Rakousko prodlužuje kontroly na hranicích s Českem nejméně do poloviny dubna, uvedlo ministerstvo vnitra ve Vídni. Je to podle něj nezbytné pro boj s převaděčskou mafií i s terorismem, informovala v sobotu veřejnoprávní stanice ORF. Kvůli zvýšenému migračnímu tlaku zavedlo Rakousko na hranicích s Českem kontroly loni v říjnu a po několikerém prodloužení měly platit do 16. února. V sobotu také kontroly na hranicích s Českem prodloužilo Německo
„Hraniční kontroly jsou jedním z mnoha opatření v boji proti mezinárodní převaděčské mafii. Vzhledem k mezinárodní bezpečnostní situaci jsou hraniční kontroly nezbytné také k rozhodnému postupu proti extremistům,“ citovala z vyjádření ministra vnitra Gerharda Karnera agentura APA. Podle ORF ministerstvo vnitra rovněž sdělilo, že „terorismus je mimo jiné financován z převaděčství“.
Obdobná opatření uplatňuje Rakousko také na hranicích se Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem. S Itálií, Německem a Švýcarskem provádí rakouská policie namátkové kontroly v příhraniční oblasti.
V Rakousku bylo podle oficiálních statistik loni zatčeno přes 700 převaděčů. Podle Karnera to má za následek, že se převaděči začali alpské zemi „vyhýbat obloukem“.
Středoevropské země v uplynulých měsících postupně zavedly stacionární kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru. Loni v listopadu se ministři vnitra Německa, Rakouska a Visegrádské skupiny (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) dohodli, že otázky nelegální migrace budou řešit na pravidelných koordinačních schůzkách.
Prodloužení kontrol oznámilo i Německo. Do poloviny června prodlužuje kontroly na hranicích s Polskem, Českem a Švýcarskem, uvedlo v sobotu spolkové ministerstvo vnitra. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová krok označila za nezbytný pro boj s nelegální migrací, kterou umožňují pašeráci lidí. Od loňského 16. října zaznamenala německá policie v rámci kontrol na hranicích s Českem, Švýcarskem, Polskem a Rakouskem 23.000 neoprávněných pokusů překročit hranici.
„Kontroly na našich hranicích s Polskem, Českou republikou a Švýcarskem budou pokračovat další tři měsíce, a to až do poloviny června 2024. Spolková policie tak může nadále pružně uplatňovat celou paletu stacionárních i mobilních opatření pohraniční policie,“ uvedla podle prohlášení ministerstva Faeserová. „Je to nezbytné pro zastavení bezohledného podnikání pašeráků lidí a pro omezení nelegální migrace,“ dodala.