Tento týden podepsal STAN memorandum o společném postupu v Královéhradeckém kraji s ODS a hnutím Východočeši. Že by šlo o začátek širší spolupráce? Po tiskové konferenci jsme v rozhovoru pro deník FORUM 24 s jejich šéfem Vítem Rakušanem vedli intenzivní diskuzi o tom, jak by mohlo případné sbližování vypadat nejenom v krajských, ale i parlamentních volbách.
Pane předsedo, poptávka po spojování opozičních demokratických stran je cítit minimálně od Letné. Jak to udělat, aby to nefungovalo pouze regionálně, ale celorepublikově?
Jediným způsobem je příprava řešení, které bude smysluplné, propracované, a nikoli rychle uvařené… Nicméně poptávku lidí chápu, protože změna v naší zemi opravdu žádoucí je. Za sebe můžu vzkázat lidem, že to cítím úplně stejně. A cítí to tak řada politiků, se kterými se setkávám. Ale pokud je poptávku opravdu opodstatněná, tak musíme připravit poctivé řešení, které bude fungovat. Jako starostové opakujeme, že chceme a budeme hledat formát, který umožní, aby tu nadále nevládl Andrej Babiš.
Na druhou stranu jste byl právě vy osobně před Vánocemi kritizován za to, že nevyšla centrální spolupráce s TOP 09 v krajských volbách…
Ale to je kraj od kraje… Když funguje dobrá regionální spolupráce na lidské a programové bázi, tak se například v Královéhradeckém kraji domluvíme s ODS. Dále otevřeně říkám, že v Olomouckém kraji probíhají zase jednání s Piráty a v Ústeckém a Zlínském se zmiňovanou TOP 09. Přece tady není žádné očekávání toho, že vznikne určitá exkluzivita, ale modely, které budou konkurenceschopné k populistické politice hnutí ANO podporované sociálními demokraty. A to my nabízíme. Akorát ten model vypadá v každém kraji jinak. Tady bylo očekávání, které jsem se snažil od počátku mírnit, že existuje nějaká exkluzivita na spolupráci mezi STAN a TOP 09. Ano, v určitých krajích ta možnost bude, a my to prokážeme, ale někde to z historických důvodů možné není a hledají se jiné formáty.
A že jsem byl často kritizován? Ano, lidmi z TOP 09. Měli své legitimní očekávání, ale Starostové a nezávislí říkali, a říkají stále totéž: „My chceme spojovat takové síly, které společně budou schopny fungovat.“ Takže na krajské úrovni opravdu fungujeme tím způsobem, že si partnery vybírají naše lokální organizace samy. Máme pouze zakázanou spolupráci s SPD a komunisty, do takových spojení skutečně nikdy nepůjdeme.
Na tiskové konferenci jste mluvil o podmínkách spolupráce, a to konkrétně – silném programu a osobnostech, naději na vítězství a vítězné mentalitě. Co z toho tedy stranám chybí při spojování do parlamentních voleb?
Zde je nutno podotknout, že nás lidi volí s vidinou toho, že přineseme řešení. A to řešení přece nespočívá v tom, že se budeme hádat na „maličkostech“, nýbrž v tom, abychom se dohodli na těch podstatných věcech. A to my uděláme. Za nás garantuji, že s takovým řešením do parlamentních voleb přijdeme.
A souhlasíte s výrokem šéfa Pirátů Ivana Bartoše, že k sobě máte v Poslanecké sněmovně nejblíže?
Opravdu prosím vypněme tu mentalitu toho, že jsou Starostové a nezávislí nějakým malým bratříčkem či sestřičkou, kteří musí mít k někomu nejblíže, a od jiného být nejdál. Opravdu jsme velmi svébytné hnutí se silným programem, velkými ambicemi i budoucností a zajímavou minulostí. Bez jakékoliv exkluzivity spolupracujeme se všemi opozičními uskupeními, s kterými to má smysl.
Například?
