Radní České televize Zdeněk Šarapatka okomentoval v rozhovoru pro deník FORUM 24 aktuální situaci ve veřejnoprávním médiu. Hovořili jsme jak o tiskové konferenci europoslanců, před kterou dostal přednost premiér Andrej Babiš a koronavirus, tak o politických tlacích na ČT, ale hlavně o tom, co se stane, pokud budou do Rady ČT zvoleni lidé blízcí současné vládní garnituře.
ČT 24 před několika dny upřednostnila tiskovou konferenci Andreje Babiše před tiskovkou členů kontrolní mise Evropského parlamentu, kteří zkoumali premiérův střet zájmů a čerpání dotací v České republice. Babiš je navíc v přímém přenosu urážel. Byl to od ČT správný postup?
Fér to nebylo, proto jsem tohle téma otevřel na zasedání Rady ČT. Samotný fakt, že Andrej Babiš svolal tiskovku ke koronaviru na stejný čas, na který ji před ním a jinam svolali europoslanci k závěrům jejich kontroly Babišova konfliktu zájmů, ale nelze tak úplně vyčítat zpravodajství ČT. Koronavirus je zpravodajská priorita. Na druhou stranu ale nelze obsah Babišových vystoupení nikdy předvídat. Myšlenkové, natožpak stylistické turbulence premiéra jsou, jak známo, naprosto nepředvídatelné. Na to je jakýkoliv zákon krátký…
Dalo se s tím předem počítat?
Editoři nejsou psychiatři. Na druhou stranu, že Babiš tiskovky frekventovaně zneužívá k vyřizování osobních účtů, je na Kavčích horách jistě dostatečně známo. Takže za mě je upřednostnění premiérova vystoupení v ČT 24 před tiskovkou europoslanců sice editorsky obhajitelné, ale když ne naivní, pak alibistické. Ostatně, to ubohé nadávání ženě, europoslankyni Monice Hohlmeierové a jejím kolegům, které na téhle tiskovce od Babiše zaznělo, zatímco kontroloři jinde a bez kamer ČT novinářům vysvětlovali premiérův střet zájmů, mi dává za pravdu. Spíš než porušení zákona je to ale podle mě chucpe, které by se nemělo opakovat. A které vychází z opatrnosti a ustrašené snahy nezavdat politikům žádnou příčinu ke křiku. Rada ČT sice nezasahuje do editoriální politiky veřejnoprávní televize, ale pokud by takové excesy měly pokračovat, už by nešlo o náhodu, ale o porušení zákona o ČT. Pak ovšem existují další možnosti, jak se věcí ze strany Rady ČT zabývat.
Jaké?
Vždycky je dobré si problém napřed vysvětlit s ředitelem zpravodajství, případně s generálním ředitelem ČT na veřejném zasedání rady. Utkáváme se tam často, kultivovaně a slušně, což se samozřejmě stalo i v této věci. Rada má v krajních případech po ruce i finanční nástroj a jasná kritéria pro odměňování ředitele. Škrty v odměnách po vzoru Českého rozhlasu, jehož ředitel přijde o část odměny jen proto, že po výchovném políčku novinářky Petry Procházkové nedostal prostor k pláči v Českém rozhlase i kolaborant ze Sputniku, ale neočekávám. Naštěstí nemáme za kolegy Jandáka nebo Kňourka.
Jak vedení ČT postup ohledně tiskových konferencí Babiše a europoslanců vysvětluje?
Koronavirem. Jako avizovaným tématem vládní tiskovky. A odkazem na to, že ke kontrolní misi europoslanců se zpravodajství opakovaně vracelo v průběhu dne, což se v krátkých zmínkách skutečně dělo, ale v Událostech komentářích přišla na kontrolní misi Moniky Hohlmeierové řada až ve druhé polovině pořadu, a ještě za tématem o prostorových odposleších či co. Předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP tu pak sice rozmlouvala asi deset minut s moderátorkou, ale podle mě to zařazení příspěvku částečně zazdilo význam celé kontrolní mise pro diváka. Nemluvě o tom, že další den v hlavních Událostech ČT dostal závěr šetření Babišova konfliktu zájmů europoslanci jen necelé dvě minuty času po dvacáté minutě zpráv. To mě zvedlo ze židle a vedení televize si za to vyslechlo moji kritiku. Myslím, že je to opravdu špatně, bez ohledu na koronavirus. Jsem si jistý, že nás pan Babiš všemi těmi tiskovkami určitě všechny zachrání i bez kamer ČT a že ve veřejnoprávní televizi sedí profíci a ne kulisáci ANO.
Jsou na ČT vyvíjeny politické tlaky?
