Rada České televize zvolila pět finalistů pro volbu příštího generálního ředitele ČT. V užším kole se tak z dvanácti uchazečů na prvním místě umístil stávající šéf Kavčích hor Petr Dvořák a v závěsu pak někdejší ředitel Primy Martin Konrád s bývalým šéfredaktorem zpravodajství veřejnoprávní televize Karlem Novákem. Teprve za nimi zůstali ekonom Petr Vinklář a bývalý redaktor ČT Jiří František Potužník. Nového generálního ředitele televize zvolí radní už za čtrnáct dní.
Jednání rady se však neomezilo jen na samotnou volbu. Její úvod totiž provázelo ostré vystoupení člena televizní rady Zdeňka Šarapatky. Ten varoval ostatní radní před reálnou snahou Babišových médií a Hradu volbu ředitele veřejnoprávní televize ovlivnit. ČT je dlouhodobě nejsledovanější televizní stanicí v zemi a jako jediná mezi tuzemskými stanicemi disponuje unikátním podílem zpravodajství a publicistiky. Právě o jejich ovládnutí politici zjevně usilují, Zeman i Babiš Českou televizi často kritizují. Ministr financí si navíc radě často stěžuje na pořady Reportéři ČT a 168 hodin, které odkrývají jeho podezřelé transakce.
[ctete]116568[/ctete]
Za naprosto nehorázné označil Zdeněk Šarapatka také úterní vystoupení prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka na akci předáka Strany práv občanů (dříve Zemanovci) Jana Veleby v Senátu, namířené proti veřejnoprávní televizi a účelový text Babišovy MF Dnes na adresu hospodaření ČT právě pod vedením Petra Dvořáka. Načasování útoků těsně před volbou nového generálního ředitele veřejnoprávní televize podle radního ukazuje na zjevnou snahu šéfa hnutí ANO Babiše a prezidenta Zemana stávajícího šéfa ČT před volbou poškodit a znevýhodnit jej před ostatními kandidáty. Babišovo hnutí i Zeman podle Šarapatky dlouhodobě usilují o podřízení České televize jejich politickým zájmům a orientaci jejího zpravodajství na Rusko a Čínu. „K politickému vystoupení státního úředníka Ovčáčka v Senátu si lze už jen dosadit, že by ČT měla být podle Hradu víc proruská a pročínská a nemá co strkat nos do Čapích hnízd nebo Babišových dluhopisů,“ uvedl Šarapatka.
Zajímavá je podle něj shoda v Ovčáčkových výrocích a v předložené koncepci jednoho z kandidátů na ředitele ČT. „Zbourat poměrně moderní televizní budovu, tzv. Rohlík, a na jejím místě postavit za miliardy fungl novou ČT a z obrovského komplexu budov celé televize udělat muzeum. I to najdete v koncepcích uchazečů stejně jako v šílenostech, které zcela vážně zazněly na Velebově akci. Zajímavý synchron návrhů kandidáta na ředitele veřejnoprávního média s myšlenkami Hradu,“ upozorňuje radní. S návrhem jde do volby podle zdroje deníku FORUM 24 bývalý ředitel Primy.
Na jednání rady se probíraly i praktiky Babišova poslance Martina Komárka, který ve sněmovně předsedá volebnímu výboru, který je zástupcem dolní parlamentní komory ve vztahu k veřejnoprávním médiím. Komárek se podle radního sám usvědčuje ze lži, když Radu ČT účelově označuje za „ochranku“ stávajícího managementu ČT. Poslanec ANO podle Šarapatky evidentně neposlouchá veřejné audiozáznamy z jednání televizní rady, kde je vedení ČT často podrobováno kritice. Za poplašnou zprávu označil Komárkovy výroky o nezákonnostech v hospodaření ČT v Babišově Mladé frontě DNES i sám Petr Dvořák. Výroční zprávy o hospodaření České televize schválené poslaneckou sněmovnou a nezávislý audit podle něj bez připomínek text Babišových novin spolehlivě vyvracejí.
Zdeněk Šarapatka se opřel i do zneužití horní parlamentní komory k veřejné prezentaci politického aktivismu státního úředníka Hradu na adresu veřejnoprávní instituce, navíc zřízené českým parlamentem, kterou přitom Ovčáčkovi zapovídá služební zákon. Zemanův mluvčí jej podle radního flagrantně porušuje, navíc ještě v pracovní době, kdy z daní občanů „dělá politiku“ v rozporu se zákonem už i na půdě parlamentu. Nerespektování zákonů je ale podle Šarapatky na Hradě široce tolerováno samotným prezidentem Zemanem. Ten se často sám ocitá na jejich hraně. Za paradoxní má televizní radní i vystoupení Babišova bezpečnostního analytika z Lidových novin Jana Schneidera, který si na zmíněné akci v senátu stěžoval na nedostatek alternativní diskuse ve zpravodajství ČT. „Jde přitom o tu samou star Babišových Lidových novin, která pravidelně hostuje ve zpravodajství České televize! Sám Schneider se tedy za vytouženou alternativu zjevně nepovažuje,“ připomněl Radě Šarapatka. K podobným atakům by se podle něj měli radní stavět rezervovaně a nebrat na ně zřetel právě při volbě šéfa ČT.
Vedle té se radní zabývali i unikátním dětským kanálem veřejnoprávní televize Déčko. Radní a komunistka Ivana Levá zde zmínila slabý podíl domácí tvorby. Za nejlaskavější postavu dětského televizního programu pak označila Maxipsa Fíka. V této souvislosti vzbudila zájem zpráva ředitele „Déčka“, že průměrný věk diváka stanice je dvacet šest let. Zdeněk Šarapatka má pro měření kvality „Déčka“ ještě další důkaz. „Nelze si nevšimnout, že jde o jediný kanál ČT, na který se nesnáší kritika Hradu. Doufejme, že se tam zalíbí a nahradí jiné dětské kanály,“ dodal v narážce na nedávnou zprávu o dětské pornografii v Zemanově počítači.