Do nově zvoleného Evropského parlamentu vyšle Česká republika znovu 21 europoslanců. Někteří z nich svá křesla obhájili z minulého období, pro jiné bude práce v Bruselu a Štrasburku nová životní zkušenost. Koho tedy čeká na půdě europarlamentu premiéra a čemu se dosud věnovali?
Vítězné hnutí ANO vyšle po letošních volbách do Evropského parlamentu sedm zástupců. Ondřej Knotek, Martin Hlaváček a Ondřej Kovařík budou pokračovat z předchozího volebního období. Nově k nim přisednou Klára Dostálová, Jaroslava Pokorná Jermanová, Jaroslav Bžoch a Jana Nagyová.
Klára Dostálová kandidovala do europarlamentu z první pozice, V současné době je místopředsedkyní poslanecké sněmovny a v letech 2017 až 2021 zastávala ve vládě Andreje Babiše post ministryně pro místní rozvoj. Na tomto ministerstvu také dříve působila jako náměstkyně. Dostálová je také od roku 2014 členkou správní rady Horské služby ČR. V letech 2004 až 2014 byla ředitelkou Centra evropského projektování.
Jaroslava Pokorná Jermanová je poslankyní v dolní komoře českého parlamentu, kde již působila v letech 2013 až 2017 jako místopředsedkyně. Mezitím pak stihla být také hejtmankou Středočeského kraje. V dřívějších letech byla členkou ODS a pracovala jako manažerka maloobchodní sítě prodejen s nábytkem.
Do Evropského parlamentu nově zasedne také Jaroslav Bžoch, který je od roku 2017 poslancem ve sněmovně. Předtím pracoval jako obchodní manažer ve společnosti Damco Czech Republic a dále pak vykonával manažerskou pozici ve firmě Maersk Line. Také Bžoch má za sebou stranickou minulost v ODS. Kromě politické činnosti reprezentuje Česko v rugby.
Čelila trestnímu stíhání
Posledním „evropským“ nováčkem hnutí ANO je Jana Nagyová, která byla v letech 2016 až 2018 náměstkyní primátora Jihlavy. V době, kdy byl Andrej Babiš ministrem financí, pracovala jako jeho poradkyně v oblasti evropských fondů. Nagyová čelila společně s Babišem trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo, jelikož působila jako členka představenstva společnosti ZZN AGRO Pelhřimov ze skupiny Agrofert, která se v inkriminované době přejmenovala na Farma Čapí hnízdo, a.s. a žádala o 50milionovou dotaci z ROP Střední Čechy. Kauza není dodnes uzavřená.
V koalici SPOLU obhájili své mandáty Alexandr Vondra (ODS), Veronika Vrecionová (ODS), Luděk Niedermayer (TOP 09) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ty pak v europarlamentu nově doplní Ondřej Krutílek (ODS) a Ondřej Kolář (TOP 09).
Ondřej Krutílek působí od roku 2019 jako šéf kanceláře europoslance Alexandra Vondry. Dříve pracoval jako analytik legislativy EU v Centru pro studium demokracie a kultury (CDK) nebo asistent v Evropském parlamentu. Po mnoho let pak vykonával činnost v soukromém sektoru (B&P Research) a think-tancích (Evropský informační projekt, Pravý břeh).
Současný poslanec za TOP 09 Ondřej Kolář zastával v letech 2014 až 2022 funkci starosty městské části Praha 6. Dříve pak pracoval na University of New York in Prague a následně ve společnosti ČEZ. Jeho otcem je manažer, poradce a bývalý diplomat Petr Kolář.
Uspěl i přes nařčení z nacismu
Zcela poprvé se do europarlamentu dostala koalice Přísahy a Motoristů. Nováčky za tuto platformu jsou podnikatel a bývalý závodník Filip Turek (Motoristé sobě) a Nikola Bartůšek (Přísaha). Turek byl výraznou osobou v rámci předvolebních diskuzí, ve kterých si získal mnoho příznivců a zároveň také odpůrců, kteří mu mimo jiné vyčítali sympatie k nacistické ideologii, z nichž byl nařčen na základě své sběratelské aktivity (starodávný svícen s hákovým křížem) a kompromitujících fotografií a statusů na sociálních sítích z minulých let. Turek je od roku 2006 předsedou automobilového klubu příznivců vozů značky Jaguar. Kromě toho je také sběratelem oldtimerů (veteránských vozů).
Do Bruselu míří se svojí kolegyní Nikolou Bartůšek, která se věnuje migrační sociologii a současně také nelegální migraci a azylové politice.
Za koalici Stačilo! byl kromě Kateřiny Konečné (KSČM) zvolen také právník Ondřej Dostál. Ten byl v letech 2021-2022 členem Pirátské strany, kterou však kvůli názorovým neshodám opustil. V loňském roce vystupoval jako řečník na protivládních demonstracích, které organizoval Jindřich Rajchl (PRO).
Posledním nováčkem europarlamentu je místopředseda STAN, za něž seděl v letech 2017 až 2022 v poslanecké lavici, Jan Farský. V rámci své pracovní minulosti působil v letech 2006 až 2014 ve funkci starosty Semil. Dříve pak pracoval jako poradce tehdejšího premiéra Stanislava Grosse a následně v oddělení pro vztahy s veřejnými institucemi ve společnosti Škoda Auto.