Veřejnoprávní Česká tisková kancelář pronajala své prostory v pražské Opletalově ulici straně PRO Jindřicha Rajchla. Ten během tiskové konference oznámil, že neparlamentní strana uspořádá v polovině září další protest proti vládě na Václavském náměstí v Praze. „Je to běžné, že ČTK své prostory či služby pronajímá politickým stranám,“ reaguje generální ředitel Kábele na kritiku ohledně pronájmu.
Na to, že prostory Rajchlově PRO poskytla právě ČTK, upozornil například bývalý člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka. „Je to totéž, jako kdyby veřejnoprávní Česká televize nebo Český rozhlas nabídly své zasedačky Vandasovi. Takový exces veřejnoprávního média, kterým ČTK ze zákona je, ohrožuje její základní poslání a nestrannost,“ napsal na sociální síti facebook s výzvou, že Rada ČTK má konat.
Běžný postup, zní z ČTK
Podle generálního ředitele veřejnoprávní ČTK je ale podobný postup běžný. „Ano, je to běžné, že ČTK své prostory či služby pronajímá, nikoli ‚poskytuje‘, politickým stranám. Streamovala například sněmy nebo konference ODS, ČSSD, Pirátů nebo ANO. Před komunálními volbami byly v Presscentru ČTK dvě předvolební debaty. Je to jedna z komerčních činností, kterou se snažíme spolufinancovat provoz nezávislé národní zpravodajské agentury,“ odpověděl na otázku deníku FORUM 24.
Agentura je sice veřejnoprávní, ale na rozdíl od ostatních dvou českých veřejnoprávních médií není financována státem ani veřejností. Obchodní model ČTK je obdobný jako u řady západoevropských agentur. Prodává licence ke svému zpravodajství, fotografiím a dalším informačním zdrojům a poskytuje další služby. Ty pokryjí náklady na provoz agentury. Největšími klienty jsou česká a slovenská média.
„Nestěžujeme si a snažíme se hospodařit za vlastní. A už téměř třicet let se nám to daří,“ dodal Kábele. I strana PRO tak musela ČTK za pronájem prostor zaplatit. Podle webu Protext.cz, kde ČTK nabízí své služby, šlo o částku pět tisíc korun za tři hodiny za pronájem, další příplatky jsou pak za štáb a další zařízení.
„Tyto komerční aktivity jsou naprosto odděleny od tvorby zpravodajství a do jeho obsahu se nijak nepromítají. Redakce zpravodajství působí autonomně, pronájem prostor či jiná služba komerčnímu subjektu nemá na výběr a zpracování témat ve zpravodajství ČTK sebemenší vliv,“ popsal pro deník FORUM 24 generální ředitel agentury.
Pokud by klient porušoval zákon, odmítli bychom ho
Rajchlova strana už v prostorech ČTK měla tiskových konferencí několik. Ty se obvykle konají v takzvaném Presscentru, které je ale nyní v rekonstrukci. „Jednou z možností náhradního prostoru bylo využít učebnu Akademie ČTK, kde je technické zázemí a je dostatečně velká. Po interní diskusi jsme ale usoudili, že akademie jako vzdělávací centrum je pro podobné akce nevhodná, a přesunuli tiskovou konferenci do zasedací místnosti, kde se donedávna odehrávala zasedání Rady ČTK,“ vysvětlil celý postup Kábele.
Strana PRO bývá často označována za proruskou či antisystémovou. Jelikož ale ČTK není financována státem ani veřejností a na svůj chod si musí vydělat sama, podle generálního ředitele je jednou z cest financování provozu zajišťováním tiskových konferencí na klíč.
„Nenapadá mě jiný způsob, jak mezi klienty vybírat, pokud splňují ekonomické a právní předpoklady, než tržní. Podle osobních sympatií to na trhu dělat nelze. Nejsme cenzurní úřad, naším krédem a povinností je nestrannost. Pokud by klient porušoval zákon, odmítli bychom ho,“ poznamenal Kábele.
Jindřich Rajchl na středeční tiskové konferenci oznámil, že v polovině září uspořádá další protest na Václavském náměstí v Praze. Jeho heslem tentokrát nebude Česko proti bídě, ale Česko proti vládě. „Jsme v nejhlubší krizi ekonomické i morální od roku 1989,“ prohlásil Rajchl.
Naposledy protestní akci Rajchlova strana pořádala letos v dubnu. Po dvouhodinovém protestu se demonstranti vydali na pochod ke Strakově akademii na Klárově. Šéf strany před samotnou akcí mluvil o tom, že chce blokovat vládní budovy. Nakonec ale chtěl u sídla úřadu vlády vytvořit lidský řetěz.
Ještě předtím se demonstranti sešli v březnu. Tehdy chtěli z budovy Národního muzea sundat ukrajinskou vlajku, během čehož došlo k potyčce s policií. Rajchl později obvinil policisty, že střet vyprovokovali.