Kandidát na rakouského prezidenta Norbert Hofer zatoužil jet do Prahy na schůzku s prezidentem Zemanem. V Rakousku samotném se nyní v médiích řeší otázka, v jaké funkci vlastně do Prahy jede a proč. Hofer je členem tříčlenné kolektivní hlavy státu (s titulem Dritter Nationalratspräsident). Tak to také vysvětluje pro Parlamentní listy mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Na letišti ho vyzvedne zástupce rakouské ambasády, jak je zvykem u vysoce postavených činitelů při návštěvě sousední země.
Své dva kolegy, kterými jsou Doris Buresová (SPÖ) a Karlheinz Kopf ale Hofer o své cestě oficiálně neinformoval, uvádí rakouský list Kleine Zeitung. Cesta nebyla také nijak koordinována s rakouským parlamentem a parlament ji neplatí. Podle Hoferova mluvčího se jedná o přátelskou návštěvu, kde jde o vzájemný rozhovor a poznání. Český velvyslanec ve Vídni Jan Sechter zdůvodňuje to, že se setkají politici stojící na různých úrovních „dobrými sousedskými vztahy“. Na tom nic nemění ani to, že je Hofer uprostřed kampaně před opakovanou prezidentskou volbou. Velvyslanec připomněl, že se premiér Bohuslav Sobotka setkal 24. června s prezidentským kandidátem Alexandrem van Bellenem.
Hofer slíbil, že bude oddělovat svou funkci od volebního boje, nicméně se už objevily výtky, že svůj služební vůz používá při volební kampani. Kandidát se bránil tím, že jen využívá „obvyklý podíl na soukromé užívání“.
V každém případě je jasné, že Zeman stojí na straně Hofera a prohlásil, že strana zelených kandidáta Bellena nemá jeho sympatie. Oba politiky spojuje jejich názor na otázku imigrace. Zcela rozdílný ale mají pohled na vyhnání sudetských Němců. Podle Hofera to bylo „přirozeně“ bezpráví, zatímco pro Zemana to bylo téma, pomocí kterého zvyšoval své preference v přímé volbě hlavy státu. Podle kritiků představují Benešovy dekrety princip kolektivní viny a porušení právních zásad, protože lidé museli prokazovat svou nevinu, místo toho, aby jim byla nějaká vina prokázána. Dekrety jsou nadále součástí českého právního řádu, ačkoliv již ztratily svou účinnost.
List Kleine Zeitung připomíná, že Miloš Zeman hovořil o sudetských Němcích jako o vlastizrádcích a že vyhnání bylo v takovém případě mírnější než třeba trest smrti.
Hofer se také v rozhovoru pro Český rozhlas vyslovil k otázce jaderné energie a odmítl jednoznačně vystoupit proti českým jaderným reaktorům. Podle něj by měly existovat evropské předpisy, které se týkají bezpečnosti a bylo by to užitečnější než vymýšlet regulace v jiných nedůležitých oblastech. Česká jaderná energie je ostatně podle něj záležitostí ministrů a ne prezidenta.
Proč ale Hofer do Česka vůbec chtěl? Všechno, co si myslí o jaderné energetice a Benešových dekretech mohl říci i doma. Setkání se Zemanem není nic tak prestižního, aby mu to za zahraniční cestu během kampaně stálo. Nakonec abychom věřili prohlášení Hoferova mluvčího, že jde jen o přátelské setkání. V politice mohou být i nějaká ta přátelství, že.