Snaha útočit na veřejnoprávní média a pomoci si poukazováním na placení koncesionářských poplatků nepřinesla vytoužené ovoce. „Osm z deseti Čechů souhlasí s financováním České televize a Českého rozhlasu formou koncesionářských poplatků. Obdobný podíl lidí vnímá jejich nynější výši jako přiměřenou nebo nízkou. Podle více než 60 procent lidí by financování veřejnoprávních médií ze státního rozpočtu znamenalo omezení jejich nezávislosti,“ uvedla ČT. Vyplývá to z červnového průzkumu agentur Median a STEM/MARK, který si obě instituce zadaly.
„Pro zestátnění ČT se v minulosti vyslovil prezident Miloš Zeman, kritice televize čelí zejména od komunistů a SPD. Podle průzkumu České televizi důvěřují tři čtvrtiny obyvatel, je tak nejdůvěryhodnějším médiem v Česku. Druhý v tomto pořadí je Český rozhlas, kterému důvěřuje 54 procent. U ČRo podle autorů průzkumu přitom výsledek ovlivňuje zhruba čtvrtinový podíl těch, kteří ČRo neposlouchají.
‚Ve veřejném prostoru se objevují různé návrhy na radikální proměny financování České televize a Českého rozhlasu. Považujeme v takovém okamžiku za nutné a odpovědné diskutovat o tom, jaká média veřejné služby veřejnost chce a potřebuje a jaké faktické důsledky by pro ně takovéto změny financování měly,‘ uvedl ředitel ČT Petr Dvořák. Poukázal na poslanecký návrh SPD, kvůli kterému by podle Dvořáka přišla ČT každý rok o 2,1 miliardy korun. To obnáší zhruba 30 procent jejího rozpočtu. ČRo by v případě schválení návrhu SPD přišel o 60 procent rozpočtu, tedy 1,2 miliardy korun, uvedl generální ředitel rozhlasu René Zavoral.“ (ČT)
V útocích na veřejnoprávní média, pokud jde o hrubé vyjadřování, nesporně vede mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Ten se vůbec nenamáhá ani předstírat nějakou názorovou neutralitu a na Twitteru opakovaně o České televizi píše pod zkratkou ČST, tedy někdejší komunistické státní Československé televize. Zeman sám dával přednost pravidelným rozhovorům na soukromé TV Barrandov, kde bez jakékoli korektury hlásal své absurdní názory a napadal lidi, které považoval za své nepřátele. Václav Klaus mladší zase stále opakuje tvrzení, že ČT je státní, a když je upozorněn na to, že není, opakuje jako skřípající kolovrátek to samé. Že prý něco může být soukromé, nebo státní. Nic mezi tím prý není. (A tento člověk byl kdysi ředitelem školy.) Síly nepřátelské České televizi protlačily do Rady ČT Hanu Lipovskou z „think-tanku“ Jany Bobošíkové, která se kdysi vyjádřila, že smysl veřejnoprávních médií nechápe. Takhle by dlouhý výčet mohl pokračovat.
Demokraté „bez přívlastku“ ale opomenuli zeptat se lidí. Teď budou muset zase něco vymyslet. Dokud ale mohou pomocí své hlasovací mašinérie ve Sněmovně televizi šlapat na krk, jak se jim zlíbí, mají v rukou docela mocné nástroje, jak provést potřebné čistky a nastolit takzvaný klid na práci, po kterém někteří lidé toužili už v dobách „opoziční smlouvy“. České televizi je ale potřeba připomenout, že pokud si tam někteří lidé myslí, že se jim povede moc uchlácholit krotkostí a odsunutím kritických pořadů do málo sledovaných časů, nebude jim to nic platné.