
Prezident Alexander Van der Bellen, Christian Stocker (Rakouská lidová strana) , Andreas Babler (Sociálně demokratická strana Rakouska) a Beate Meinl-Reisingerová (NEOS) FOTO: Úřad spolkového prezidenta / se souhlasem
FOTO: Úřad spolkového prezidenta / se souhlasem
Po několika turbulencích se Rakousko konečně přibližuje k funkční vládě. Více než půl roku po volbách vše nasvědčuje vzniku trojkoalice lidovců, sociálních demokratů a strany Neos. Jednání se blíží ke konci a podle rakouského listu Die Presse nyní strany diskutují výraznou reformu právního řádu. A změny to mají být opravdu velké. V Rakousku by měla vzniknout funkce generálního prokurátora a z pohledu práva by se měl také zrovnoprávnit dlouhodobý vztah s manželstvím.
Příští vládu nejspíše sestaví Christian Stocker, Andreas Babler a Beate Meinl-Reisingerová. Uvádí to rakouský deník Die Presse, podle jehož informací se již dohoda o vládní koalici skutečně rodí. Rakouska má tak – více než šest měsíců po volbách – šanci na novou vládu. Po neúspěchu vyjednávání mezi Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ) a Rakouskou lidovou stranou (ÖVP) se vyjednávání vrátila k formátu široké koalice ÖVP a Sociálně demokratické strany Rakouska (SPÖ). Do jednání ale musela být zapojena také relativně nová strana Neos. Podle dohody by měla mít ÖVP šest ministerských postů včetně kancléře, šest SPÖ a dvě ministerstva připadnou právě straně Neos.
Toto složení podle všeho otevírá cestu k poměrně radikální změně v systému trestního řízení. Měla by vzniknout funkce spolkového (federálního) generálního prokurátora. To by byl zásadní přelom, doposud stál totiž v čele státního zastupitelství ministr vnitra. O nejzávažnějších trestních případech tak bude rozhodovat nezávislý orgán namísto ministra. Tento krok by měl přispět k ochraně trestního řízení před politickými zásahy. Podle informací rakouského deníku se zdá, že v tomto bodě se potenciální koaliční partneři shodnou.
Lidovci totiž měli změnit svůj původní postoj a souhlasit s návrhem sociální demokracie a Neosu. Největší překážkou této zásadní reformy byli především krajně pravicoví Svobodní, kterým měl stávající systém vyhovovat. Ti ale nejspíše skončí v opozici. Přesto se ale, jak píše Die Presse, „ďábel skrývá v detailech“. Zatímco strany se – podle záznamů z jednání, které má deník k dispozici – dohodly na vzniku samotné funkce a jejím pojmenování, nyní zbývá vyřešit mnoho detailů souvisejících s pravomocemi, a především procesem jmenování. Debatuje se o tom, jestli se na něm má podílet parlament, nebo nově ustavená nezávislá komise.
Ani tak ale není výsledek jistý. Ke zřízení funkce spolkového prokurátora bude totiž třeba zasáhnout do ústavy. Pro to nemá trojkoalice dostatek hlasů. Nezbývá tedy než hledat i shodu se zelenými.
Změny nastanou také v otázkách týkajících se manželství. Shoda se nejspíše najde na tom, že Rakousko odstoupí od zkoumání, kdo zavinil rozvod. To totiž doposud mělo vliv na stanovení výživného. Jak ale upozorňuje Die Presse, zejména SPÖ a částečně i Neos tlačí na mnohem zásadnější proměnu této úpravy. Výživné na manžela či manželku by nově mělo činit polovinu celkového příjmu manželů místo dosavadních 40 procent. Kromě toho by se v otázkách výživného, dědického či bytového práva mělo fakticky zrovnoprávnit dlouhodobé partnerství s manželstvím. Nemělo by se tak stávat, že spolu partneři žijí někdy i desítky let, a jen proto, že neuzavřeli formálně manželství, nemohou po sobě dědit.
Na čem se ale podle všeho nepodaří najít shodu, je snížení hranice trestní odpovědnosti. Ta je nyní v Rakousku 14 let, lidovci ale požadují možnost trestat mladé pachatele již od dvanácti. V krajním případě by jim hrozilo i odnětí svobody. Tato myšlenka ale podle Die Presse naráží na odpor zbývajících dvou stran.