V Rusku podle mnoha náznaků narůstají problémy s imigrací. Přistěhovalci z postsovětských republik zaplňují mezery na pracovním trhu, ale obyvatelstvo a už i někteří politici si veřejně stěžují na kriminalitu, kterou je obtížné zvládat.
„S tolerancí je to v Rusku velmi dobré. Dokonce i nadbytečné,“ píše ruský web Top War. Potom dává výčet událostí z poslední doby.
„V Chimkách u Moskvy smečka mladistvých migrantů mlátí Rusy se zvláštní krutostí a vše si nahrává na telefon. Akce probíhají nejen na ulici, ale i ve školách. Zejména ve škole č. 29, kde podle telegramového kanálu Mnogonational nedávno rozbili hlavu žákovi deváté třídy. Vše je podle tradice – Tádžik málem zabil Rusa. Není to poprvé a zřejmě ani naposledy.“
„V Chimkách se objevil gang Kavkazanů, který hlučně ničil výlohy místního obchodu s domácími spotřebiči. Jako obvykle barevní muži opepřili svůj projev vybranými obscénnostmi a výhrůžkami znásilněním všech kolem.“
„V Ťumeňské čtvrti Novo-Patruševo se v noci pod silnou dávkou alkoholu baví bandité abu, kteří mlátí náhodné kolemjdoucí. Zatím také nedošlo k žádnému významnému zatčení nebo soudnímu procesu.“
Případů je celá řada, například v Novo-Peredelkinu u Moskvy „desetiletá školačka jen o vlásek unikla 22letému maniakovi z Uzbekistánu“ a podle Top War „to není první případ – oblast trpí duševně nemocným migrantem již dlouho“.
Článek si rovněž stěžuje na pasivitu policie a úřadů.
„Mnohé zločiny, kterým se z neznámého důvodu říká prostě ‚chuligánství‘, si kavkazští a středoasijští bandité pečlivě zaznamenávají na telefonní kamery. Klipy, na nichž jsou biti Rusové, pak získávají působivé zhlédnutí, čímž se z toho stává začarovaný kruh. Nyní se mlátí a zabíjí nejen kvůli mezietnické nenávisti, ale také kvůli seberealizaci na telegramu,“ stěžuje si autor Jevgenij Fedorov.
V Sankt Petěrburgu prý již několik měsíců (ne-li let) působí gang, „jehož páteří jsou Ázerbájdžánci“. „Jedná se o typickou etnickou zločineckou skupinu, v jejímž čele stojí sedmnáctiletý Mamedov Tural. Ázerbájdžánec má vlastní kanál na telegramu, na kterém donedávna zveřejňoval bití Rusů.“ Jeho skupina „ničí pisoáry, rozbíjí nádobí a všemožně ukazuje, kdo je v Petrohradě skutečným pánem“.
Podle autora je čas přejít k zastrašovacím akcím. V některých oblastech Moskvy a Petěrburgu údajně vznikají dobrovolné oddíly na ochranu žen a dětí, což podle Fedorova naznačuje, že strážci zákona si nevědí rady nebo jim není umožněno si s problémem poradit.
Kritice je podrobena záměrná politika přesídlování pracovních migrantů ze Střední Asie do Ruska, protože ti sotva umí rusky a nechápou ruská pravidla. Obvinění z chuligánství je podle Jevgenije Fedorova málo a bylo by třeba v Sankt Petěrburgu provést „ukázkový proces s demonstrativně tvrdými tresty“. Autor konstatuje, že pokud je třeba kvůli tvrdému postihu přijmout nové zákony, poslanci Státní dumy by to měli udělat.
Další zprávy ukazují, že migranti nejsou využíváni jen jako pracovní síla, ale je snaha dostat je i do řad armády. Podle ochránců práv v Rusku jsou migranti ze středoasijských zemí pod nátlakem nuceni podepisovat smlouvy s ruským ministerstvem obrany, protože Kreml se snaží získat více rekrutů do války na Ukrajině. Jde o lidi narozené ve Střední Asii s ruským občanstvím nebo i bez něj. Úřady zemí, jako je Kyrgyzstán a Tádžikistán, varovaly své občany, aby se vyhýbali účasti na vojenských aktivitách v zahraničí, protože to porušuje trestní zákoníky těchto zemí.
Michail Matvejev, místopředseda výboru Státní dumy pro regionální politiku a místní samosprávu, uvedl, že zákonodárci plánují předložit zákon, který by ještě více zpřísnil pravidla pro udělování občanství migrantům, pokud se vyhýbají odvodu do armády a mobilizaci.
„Domnívám se také, že v tomto případě, kdy občanství získal migrant, který se vyhnul vojenské povinnosti, by měli být občanství zbaveni i členové jeho rodiny,“ řekl Matvejev.