Vladimir Putin prohlásil, že úspěšné vypuštění mezikontinentální balistické rakety (ICBM) Sarmat, které se na Západě přezdívá Satan II a která je schopna dopravit několik jaderných hlavic až na kontinentální území Spojených států, „má přivést k zamyšlení ty, kteří se snaží Rusko ohrozit“.
Západní experti tento test ale označili spíš za „jaderné šavlování“ a uvedli, že hrozba pro USA nebo jejich spojence je „extrémně nízká“. Podle nich bylo skutečnou motivací Putina odvést pozornost domácího publika od nedávných vojenských neúspěchů Ruska, jako bylo třeba potopení jeho černomořské vlajkové lodi Moskva.
K čemu došlo? Ruské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že zkušebně vypustilo Sarmat z odpalovacího sila na státním zkušebním kosmodromu Pleseck v Archangelské oblasti na severu Ruska směrem ke zkušebnímu místu Kura na poloostrově Kamčatka na ruském Dálném východě. Šlo o dosud nejrozsáhlejší start rakety, která byla poprvé testována v prosinci 2017, a Putin si akci okamžitě pochválil v prohlášení.
Analytik Brad Lendon na CNN tuto událost rozebírá: „Není to poprvé, co se Putin chlubí silou této rakety. Sarmat zmínil v projevu v roce 2018 jako jednu z řady nových zbraní, které podle něj učiní obranu NATO zcela zbytečnou. Američtí představitelé však jeho výroky v roce 2018 zlehčovali a podobný názor zaujali i po nejnovějším testu. Poznamenali, že Moskva informovala Washington před středečním testem, jak vyžadují mezinárodní dohody, a uvedli, že USA odpálení sledovaly.
,Takové testy jsou rutinní a nebylo to překvapení. Nebylo to považováno za hrozbu pro Spojené státy nebo jejich spojence,‘ uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby. Bývalý šéf operací CIA v Rusku Steve Hall řekl Kate Bolduanové ze CNN, že Putin provádí ,jaderné šavlovačky‘ a že pravděpodobnost jakéhokoli úderu na USA je velmi nízká. Spíše než jako bezprostřední hrozbu Západu je třeba na odpálení rakety pohlížet jako na postupný krok v ruském programu ICBM, uvedli analytici.“
Podle nich bude Sarmat po uvedení do provozu rovnocennou náhradou za ICBM ze sovětské éry známé pod označením NATO SS-18 Satan. Hans Kristensen, ředitel projektu Nuclear Information Project při Federaci amerických vědců, řekl, že vývoj Sarmatů na kapalné palivo je jako facelift původní rakety Satan. Měla „podobné schopnosti jako stávající SS-18“, ale pod kapotou „pravděpodobně došlo i k nějakým vylepšením“, řekl Kristensen.
Žádný velký technologický zlom to ale není. Pokud byla nyní střela demonstrativně vypuštěna, jde spíše o odvedení pozornosti od skutečnosti, že se válka na Ukrajině nevyvíjí dobře. Už se táhne druhý měsíc a ruské úsilí brzdí odhodlaný a vysoce kvalifikovaný ukrajinský odpor. Z ruské strany vadí úspěchům problémy, jako je nedostatek nákladních automobilů, nekvalitní logistika a spoléhání se na špatně vycvičené brance. A do toho byl minulý týden potopen křižník s řízenými střelami Moskva. Ztráta lodi je trapná v obou případech, jak kdyby ji potopili Ukrajinci, tak kdyby k tomu došlo vlastním technickým selháním.
Brad Lendon z toho dochází ke zřejmému závěru: „Putin kvůli takovýmto neúspěchům na vysoké úrovni nutně potřeboval pozitivní vojenské zprávy, kterými by mohl nakrmit domácí publikum, a středeční start mu je poskytl. Odborníci zároveň tvrdí, že ruská posedlost výkladními skříněmi, jako je Satan II, zakrývá hlubší, zásadnější problémy v srdci jeho armády. ,Často jsou okázalé diktátorské armády dobré v efektních zbraních, nakupují efektní letadla a luxusní tanky, ale ve skutečnosti nakupují ty méně efektní věci,‘ řekl Phillips O’Brien, profesor strategických studií na univerzitě v St Andrews ve Skotsku, v rozhovoru pro CNN na začátku tohoto měsíce.“ Podle něj „mnohé z toho zavání Hitlerovými ,zázračnými zbraněmi‘ z druhé světové války“.
Pokud však jde o situaci na Ukrajině, podle analytiků test mezikontinentální rakety neměl žádný praktický dopad. Je strategickou zbraní v podstatě určenou k zasažení Spojených států. Američané ale mají stejné zbraně. Počátkem tohoto měsíce americké letectvo zrušilo plánovaný test své ICBM Minuteman III, aby zbytečně nestupňovalo napětí. Tím, že to oznámili, dali ale najevo, že kdyby chtěli, mohli také něco demonstrativně vystřelit. Jenomže nevystřelili. Rusko přece ví, že raketu Američané mají, tak proč dělat divadlo.