Čech Radovan Krejčíř byl dnes v Johannesburgu odsouzen k 35 letům vězení za pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami. Na závěr přelíčení, které přenášela živě některá jihoafrická média, to sdělil soudce Colin Lamont. K výroku o vině sedmačtyřicetiletého Čecha a jeho pěti spolupachatelů dospěl soudce již loni a čekalo se jen na verdikt o výši trestu. Krejčíř, který účast na těchto zločinech odmítá, vzápětí sdělil soudu, že se proti rozsudku odvolá.
Soudce v závěrečné řeči označil Čecha za hlavní postavu mezi odsouzenými, za „bosse“. Výši trestu zdůvodnil mírou závažnosti a společenské nebezpečnosti zločinů, z nichž byli loni muži usvědčeni. Někteří z pěti Jihoafričanů byli v době provinění policisty.
V závěrečné krátké řeči před vynesením rozsudku Krejčíř, který stanul před soudem v poutech, v angličtině řekl, že jeho odsouzení je „šokující“ a že pro něj neexistují žádné „objektivní důkazy“. Celý proces označil za nespravedlivý. Odmítl také tvrzení státního zástupce, že se před soudem někdy choval arogantně.
Krejčíř v pondělí při zahájení jednání o stanovení trestu obvinil soudce Lamonta ze zaujatosti a usiloval o výměnu soudce a odložení rozsudku, ale neprosadil to. Odklad stání na dnešek si nakonec vynutila bombová hrozba, která vedla k evakuaci soudní budovy a nakonec se ukázala planá. Soudce i dnes odmítl požadavek Čecha na odklad jednání, aby se soud mohl seznámit s jeho zdravotním stavem, protože se prý cítí nemocen.
Soudce Lamont v srpnu 2015 uznal Krejčíře vinným z podílu na únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu. Jedná se o první odsouzení Krejčíře v JAR, kde je muž uprchlý z Česka obžalován hned v několika různých případech, v nichž jde mimo jiné o vraždy.
Výběr hlavních událostí v případu Radovana Krejčíře (47)
Červenec 2002 – Krejčíř byl zatčen v souvislosti s vyšetřováním půlmiliardového celního dluhu obchodníka s pohonnými hmotami M5.
Září 2003 – Obviněn z podílu na vytunelování Technology Leasing.
18. června 2005 – Krejčíř utekl policii při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Policie jej předtím obvinila z pokusu vyvést peníze ze státní společnosti Čepro a z přípravy vraždy celníka.
23. června 2005 – Na Krejčíře byl vydán mezinárodní zatykač.
9. září 2005 – Seychelská pobočka Interpolu potvrdila, že se Krejčíř s manželkou a synem nachází na území Seychel, jejichž mají občanství.
20. října 2005 – Krejčíř prohlásil, že v roce 2002 půjčil ČSSD 60 milionů Kč za to, že mu strana pomůže mj. získat Čepro.
10. ledna 2006 – Česko požádalo Seychely o vydání Krejčíře.
21. dubna 2006 – Soud v Praze jej zprostil obžaloby z třímilionového podvodu, jehož se měl dopustit na majitelích pozemků v Letech.
7. srpna 2006 – Soud v Ostravě uložil Krejčířovi dvouletou podmínku za celní podvod při dovozu aut z Německa v roce 1993.
Srpen 2006 – Ostravský krajský soud uložil Krejčířovi 6,5 roku vězení a třímilionovou pokutu za podvod s akciemi Teplárny Otrokovice. V srpnu 2010 vrchní soud v Olomouci snížil Krejčířovi trest na rovných šest let. Verdikt potvrdil i Ústavní soud.
21. dubna 2007 – Na letišti v Johannesburgu zatkla Krejčíře policie; přicestoval ze Seychel pod falešnou identitou.
6. května 2007 – Krejčíř řekl, že v JAR požádal o azyl. V roce 2012 soudy žádost zamítly, Krejčíř se odvolal. Řízení nebylo ukončeno.
11. června 2007 – Česko předalo JAR žádost o vydání Krejčíře.
1. února 2008 – Soud v JAR rozhodl, že Krejčíř nebude vydán ke stíhání do ČR. Záležitost se řešila několikrát, vynesení definitivního rozhodnutí ale dosud brání neukončené azylové řízení.