Tak třeba Jan Farský se radí v rámci ústavně-právního výboru s panem kolegou Dominikem Ferim (TOP 09). Panuje tam velmi blízká spolupráce, kdy materiály společně nejenom probírají, ale rovněž předkládají. Dále máme zase odlišné spolupráce s Piráty, ať jde o transparentnost či registr smluv. A v rámci EET jsme zase velmi úzce spolupracovali s ODS. Ale stále platí to, že máme vlastní program i cíle, které se snažíme prosazovat. Takže odmítám říkat, ten je mi nejbližší, ten nejdál. Budeme spolupracovat s každým, kdo nám umožní prosazovat náš program.
Jenže tu stále existuje problém s přepočtem hlasů na mandáty. (V minulých volbách potřebovalo největší uskupení k zisku jednoho mandátu 19 tisíc hlasů oproti 44 tisícům toho nejmenšího, pozn. red.) Ve Sněmovně nyní leží lidovecký návrh na změnu volebního systému. Přestali byste se obávat spojování, kdyby došlo ke snížení procent pro koalice?
Nejdříve bych rád připomenul, že u Ústavního soudu leží vůbec nejstarší návrh, který vypracoval právník a europoslanec Stanislav Polčák (STAN) a předložili ho naši senátoři. To je zásadní rozhodnutí. A to, co se odehrává na politické scéně, bude mít samozřejmě naši podporu. Ale myslím, že musí skutečně nejdříve rozhodnout Ústavní soud jako autorita o tom, jestli není v našem systému něco, co odporuje Ústavě.
A pokud rozhodne, že je všechno v pořádku?
Poté se bavme o politickém řešení, ale respektujme, že soudní výrok platí. To je koneckonců také jedním ze základů demokracie. Samozřejmě následně věcně souhlasíme s tím, co je v návrhu KDU-ČSL, neboť totéž leží u Ústavního soudu na základě našeho návrhu. Takže budeme následně hledat podporu i u stran, jako je ODS, která se staví dlouhodobě proti.
Postoj ODS nyní kritizuje i nový šéf KDU-ČSL Marian Jurečka, který podmiňuje užší předvolební spolupráci právě podporou tohoto návrhu…
Tak já rozumím tomu, že Marian Jurečka jako nový předseda musí přijít s nějakým silným tématem. Chápu to, ale ODS tento návrh historicky nepodporuje. Petr Fiala má pro to nejenom ty historické, ale i politické argumenty, se kterými se ovšem neztotožňuji. Ale myslím si, že je potřeba se v rámci debaty o budoucí spolupráci bavit i s ODS o tom, jestli by nepřehodnotila svůj postoj… Zde naopak velmi oceňuji postoj Pirátů, byť jsou v současnosti dle průzkumů relativně silnou stranou, v jejímž zájmu není, aby měli malí více mandátů než ti velcí, tak jsou ochotni tento návrh podpořit. Ale myslím si, že je možné se bavit velmi racionálně i s Petrem Fialou, a pokud Ústavní soud nerozhodne, tak se o tom budeme zkoušet bavit.
A mohla by tedy změna pomoct při vyjednávání koalic?
Samozřejmě že mohla.
V tom případě, nepřemýšleli jste nikdy o tom, s kým by těch programových průsečíků bylo nejvíce, abyste získali společně více mandátů v koalici?
Dlouhodobě se bavíme o prohloubení opoziční spolupráce, a to nejenom s Piráty. Takže ano, měli jsme i s panem Bartošem jednání o tom, jak by mohla vypadat intenzivnější spolupráce nad nějaký návrhy.
Ale vraťme se ještě prosím ke společným kandidátkám…
Dobře, ale my jako STAN skutečně nemáme chuť, ambici kandidovat u někoho na kandidátkách. To vylučuji. Opravdu nejsme slabým hnutím, preference nám do voleb výrazně vyrostou. Ale přes to všechno připouštím, že máme zájem o spolupráci. Akorát nebudeme ten formát nyní ještě prozrazovat. Řešení se nesmí představit způsobem, že odpovím na nějakou otázku. Musí mít organizační rámec, strukturu, PR, a tak obstát v konkurenci téhle marketingové politiky, kterou vede hnutí ANO. To řešení existuje a my s ním přijdeme.
Kdy nám ho tedy představíte?
Po krajských volbách.
První část rozhovoru, o aktuálních tématech ve Sněmovně, si můžete přečíst zde.