Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v pondělí řekl, že dosavadního ředitele BIS Michala Koudelku ponechá ve funkci jako pověřeného šéfa. Rozhodnutí o nástupci chce nechat na příštím kabinetu. Podle předsedy hnutí STAN a člena sněmovního bezpečnostního výboru Víta Rakušana jde o lepší variantu, přesto však „politické tanečky“ hodnotí jako projev premiérova strachu před Zemanem, které mohou mít vliv na bezpečnostní situaci země. Babišovu kritiku opozice kvůli politizaci celé kauzy odmítá.
Pane předsedo, jak vnímáte rozhodnutí předsedy vlády pověřit Koudelku dočasným vedením BIS?
Má to dva rozměry. Pro věc samotnou jsem rád, že pan Michal Koudelka ve své funkci pokračuje – ještě dopoledne jsem se bál horšího scénáře. Na druhou stranu, co za celých čtrnáct dnů zažíváme za tanečky kolem jmenování či nejmenování nového či staronového šéfa Bezpečnostní informační služby, je zaprvé ukázkou strachu rozhodnout, protože tady jistě existují tlaky z Pražského hradu. Zadruhé je to i věc, která ukazuje nerespektování zákona, podle kterého má být vybrán šéf BIS.
Vláda má přijít s nominantem. Potom je to projednáno bezpečnostním výborem, který ovšem nerozhoduje – o což se zase nějakým zvláštním způsobem minulý týden pan premiér Babiš pokusil – a argument o tom, že má rozhodnout nová vláda, by jistě za normálních okolností mohl znít hezky. Nicméně ten mandát je pětiletý, vždycky se stane, že překročí volební období jedné vlády.
Proč podle vás tento tlak z Hradu míří na premiéra?
Pan prezident měl od začátku problém s Michalem Koudelkou. Koneckonců i bývalý premiér Sobotka řekl, že v té době to s prezidentem nijak nekonzultoval a že mu to oznámil. Byť k němu můžu mít historicky spoustu dílčích výhrad, prostě postupoval podle zákona o tajných službách. Pan prezident se opakovaně dostal s panem Koudelkou do sporu. Nebyl schopen uznat, že pan ředitel Koudelka vykonává službu v zájmu občanů České republiky, ať už to bylo v kauze novičok nebo v kauze Vrbětice.
Bohužel se domnívám, že především v tom druhém prezidentském mandátu příliš podléhá názorům svého bezprostředního okolí, a tam si myslím, že může být Michal Koudelka vnímán i jako nebezpečí pro ty lidi z Hradu samotné. Takže tady pan prezident prostě a jednoduše nehraje v zájmu občanů České republiky.
Má tedy premiér z prezidenta Zemana jakýsi strach nebo obavu?
Premiér má dlouhodobě strach z Miloše Zemana, dlouhodobě přizpůsobuje své rozhodování vůli pana prezidenta. Známe z loňské pandemie, že vždycky primárně myslí na volební výsledek. I kdyby to mělo stát životy lidí, které loni v září nechránil.
Nechce rozzlobit pana prezidenta, který už dopředu řekl, koho bude volit, a už dopředu řekl, koho pověří sestavením vlády. Pro hnutí ANO a osobní i politickou budoucnost pana premiéra by ostré vyjádření, třeba změna preferencí pana prezidenta krátce před parlamentními volbami, určitě znamenalo problém. To je asi ten povrchní politický strach, jestli jsou za tím nějaké obchodní zájmy a podobně, to už nejsem schopen rozklíčovat.
Je právně možné, aby do doby, než usedne nová vláda a získá důvěru sněmovny, byl na postu pan Koudelka pouze dočasně? Nemůže to být problém, nemůže to limitovat jeho funkci?
Já věřím tomu, že pan Koudelka je profesionál a s tou situací se vypořádá. Ale když je někdo jenom pověřen vedením, je to vždycky slabší mandát než řádné jmenování do této funkce.
Premiér řekl, že považuje za zvláštní, že u nejvyššího žalobce chtěla opozice se jmenováním nového šéfa počkat na novou vládu, ale u kontrarozvědky jí to vadí…
Já nepřijímám tento argument. Dva rozdíly: zaprvé se tam nejednalo o pokračování Pavla Zemana, ale o jmenování, protože on skončil sám od sebe dobrovolně – a o jmenování nového člověka. To je podstatný rozdíl. Tady máme zkušeného ředitele, kde stačilo dát palec nahoru variantě, že bude pokračovat dál.
Nejvyšší státní zástupce z principu a podstaty této funkce může mít samozřejmě vliv i na premiéra ve střetu zájmů s mnoha trestněprávními kauzami na krku. Zato ředitel BIS má jiný bezpečnostní rozměr pro Českou republiku v době, kdy máme po největší diplomatické a zpravodajské události posledních třiceti let. Jakkoli oslabovat mandát jednoznačně a objektivně úspěšného ředitele není v zájmu českých občanů.
Nicméně ještě ke kritice od premiéra Babiše, který říkal, že opozice tuto funkci politizuje. Je to podle vás takto?
Naopak to, aby nebyla celá věc politizována, vyžadovalo včasné projednání, nevytváření časového tlaku a podivných konstrukcí, kdo má a nemá rozhodnout. Nepolitizování celé kauzy znamenalo, že by premiér přišel včas s řešením, které odpovídá zákonu. Pokud z tohoto koridoru odbočil, tak je on tím, kdo tomu dal politický rozměr.
Podle některých opozičních politiků a koneckonců i podle vás patří toto řešení k těm lepším variantám. Může se ještě stát něco, co by touto politickou hrou mohlo ještě otřást?
U pana premiéra člověk nikdy neví, zda si nepojede ještě jednou pro požehnání na Pražský hrad a nedostane vyčiněno i za toto řešení. Pokud je tady alespoň dočasné jmenování, tak to vlastně považuji za pozitivní zprávu, protože jsem od současné vlády skoro nečekal ani tuto míru rozvahy. Ale znovu opakuji: neviděl jsem jediný důvod, proč rovnou nepřijít se jmenováním na další funkční období.