3. září 2008 – Soud v Ostravě zprostil Krejčíře a jeho partnera obžaloby z úvěrového podvodu (kauza dvacetimilionového úvěru u Investiční a poštovní banky z roku 1995 pro firmu Corado Trade).
9. září 2008 – Pražský městský soud Krejčíře odsoudil na sedm let za údajné organizování únosu Jakuba Konečného v roce 2002. Verdikt v prosinci 2009 zrušil Nejvyšší soud. Čin byl posléze překvalifikován na pokus o vydírání. Kauza není pravomocně uzavřena.
26. března 2010 – Ostravský soud zprostil Krejčíře obžaloby z vyvedení 271 milionů korun z firmy Corado Holding do ciziny. Podle soudu nešlo o trestný čin, což potvrdil i vrchní soud.
3. ledna 2011 – Za vyvedení stomilionového majetku z Technology Leasing uložil Městský soud v Praze Krejčířovi souhrnný osmiletý trest. Verdikt následně potvrdil Vrchní i Nejvyšší soud.
30. listopadu 2012 – Pražský soud shledal Krejčíře vinným z více než půlmiliardového daňového úniku ve firmě M5. Uložil mu jedenáctiletý trest. Vrchní soud mu později trest o půl roku podmínečně snížil.
15. března 2013 – Krajský soud v Praze potvrdil exekuci na Krejčířův majetek kvůli pohledávce 50 milionů, kterou uplatnila firma Frymis (poškozená v kauze transakcí s akciemi Teplárny Otrokovice).
8. května 2014 – V Johannesburgu začal soud s Krejčířem a dalšími pěti osobami; obžalován z únosu, mučení a pokusu o vraždu bratra drogového kurýra, který údajně pro Krejčíře převážel pervitin.
13. června 2014 – Soud v JAR začal řešit vraždu Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro Krejčíře údajně pracoval jako vymahač dluhů. Krejčíř ho ale podle obžaloby nechal zabít.
6. února 2015 – Krejčíř a dva další muži si v JAR vyslechli obžalobu z vraždy podnikatele libanonského původu Sama Issy.
13. dubna 2015 – V JAR začal soudní proces s Krejčířem a dalšími sedmi lidmi, obžalovanými z přípravy vražd soukromého detektiva Paula O’Sullivana a policisty Nkosany Ximby.
22. srpna 2015 – Policie v JAR zahájila podle českých médií nová vyšetřování spojená s Krejčířem. Jedná se o případy podezření na dvacet vražd a praní špinavých peněz.
24. srpna 2015 – Soud v Johannesburgu rozhodl, že Krejčíř je vinný z únosu, pokusu o vraždu a také z pokusu o obchod s drogami. Pro Krejčíře je to první odsouzení v JAR.
27. září 2015 – Jihoafrická policie oznámila, že zmařila Krejčířův pokus o útěk z vězení. Při prohlídce jeho cely se prý našla mimo jiné devítimilimetrová pistole a nůž. Na útěk bylo prý připraveno 246 milionů randů (přes 434 milionů korun).
27. listopadu 2015 – Pražský městský soud poslal Krejčíře za snahu o vytunelování Čepra a přípravu vraždy celníka na 15 let do vězení. Do tohoto trestu se započítávají i jeho dřívější odsouzení za půlmiliardový daňový únik a další zločiny, za něž byl odsouzen dříve.
28. listopadu 2015 – V Johannesburgu se vydražila luxusní vila na předměstí Bedfordview a venkovský dům v údolí řeky Vaal ze zabaveného Krejčířova majetku.
13. prosince 2015 – Jihoafrická vězeňská služba přemístila Krejčíře do věznice s nejpřísnější ostrahou.
19. prosince 2015 – Nejvyšší soud (NS) vyhověl odvolání Krejčířovy manželky Kateřiny o vyloučení jeho vily v Černošicích u Prahy z exekuce. Stavba je na ni v současnosti psaná.
23. února 2016 – Soud v Johannesburgu poslal Krejčíře na 35 let do vězení za pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami. K výroku o vině Čecha a jeho pěti spolupachatelů dospěl soudce již loni a čekalo se jen na verdikt o výši trestu.