Vývoj v Rakousku by podle některých německých politiků měl před nadcházejícími parlamentními volbami sloužit Německu jako varovný signál. Rakouský prezident Alexander Van der Bellen dnes pověřil předsedu pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herberta Kickla sestavením nové vlády. Podle německé strany Alternativa pro Německo (AfD) by ale mělo Rakousko být pro budoucí koaliční jednání v Německu naopak vzorem.
V Německu dnes začala horká fáze předvolební kampaně, která bude trvat sedm týdnů a vyvrcholí předčasnými volbami v neděli 23. února. Druhou nejsilnější stranou ve Spolkovém sněmu by se mohla stát AfD, která je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu a s FPÖ dlouho udržuje přátelské vztahy.
Podle bavorského premiéra a předsedy konzervativní Křesťansko-sociální unie (CSU) Markuse Södera je aktuální vývoj v Rakousku důvodem ke znepokojení. Situaci využil k opětovnému odmítnutí možné povolební spolupráce konzervativní unie CDU/CSU se Zelenými. V Rakousku je od roku 2020 u moci vláda podobné koalice: konzervativní Rakouské lidové strany (ÖVP) a Zelených. „Rakousko ukázalo, kam černo-zelená koalice vede: jen k extrémnímu posílení jiných sil, v rakouském případě FPÖ,“ dodal Söder. Černá barva je tradičně spojována s CDU/CSU a dříve i s ÖVP.
Také političky německé strany Zelených dnes před vývojem podobným tomu v Rakousku varovaly. „Pokud zvítězí stranická taktika nad schopností kompromisu, triumfují nakonec populisté,“ uvedla spolupředsedkyně strany Franziska Brantnerová. Předtím, než prezident pověřil Kickla sestavením vlády, ztroskotal pokus o vytvoření koalice lidovců, sociálních demokratů (SPÖ) a liberální strany NEOS a následně i pokus o vládu ÖVP a SPÖ. To kritizovala také spolupředsedkyně parlamentní frakce německých Zelených Britta Hasselmannová. „Po volbách musí být všechny demokratické strany schopny spolu mluvit a dojít ke shodě,“ uvedla. Kritizovala i bavorského premiéra Södera za útoky na případnou spolupráci CDU/CSU se Zelenými.
Radost z vývoje v Rakousku dnes naopak vyjádřila AfD. Její spolupředsedkyně Alice Weidelová vyzvala, aby konzervativní unie CDU/CSU zrušila princip takzvané protipožární zdi, který vůči AfD uplatňuje. Jeho cílem je izolace strany, kterou ostatní považují za protidemokratickou. Předseda CDU a kandidát na kancléře za CDU/CSU Friedrich Merz spolupráci s AfD nadále kategoricky odmítá.