
Ruský letoun na letišti Belbek. Ilustrační foto FOTO: Dmitriy Pichugin, wikimedia, Public Domain
FOTO: Dmitriy Pichugin, wikimedia, Public Domain

V noci na středu 15. května bylo letiště Belbek, které na okupovaném Krymu používají ruští agresoři, zasaženo několika střelami ATACMS. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jeho protivzdušná obrana sestřelila deset těchto střel, ale svědci hovoří o mohutných explozích, které byly slyšet až do Jevpatorije, jež je od Belbeku vzdálená asi šedesát kilometrů vzdušnou čárou.
„V noci byly slyšet výbuchy poblíž letiště Belbek u Sevastopolu, po nichž následovalo několik požárů. Podle krymské monitorovací skupiny Wind došlo k hlavním výbuchům v 01.55-01.56 a pravděpodobně pracoval ruský systém protivzdušné obrany,“ napsal telegramový účet Prestupnosti.net s tím, že ještě patnáct minut poté následovaly „tišší výbuchy podobné detonaci munice“.
Pět minut po půl třetí ráno následovala druhá vlna útoku a výbuchy byly slyšet až v Jevpatoriji, která je od napadeného letiště vzdálena vzdušnou čárou přibližně šedesát kilometrů. Podle Prestupnsoti,net ohlásily okupační úřady, že nedošlo k žádným obětem a že byl zaznamenán jen „pád trosek sestřelené rakety v soukromém sektoru na Fedorovské ulici“ v Sevastopolu.
Monitorovací skupina Wind zaznamenala na satelitních snímcích tři požáry na letišti Belbek, a to konkrétně v oblasti vzletové a přistávací dráhy a také na parkovacích stáních pro letadla.
Ruští okupanti zásah letiště nepřiznali. „Během uplynulé noci byla zmařena řada pokusů kyjevského režimu o teroristické útoky s použitím taktických raket ATACMS Spojených států, francouzských řízených bomb Hammer, protiradarových raket HARM Spojených států, raket velkého kalibru a bezpilotních letounů typu letadlo proti objektům na území Ruské federace,“ napsalo ruské ministerstvo obrany.
Na letišti Belbek na Krymu sídlí 38. stíhací letecký pluk ruského letectva, který disponuje dvanácti letouny Su-27, dvanácti letouny Su-27SM, třemi Su-27UB a pěti letouny Su-30M2. Na letišti se nachází také Sevastopolské středisko letecké záchrany ruského ministerstva pro mimořádné situace. Podle satelitních snímků z posledního březnového dne bylo na letišti nejméně třicet ruských letounů nejrůznějších typů.