Poslední dobou se nám tady rozšířil takový nešvar. Veřejné zakázky jsou často vymyšleny tak, aby je bylo možné dohodit kamarádíčkům.
Když chcete obejít zákon, máte dvě takové hodně oblíbené možnosti. První možnost spočívá v tom, že jednu velkou zakázku naschvál rozdělíte na zakázky menší. Když budou opravdu malinké, můžete si vybrat sami, komu je přidělíte. Když budou trochu větší, ale ne zase moc velké, budete také moci lépe ovlivnit výběr. Za takový postup byly v posledních dnech pokutovány České dráhy (což je státní podnik, v němž se navíc odměny příliš neodvíjejí od momentálního vývoje zisku včetně právě uvalených pokut za chyby či zločiny z minulosti, takže byl českým úřadem pokutován český národ).
Jaká je druhá možnost? Znáte pohádky? Co udělá tvrdohlavá princezna (nebo v některých pohádkách její otec, pan král), když nechce, aby výběrové řízení na její ruku a půl království vyhrál chudý zemědělec? Dá mu tři nesplnitelné úkoly. Kdyby postupovala na oko transparentněji, dala by jak chudému družstevníkovi, tak ale i jeho konkurentům takové úkoly, jaké je schopen splnit jen její vyvolený, tedy nejbohatší nebo třeba nejpoctivější princ.
Přesně tak to udělal magistrát města Havířov, když v roce 2012 vypsal soutěž na výměnu plastových oken a dveří v hodnotě, která zůstala veřejnosti utajena. Okna měla mít alespoň šest komor, velmi přísně byl stanoven součinitel prostupu tepla rámů plastových otvorových výplní a pro fajnšmekry dodejme, že stavební hloubka rámů otvorových výplní měla činit alespoň 90 milimetrů (a hloubka křídla minimálně 100 milimetrů).
Tak co? Byl by schopen takovou zakázku pro krásné oči princezny (nebo pro peníze z rozpočtu města Havířov) splnit jen velmi omezený okruh nápadníků, protože podmínky byly stanoveny bezdůvodně velmi přísně? Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ano. Proto dostal havířovský magistrát 1,5 miliónovou pokutu. Jen je škoda, že pokutu nedostali přímo ti, kdo s podmínkami zakázky takhle manipulovali.
Obdobné případy se vyskytují často, takže si je občas můžeme na Svobodném fóru blíže představit. Když budou takové informace zveřejňovány, třeba se krást přestane. Od října navíc platí nový zákon o veřejných zakázkách, který ještě jasněji varuje před bezdůvodnými podmínkami v soutěžích, a to i v případech, kdy by přísné podmínky nevylučovaly žádného zájemce o zakázku (pouze by zakázku prodražovaly nebo by znesnadňovaly její plnění a podobně).
V Havířově zrovna probíhá soutěž na třetí etapu výměny oken. Bude stát asi 160 miliónů (bez DPH) a bude se týkat asi 2500 bytů v 70 lokalitách. Zopakujme tedy pro tamní radní, že nesmí stanovovat takové podmínky, jaké zbytečně vylučují některé prince ze souboje (nebo od něj odrazují). Snad už se teď všechno bez problémů povede.