Znám psychiatr a vysokoškolský pedagog Radkin Honzák dnes slaví osmdesáté narozeniny. V rozhovoru pro deník FORUM 24 hovoří o tom, jak je možné, že dvě třetiny lidí jsou ochotné odmítnout svobodu, jak poznat psychopata, ale také o tom, kde bere tolik životní energie.
V několika rozhovorech jste hovořil o termínu “modrá lež”. O co se jedná? A nacházíme nějaké její příklady v naší veřejné sféře?
Galia est divida in partes tres (Galia je rozdělena na tři části, pozn. red.) a podobně i lži, které mají lháři přinést výhodu, se dělí na tři základní typy. Bílou lež používá dítě poté, co zjistilo, že rodiče nejsou vševědoucí a lež by mu měla pomoct vybruslit z nepříjemné situace. Je ale příliš naivní: Tu čokoládu snědla kočka, von si začal… Černá lež je analogická s tím rozdílem, že použita v dospělosti sofistikovaně je účinná. Mark Twain k tomu dodává, že ji lze stupňovat: že je lež, sprostá lež a statistika.
Modrou lež používají psychopati deroucí se k moci nebo už usazení v mocenské pozici, aby zjistili a současně upevnili loajalitu skupiny příznivců a zároveň ujistili protivníky, že si budou dělat, co oni sami chtějí. Je to nehoráznost, lež, u níž není pochyb, že s pravdou skutečně nemá nic společného Byly to pomluvy, které Trump rozhlašoval o Clintonové, nebo německá karta, kterou na Schwarzenberga v předvečer prezidentské volby vytáhl Zemanův tým.
Přidělená barva pochází z barvy policejních uniforem, pojem se zrodil hluboko ve třicátých letech 20. století a prapůvodně popisoval manýry amerických policistů, kteří si navzájem dosvědčili, že se vlastně jen bránili.
Také jste řekl, že dvě třetiny lidí jsou ochotné odmítnout svobodu. Uvědomují si tito lidí vůbec, že ji odmítají? A kdy se tato část společnosti začne bránit?
Sociologové (stejně jako gendertety) zapomínají, že jsme živočichové, že nás kromě osvíceného rozumu řídí také velice podstatným způsobem instinkty a že otázka míry svobodné vůle zdaleka není dořešena. Jestliže se člověk vyvinul jako tvor společenský, je třeba, aby tohle společenství – má-li být funkční – mělo nějakou strukturu a nějaký řád. Poslušnost jako typický povahový rys podřízených vedoucímu alfa-samci je jedním z mechanismů, který to zajišťuje. Naopak překračování hranic vnáší do společenství chaos. Optimální uspořádání je takové, že tvůrců chaosu stačí malá menšina a poslušných, pasivních, submisivních a vedení vyžadujících naprostá většina. Toto rozložení potvrdil Milgramův pokus. Stojí za to přečíst si Milgramovu stať nazvanou Perils of obedience.
Příslušnost ke stádu přináší pocit bezpečí, vyloučení nese v sobě život ohrožující rizika. Třeba na jatka, jen když nás vedou, říkají Čapkovy ovce, které jsouce vedeny, zažívají pocit sounáležitosti, jistoty a bezpečí. Svoboda je pro tyhle typy tíživá a ohrožující. Bránit se nebudou, půjdou vždy s vítězem.
Velkým tématem jsou také psychopati ve vysokých funkcích. Jak takového psychopata poznat?
Biblickým: Po ovoci poznáte je. Na první setkání rozhodně ne, protože jsou okouzlující, odvážní, šarmantní, charismatičtí, dvorní, šikovní, zdatní, úspěšní a co z toho nemají, to si vylžou, protože jsou prvotřídní lháři a skvělí manipulátoři. Jsou přesvědčiví a naletí jim i zkušení odborníci. Teprve spoušť, kterou za sebou nachávají, je usvědčujícím materiálem. Ale umějí ji také skvěle zametat a jsou schopni přesvědčit všechny, že zkrvavený obličej si jejich oběť způsobila sama, když ve snaze je poškodit, mlátila tím hnusným ksichtem do zdi.
Letos si připomínáme třicet let od sametové revoluce. Jak byste ty tři desítky let vývoje naší země zhodnotil?
Přes všechny nedostatky vnímám současný vývoj pozitivně a svoboda je takovou hodnotou, že ji nepřeváží ani slovenští estébáci a Putinovi agenti; i když je to velké riziko.
A ještě jedno kulaté výročí – v březnu vám bude osmdesát let. Jste velmi aktivní. Kde berete tolik energie?
U nás v rodině je to tak zvykem.