Ve sněmovně ve čtvrtek proběhne debata o podobě vládních restrikcí, k níž došlo na základě sněmovního neprodloužení nouzového stavu minulý týden. Předsedové opozičních stran budou také jednat se zástupci vlády o návrhu pandemického zákona. Piráti a STAN na tiskové konferenci uvedli, jaké budou jejich požadavky.
Neprodloužení nouzového stavu ve sněmovně vyvolalo podle opozice prostor k debatě, kterou si vláda dlouhodobě nepřipouštěla. Strany se snažily přicházet s vlastními návrhy, reagujícími na kritiku vládního rozhodování, kabinet jejich návrhy přesto ignoroval. Nyní ale na vyjednávání kývl.
„Máme za sebou turbulentní vývoj, ale situace je stále vážná, tento vývoj vláda dlouhodobě nezvládá a ocitáme se v situaci, kdy máme příležitost něco reálně udělat, aby se čísla začala dlouhodobě lepšit,“ uvedl předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. „Jestli celý vývoj měl smysl, tak je v tom, že jednáme,“ dodal.
Nouzový stav podle něj již není nezbytný, důležité je pro opoziční Piráty a STAN přistoupení vlády na podobu pandemického zákona. „Jsme ve stavu absolutního zmatku. Veřejnost neví, co se odehrává, kdy co bude trvat. Respektujeme, že situace měla nějaký vývoj. Hejtmani dohodli 14 dnů, ani o den více. Nouzový stav tu bude do konce února, ale dodávám, že ani o den více. Do té doby musí být schválen pandemický zákon, hejtmani dali jasné požadavky, co se musí stát, a my jako poslanci opozice jsme dali také jasné požadavky. Vládě zbývá v této chvíli ještě 12 posledních dnů, které si s hejtmany dohodla. Nouzový stav po konci února už prostě nepřipadá v úvahu,“ upozornil Rakušan.
Je podle něj potřeba přistoupit na několik změn. „Je třeba začít testovat lidi ve firmách a výrobních provozech. Jde totiž o druhé nejčastější místo výskytu pandemických ohnisek. Zároveň si myslíme, že je určitá povinnost, aby zaměstnanci v provozech nosili respirátory FFP2 nebo certifikované roušky, jinak se z tohoto problému nedostaneme,“ dodal.
Další záležitostí jsou podle něj nezbytné kompenzace. Právě na nich zatím mezi vládou a opozicí nepanuje přílišná shoda. Spory tkví zejména o výši kompenzací a o výši pokut za porušování opatření.
Právě o nich promluvil poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík. „Vítáme, že vláda rozšiřuje okruh subjektů, které mohou žádat o podporu. Současně tam vidíme dva významné problémy. První problém je ten, že někteří lidé, kteří nyní ten bonus dostávají, na něj v nových podmínkách nemusí dosáhnout. Podmínka poklesu obratu o 50 % je velmi přísná a pro některý typ provozů může být taková, že ho vyloučí, přestože ten dopad pandemie je na provozy razantní. Vláda vyvolala očekávání, že se ten bonus zdvojnásobuje, ale bohužel to platí jen pro minimum zasažených živnostníků,“ obává se.
Koaličním STAN také vadí, že část bonusu je financovaná z rozpočtu obcí a krajů. Protože je ale kompenzační program navržen vládou a ta se jím zaštiťuje, měl by být v plné výši hrazen státem, a nejenom z 80 %.
Vládě proto předali souhrn požadavků a jednání bude dále pokračovat. „Režim, který jsme připravili, není žádný experiment. Jsou to věci, které mají ozkoušené už ve Spolkové republice Německo a dalších státech,“ sdělil poslanec Jakub Michálek.