kdo do ní investuje více peněz. Koupí se lidé, koupí se noviny a koupí se „pravda“. „Vysoká škola života“ se zaplaví dojemnými obrázky, jak Babiš obdaroval bezdomovce, důchodcům přidal pár stovek (inflace jim to pak násobně spolkne) a paní Monika peče s prsty netknutými moukou vánoční cukroví. Protilidový Petr Fiala v optice tohoto psavého služebnictva chce decimovat prostý lid hladem a žízní a všechny peníze poslat na Ukrajinu a rozpoutat jadernou válku. Proto jsou Elon Musk a Donald Trump pro babišovce vzorem.
Co je „dobré vědět“? Že lži Andreje Babiše, Donalda Trumpa, Elona Muska a koupených médií vedou k nesvobodě a chudobě. Jako vždycky. Nic, co je založeno na deformaci pravdy, nemůže fungovat.