Nejsem si úplně jistý. Generální ředitel na moje dotazy tvrdí, že žádné osobní tlaky nejsou, ale dát ruku do ohně za celou instituci nelze. Přitom stačí jen poslouchat útoky Miloše Zemana a Andreje Babiše či sledovat brutální nárůst agresivity k ČT ze strany komunistů. To je politický tlak už sám o sobě. Co jiného jsou vulgární a dehonestující, personifikované výpady premiéra a prezidenta vůči Reportérům ČT, zprávám ČT 24, OVM, 168 hodinám, Událostem komentářům, Interview ČT 24 nebo Newsroomu ČT 24? A účelové stížnosti Agrofertu nebo esenbáka Vodičky a jemu podobných? Stejně jako všechny ty umělé průtahy okolo projednávání výročních zpráv ČT ve Sněmovně, které byly už na hranici vydírání veřejnoprávní televize v režii ANO? Napínání, jestli si Babiš nakonec troufne či netroufne sestřelit Radu ČT a odtud generálního ředitele, to byl přece jasný politický tlak, jak si na televizi vynutit poslušnost. A kdo nezažil Babišovu hvězdnou pěchotu ve volebním výboru Sněmovny, který má ČT v gesci, nikdy neuvěří, jací lidé tu aktuálně rozhodují o budoucnosti veřejnoprávní televize. Škála je to fakt pestrá, od nováckého Ptáka Loskutáka coby předsedy poslaneckého výboru až po absolventku plzeňských práv v jejich zlatých časech. Jedním slovem arogance, nadutost, nekvalifikovanost. A společná nenávist k České televizi. Babičky tomu říkaly navoněná bída.
A zvaní novinářů z Babišovy mediální skupiny MAFRA do České televize k jeho politice není výsledek politického tlaku na ČT?
To je další věc, kvůli které se už pokolikáté střetávám s vedením televize. Ta absurdita, kdy v ČT novinář Babišovy MF DNES nebo LN „objektivně analyzuje“ vládní politiku svého zaměstnavatele, nebo kdy tam Babišův nejservilnější exposlanec Komárek coby novinář plive na demonstrace Milionu chvilek pro demokracii proti Babišovi, je otřesná. Argument, že „nejsou lidi“, tu rozhodně neobstojí. Novinářů s kritickým myšlením, kteří nejsou na Babišově výplatní pásce, je dost. Politický tlak v tom pravém smyslu slova to ale určitě není. Možná autocenzura a tragické nepochopení pojmu vyváženost. Je to ovšem taky memento. Jestliže se dneska v ČT vyjadřuje člověk z MAFRY k Babišovi, pak lze po příchodu prověřených kádrů Hradu, Agrofertu a bolševiků do Rady ČT očekávat tlak na „vyvážené“ televizní debaty třeba za účasti Parlamentních listů, Sputniku, XTV nebo toho umaštěného strýce s igelitkami, kterého vypátrali Wollnerovi lidé a jenž stvořil Aeronet. Tudy cesta nevede.
Od dubna by mělo Radu ČT doplnit šest nových členů. Dá se už teď tipovat, kdo z těch osmnácti kandidátů v užším výběru zasedne v radě vedle vás?
Nedá. Zda existují nějaké dohody ve Sněmovně, sice můžeme libovolně spekulovat, ale moc bych v ně nevěřil. Volba radních České televize je tajná, a jak se ukázalo v minulosti, sliby jsou chyby. Jestli Babišovo hlasovací perpetuum udělá pomyšlení kardinálu Dukovi, resp. jeho příteli Zemanovi a tuzemské páté koloně Kremlu a nakonec do Rady České televize zvolí tu paní, která se podřekla, že ji Česká televize vůbec nezajímá a bylo by fajn ji zrušit, nebo úlisného propagátora Zemanovy koprovky a současně nejprodejnějšího „novináře“ v zemi a plagiátora bakalářské práce z UJAKu, bude to pro občany jasný signál, že jejich Česká televize bude od zítřka v rukou politických sluhů jako za časů Husákovy normalizace. A bude mela.
Redaktoři televize nesmějí podle nově upraveného Kodexu ČT publikovat na sociálních sítích své názory. Poukázal jste na to, že jde o úlitbu vedení České televize hnutí ANO, resp. poslanci Juchelkovi. Tohle už je politický zásah do svobodného projevu v ČT?
