Ukrajinská armáda již brzy použije drony s doletem až 2000 kilometrů, před kterými nebude v bezpečí takřka žádné místo v Rusku. Tyto dálkové útočné drony budou kompenzovat nedostatek raket středního a dlouhého doletu, s nímž se Ukrajina v současné době potýká. S informací přišel deník Bild.
„Rakety jsou minulostí. Budoucností jsou drony,“ napsal deník Bild s odvoláním na informované zdroje z okruhu ukrajinské armády. Již letos tak budou mít ukrajinské ozbrojené síly k dispozici drony schopné zasáhnout cíl ve vzdálenosti až 2000 kilometrů. Informaci přinesla i ruská tisková agentura TASS.
Do konce roku má podle Bildu deset ukrajinských výrobních závodů, jejichž jména nebyla z pochopitelných důvodů uvedena, začít dodávat drony schopné doletět ještě o 500 kilometrů dále. Již v říjnu roku 2022 se začalo mluvit o vývoji bezpilotního letounu Sokol-3000, který by měl zvládnout trasu dlouhou až 3300 kilometrů. Nyní je zřejmé, že kyjevská konstrukční kancelář Luč s vývojem již skončila a začne sériová výroba.
Jak Bild propočítal, dokážou tedy ukrajinské drony zasáhnout cíle i v Murmanské oblasti, kde se nachází asi osm desítek vojenských základen, o nichž si Rusové myslí, že jsou v naprostém bezpečí. Mezi těmito základnami je i letiště Olenogorsk, odkud startují strategické bombardéry k útokům na Ukrajinu.
To, že nejde jen o plané řeči, naznačují útoky na cíle v hloubi ruského vnitrozemí, ať již jde o rafinérie na zpracovávání ropy, či o továrnu v Tatarstánu, kde se montovaly sebevražedné drony Šahed.
Dálkový dron Sokol-300 měří na délku 8,5 metru a rozpětí křídel má přibližně 14 metrů. A zaútočit je schopen z výšky až devíti kilometrů, v případě potřeby dokáže dosáhnout až hranice dvanácti kilometrů, tedy výšky, v níž běžně létají dopravní letouny. Sokol-300 může využívat několika různých typů motorů, a sice ukrajinské MS-500-05C/CE a AI-450T2 nebo rakouský Rotax 914.
Řídicí systém dronu je složen ze speciálního inerciálního bloku a z laserových gyroskopů. Sokol-300 dokáže do cíle donést až 300 kilogramů nálože, a to třeba v podobě raket RK-10 či RK-2P, které jsou schopné zasáhnout cíle na vzdálenost až deset kilometrů. Sokol-300 může kromě raket nést i speciální radar, který dokáže z výšky pěti kilometrů skenovat zemský povrch s přesností 30 x 30 centimetrů.
Sokol-300 je podobný tureckému dronu Bayraktar, jichž v počátku války Ukrajina obdržela od Turecka přibližně padesát. Zpočátku rozsévaly v ruských řadách zmar a paniku, než se je podařilo okupační protivzdušné obraně zničit. V současné době tak již Bayraktary na frontě nebojují. Podobnost mezi Sokolem-300 a Bayraktarem-TB2 není vůbec náhodná, protože Turecko a Ukrajina se v minulosti dohodly na výstavbě výrobního závodu Bayraktar na Ukrajině. Přestože se po oznámení této informace o závodě přestalo hovořit, a není tudíž jasné, zda závod opravdu vznikl, zdá se, že spolupráce vedla k úspěšnému vývoji Sokola-300.