Analýza genomů SARS-CoV-2 a příbuzných koronavirů nepřinesla žádný důkaz, že by byl virus vyroben v laboratoři nebo jinak uměle upraven. Tak zní závěr týmu vědců z USA, Velké Británie a Austrálie publikovaný v časopise Nature Medicine. Zásadní ránu tím dostávají konspirační teorie o umělém vzniku koronaviru.
Nový koronavirus, který se objevil v čínském městě Wu-chan koncem loňského roku a od té doby způsobil rozsáhlou epidemii onemocnění COVID-19 ve více než 70 zemích, je podle vědeckých výsledků produktem přirozené evoluce. „Porovnáním genomových sekvencí různých dostupných kmenů koronavirů jsme zjistili, že SARS-CoV-2 je výsledkem přirozených evolučních procesů,“ uvedl Kristian Andersen, hlavní autor analýzy, imunolog a mikrobiolog z institutu Scripps Research z USA.
Netopýři, luskouni, cibetky…
Analýza, na kterou ve čtvrtek upozornili vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, zkoumala také možný původ viru. Andersen a jeho spolupracovníci dospěli k závěru, že na stole leží dva pravděpodobné scénáře.
V prvním z nich se virus vyvinul do svého současného patogenního stavu přirozenou selekcí ve zvířecím hostiteli a poté „přeskočil“ na člověka. Vědci jako nejpravděpodobnější rezervoár SARS-CoV-2 označili netopýry, protože genom těchto koronavirů je mu nejpodobnější. Nicméně neexistují žádné zdokumentované případy přímého přenosu z netopýrů na člověka. To naznačuje, že mezi netopýry a lidmi byl pravděpodobně další mezihostitel.
Ve druhém scénáři „přeskočila“ nepatogenní verze viru nejprve ze zvířecího hostitele na člověka a teprve pak se přizpůsobila do současného patogenního stavu v lidské populaci. Například některé koronaviry z luskounů a jiných savců z Asii a Afriky mají strukturu velmi podobnou struktuře SARS-CoV-2. Koronavirus by tak z luskounů mohl být pravděpodobně přenesen na člověka, a to buď přímo, nebo prostřednictvím mezihostitele, jako jsou cibetky nebo fretky. Poté by se další specifické struktury pro SARS-CoV-2 vyvinuly přímo v lidech.
… ne laboratoře CIA
Spoluautor studie Andrew Rambaut z Univerzity v Edinburghu vysvětluje, že je obtížné, ne-li nemožné zjistit, který ze dvou scénářů je pravděpodobnější. Upozorňuje však, že pokud by SARS-CoV-2 vstoupil do člověka v jeho současné patogenní formě ze zvířecího zdroje, zvyšuje se pravděpodobnost budoucích ohnisek, protože kmen viru způsobující nemoc by stále mohl cirkulovat ve zvířecí populaci a mohl by znovu „přeskočit“ na lidi.
Z výsledků práce Andersenova týmu nebudou mít radost autoři konspiračních teorií, s nimiž se po vzniku pandemie roztrhl pytel. Jejich převažujícím narativem je údajná zodpovědnost USA jak za umělý vznik, tak za rozšíření koronaviru. Tuto konspiraci šíří i oficiální ruská média. U nás pak weby jako Pravý prostor, Lajkit.cz nebo Protiproud.
Text zveřejňujeme s laskavým svolením HlidaciPes.org.