Máte pravdu. Podle mě je. Poslanec Juchelka se s tím jako člen volebního výboru Sněmovny vytasil už před časem. Když jsem jeho naléhání na umlčení názorů redaktorů a moderátorů ČT na sociálních sítích nazval novinářským náhubkem, oháněl se zahraničním srovnáním. Za mě je to ale bezprecedentní zásah do práva lidí z ČT na svobodný projev bez ohledu na to, jak a kde to řeší televize v zahraničí. Od každé takové regulace totiž vede krátká cesta k cenzuře. Obzvlášť v zemi, která se oklikou vrací k normalizaci a vládne jí agent Bureš se Zemanem a bolševiky. Přestože k cenzuře v České televizi za Petra Dvořáka s jistotou nedojde, protlačí-li Babiš do Rady ČT svoje posluhy a na místo televizního profíka Dvořáka dosadí poslušného, prorežimního souputníka ANO Vadima Petrova, zbude z Kavčích hor leda Rossija 24 v čele s novodobým Zelenkou, kde se bez cenzury neobejde už vůbec nic. I když jsme společně s mým kolegou v radě, legendárním režisérem Vlastimilem Venclíkem, který nesměl za normalizace psát, apelovali na generálního ředitele ČT, aby vedení žádné úpravy kodexu v tomto směru nedělalo, může se pan Juchelka radovat. Tady byla vedením ČT politika bohužel vyslyšena.
Proč se ve zpravodajství ČT mluví o konfliktu zájmů premiéra Babiše jako o „údajném“? Je to prokazatelně v rozporu s důvodovou zprávou nálezu Ústavního soudu České republiky o platnosti zákona, který zakazuje souběh podnikání s výkonem veřejné funkce, na což deník FORUM 24 vedení ČT upozornil…
Dobrá otázka, ale pro management ČT. Pokud to tak je, nic nesmí bránit právně a věcně správnému označování střetu zájmů premiéra ve vysílání České televize. V opačném případě by šlo o nepřípustnou manipulaci s fakty a ignorování nálezu Ústavního soudu. Což by byl sám o sobě podnět pro Radu ČT řešit věc v souladu s Kodexem ČT a zákonem o České televizi.
Generální ředitel ČT Petr Dvořák na webu Lupa.cz řekl, že bez jakékoli změny způsobu financování bude nutné přistoupit k omezení veřejné služby, kterou dnes Česká televize svým divákům poskytuje. „V nejbližší době budeme chtít vyvolat debatu se zákonodárci o požadovaném budoucím rozsahu a kvalitě výroby a vysílání,“ prohlásil. Politici budou určovat výrobu a vysílání veřejnoprávní televize?
Předně, ze zákona je partnerem ředitele Rada ČT, ne politici. Představa, že to budou politické partaje, které budou s ředitelem veřejnoprávní televize řešit obsah a rozsah výroby a vysílání ČT, by byla šílená. Nejsme v Polsku ani v Maďarsku, jakkoliv by to establishmentu náramně vyhovovalo. Navíc, zákon neumožňuje mluvit televizi do výroby ani jejím radním, natož politikům. Až si tu zavedou státní ČT, placenou ze státního rozpočtu a obsahově i personálně plně závislou na vládě, pak prosím. Ostatně státní televizi nedávno v médiích připustil dokonce i vicepremiér Hamáček. Zatím ale mají hlavní slovo koncesionáři a jejich zástupci v Radě ČT. Doufám, že tímhle výrokem měl generální ředitel na mysli především apel na nezbytnou legislativní úpravu financování ČT. Dochází totiž k dalšímu propadu příjmů ČT z koncesionářských poplatků a jejich reálná hodnota za dvanáct let stagnace klesla už o 22 procent, to celé v situaci brutálního růstu cen, navyšování mezd a strmě stoupajících cen vysílacích práv. Bez úpravy tu prostě v budoucnu dojde, chtě nechtě, k omezení televizní veřejné služby. Řev politických populistů o zrušení koncesionářských poplatků, na který tak snadno naskakuje část společnosti, přitom sleduje jediné: Českou televizi jako politicky nezávislé médium zlikvidovat.
Petr Dvořák tvrdí, že vedení ČT navrhlo úsporná opatření, aby televize plně fungovala až do roku 2024. Tak proč chce chodit za politiky?
Pardon, to je rétorická verze pana ředitele. Kdo v médiích sledoval ostrý spor Rady ČT s vedením televize právě nad finančním rozpočtem ČT a souvisejícími dlouhodobými finančními plány, ví, že rada management televize k úsporám doslova dotlačila a rozpočet byl radními schválen teprve po opakovaných úpravách, vynucených radou na vedení ČT. Až po důrazném tlaku radních došlo k takovým úsporám, které České televizi zajišťují přiměřený finanční polštář 700 milionů korun pro její dobré fungování ještě i v roce 2024. Je fajn, že se nám to spolu s ředitelem ČT nakonec podařilo, ale obrátit teď věci naruby a dělat z nouze ctnost by bylo od generální ředitele přece jen dost nefér.