Rakouský web Derstandard.at hodnotí poslední zmatený vývoj v české vládě. Jan Hamáček se pustil do rošády, kterou neměl předem připravenou, a narazil. Ještě ale není všem dnům konec.
Rakouský list píše: „Mocenské vakuum v čele českého ministerstva zahraničních věcí: Po pondělním odvolání Tomáše Petříčka z funkce šéfa resortu jím měl být Lubomír Zaorálek. V současné době je ministrem kultury, v letech 2014 až 2017 byl již ministrem zahraničí a nyní by se měl znovu stát šéfem diplomacie. …
Předseda strany a vicepremiér Jan Hamáček, který Zaorálkovi funkci nabídl, však provedl účet bez hostinského. Na emotivní tiskové konferenci v úterý dopoledne Zaorálek oznámil svůj záměr zůstat prozatím ministrem kultury. Ministerstvo zahraničí je (podle něj) zatím obsahově oslabeno, premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman si nárokují příliš mnoho pravomocí pro program EU nebo vztahy s Ruskem. On sám nedělá nikomu ‚hadr na podlahu‘.
Petříček, který byl vyhozen z funkce ministra zahraničí, byl považován za jednoznačně prounijního a za kritika koalice s liberálně-populistickou Babišovou stranou ANO. Teprve koncem minulého týdne se ucházel o post předsedy stranického sjezdu ČSSD, ale prohrál v hlasování proti Hamáčkovi. Petříčkovým programem bylo také nepokračovat ve spolupráci s ANO po nadcházejících podzimních parlamentních volbách.
Debata nabírá na obrátkách, protože podle průzkumů by ČSSD mohla na pětiprocentní hranici neuspět a musí se jasně odlišit od ANO. Zatímco někteří, například Petříček, chtějí stranu postavit nezávisleji jako sociálně-liberální sílu, jiní vidí budoucnost strany nadále vedle ANO…
Petříčkovo odvolání z funkce ministra, po kterém prezident Zeman dlouho volal, následovalo jen dva dny po jeho porážce na stranickém sjezdu. Potřebujeme ‚tým, který mluví jedním hlasem‘, vysvětlil Hamáček. Stejný argument však používá Zaorálek, když si stěžuje, že Česko nemluví jednotně, pokud jde o zahraniční politiku: ‚Ministerstvo zahraničí má dnes váhu jen tehdy, když s ním mluví i premiér.‘
Zaorálek, v zahraniční politice zkušený, však v úterý dveře svého bývalého ministerstva úplně nezavřel. V zásadě byl ochoten jednat s premiérem Babišem o změnách na ministerstvu zahraničí. Pokud jde o program na kultuře, je také pravda, že každý může být nahrazen. Při určování nástupce by musela být zásadní kompetence a znalost věci.
Přestože Zaorálek dal svému hněvu volnou ruku a dal jasně najevo, že není k dispozici pro překotný casting, to, co zaznělo na úterní tiskové konferenci, ještě není definitivní ne.“