Arogance a výsměch. Jinak označit chování části radních České televize nelze. V kritické finanční situaci veřejnoprávní stanice a tři týdny po rozsudku Nejvyššího správního soudu o nezákonném odvolání dozorčí komise rady, jež bude mít za následek milionové škody v rozpočtu ČT, radní vyrazili na výlet do Velké Británie. Součástí cesty včetně letenek a luxusního hotelového ubytování v jednolůžkových pokojích v Londýně pro osm radních ČT v čele s předsedou Matochou je jednodenní návštěva britské BBC. Náklady na akci, kterou si radní u vedení ČT vyžádali, jsou rovněž hrazeny z prostředků veřejnoprávní televize.
Česká televize přitom čelí vážným finančním potížím. Kvůli poklesu reálné hodnoty koncesionářského poplatku musí v následujících dvou letech ušetřit 910 milionů korun. Šetřit bude na programu, pracovních místech, v původní tvorbě a na provozu i investicích. Úsporná opatření ukončí například vysílání seniorského kanálu ČT3 a zredukuje nákupy vysílacích práv i výrobu sportovních pořadů kanálu ČT sport. Koncesionářské poplatky jsou hlavním zdrojem příjmů ČT a bez ohledu na vývoj cen a inflaci stagnují už čtrnáct let na nehybných 135 korunách měsíčně. Předvolební zápal vládní koalice a příslib poplatek aspoň mírně zvýšit ale po volbách vychladl.
V takové situaci zaťali kontroloři z Rady ČT, stále vedené stoupenci SPD a hnutí ANO, další sekyru do krizového rozpočtu veřejnoprávní televize. V režii tehdejší radní Hany Lipovské, bez projednání se všemi členy rady, odvolalo před dvěma lety deset z třinácti radních svoji dozorčí komisi. Pro hlasovali radní Matocha, Xaver Veselý, Šlégr, Kysilka, Váňa, Kašparů, Lipovská, Kratochvíl, Karmazín, Bradáč. Proti radní Martin Doktor a autor tohoto textu, zdržel se tehdejší předseda rady René Kühn.
Přestože pochybnosti o zákonnosti kroku vyjádřili i parlamentní legislativci, dostalo se odvolání komise politické podpory poslanců ANO, SPD a KSČM. Čtyři odvolaní členové se proto rozhodli bránit žalobou a poté kasační stížností. Teď jim dal za pravdu Nejvyšší správní soud. Odvolání dozorčí komise bylo nezákonné. Rada ČT nemá právní subjektivitu, Česká televize tedy musí odvolaným uhradit statisícové náklady na celý soudní spor. Veřejnoprávní televize bude navíc místo radních vyplácet nezákonně odvolaným členům komise i 3,5 milionu korun za ušlé odměny.
Na tahu jsou teď vládní poslanci. Pokusy předsedy Rady České televize, zarytého stoupence Václava Klause a hysterického kritika současné vládní koalice Pavla Matochy zamlžit nezákonné jednání hlasitými úvahami o ústavní stížnosti proti rozsudku Nejvyššího správního soudu jsou další eskalací drzosti a důkazem právní neznalostí. Podle JUDr. Artura Ostrého nemá rada coby správní orgán žádnou kompetenci obracet se na Ústavní soud.
Razantní reakce koaličních poslanců Jana Laciny, Jana Jakoba, Petra Bendla, Petra Letochy a dalších v „mediálním“ výboru sněmovny na Matochovy excesy ale dává tušit, že radním, kteří namísto dozoru nad dodržováním zákona zákon porušili, hrozí odvolání. Až na výjimky: lidovecká poslankyně Nina Nováková na schůzi sněmovního výboru Matochu naopak pochválila (sic!) za jeho „morální stabilitu“ a pohoršila se nad troufalostí odvolaných členů dozorčí komise právně se vzepřít se Radě ČT jako „nadřízené autoritě“.
Z intelektové přehlídky pak stojí za zmínku ještě výroky poslance ANO Kolovratníka. Byť mu před dvěma lety postačilo pro kývnutí na odvolání dozorčí komise Matochovo letité „právní stanovisko“, z jehož autorky se nakonec vyklubala koulařka Fibingerová, rozsudek Nejvyššího správního soudu prý má „jen nějakou váhu“.
Nevadí. V Londýně je dnes polojasno, prima den na výlet zadarmo. Kdo z vás to má, pánové.