Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) amerického ministerstva financí oznámil 21. listopadu nový rozsáhlý balíček omezení vůči ruskému finančnímu sektoru. Na černou listinu občanů a organizací, s nimiž mají všechny americké fyzické a právnické osoby zakázáno obchodovat, bylo zařazeno více než 50 bank. Nejvýznamnější z nich je ruská Gazprombank.
Tato banka byla pro ruský stát a podnikatele „oknem do světa“. V době sankcí Gazprombank po dva roky zůstala jedinou státní úvěrovou institucí schopnou provádět převody v cizích měnách v rámci Ruska i do zahraničí. Co teď bude dál, se uvidí. Přinejmenším dočasně by se mohly zastavit platby, a tím i vývoz plynu.
„Podle generální licence OFAC 113 musí americké protistrany ukončit všechny transakce s Gazprombank do 20. prosince 2024. Jedinou výjimkou budou transakce k zajištění dodávek z projektu Sachalin-2 (ty jsou povoleny do 28. června 2025),“ píše web Meduza.io.
Zároveň existuje další generální licence OFAC pro financování energetických transakcí vydávaná na šestiměsíční výjimku ze sankčního mechanismu. Ta umožňuje zasílání a přijímání plateb za obchod se surovinami. V současnosti se vztahuje na dvanáct ruských právnických osob, včetně významných státních a soukromých bank, a platí do konce dubna 2025. Gazprombank však na seznamu není. George Voloshin, mezinárodní expert v oblasti sankcí, v komentáři pro RBK říká, že nezařazení Gazprombank do licence OFAC pro financování energetických obchodů „ve skutečnosti znamená, že evropské země nyní nebudou moci platit za ruský plyn“.
Proč se tím zabývají Spojené státy, když ruský plyn (byť omezeně) proudí hlavně do Evropy? Protože důležitější než otázky kolem plynu je fakt, že když se nějaká organizace dostane na černou listinu OFAC, tak kromě zákazu kontaktů s ní pro Američany to prakticky znamená omezení spolupráce i pro protistrany ruských společností a jednotlivce ze třetích zemí. Na ty mohly dopadnout druhotné sankce, a proto mnoho evropských bank a společností americká omezení dodržuje.
Přesto není pravděpodobné, že by američtí partneři přestali úplně nakupovat ruský plyn. Zbavit se ruských dodávek úplně by mohlo znamenat nové otřesy na trhu a prudký nárůst cen, které rostou už teď v očekávání tuhé zimy. Odborníci očekávají, že pokud Gazprombank nedostane licenci na pokračování energetických transakcí, bude společnost hledat jinou zprostředkovatelskou banku mezi těmi, které mají od OFAC licenci na přijímání plateb, a možná bude ještě víc rozvíjet obchod v měnách alternativních k dolaru a euru.
V celé věci nejde jen o problémy s platbami za plyn. Gazprombank byla taky důležitou „platební bránou“ pro celou ruskou ekonomiku. „Banka donedávna vydávala zejména karty čínského platebního systému UnionPay. Tento projekt musel být po uvalení sankcí okamžitě zrušen a již vydané karty přestaly fungovat nejméně v devíti zemích včetně Číny, Turecka, Spojených arabských emirátů, Kataru a Německa. Vzhledem k omezenému souboru nástrojů pro přeshraniční platby je zmizení každého dalšího způsobu převodu peněz do zahraničí pro ruské občany a firmy citelnou ranou,“ připomíná Meduza.io.
Sankce uvalené OFAC okamžitě vyvinuly zvýšený tlak na rubl. Dne 25. listopadu oficiální kurz dolaru poprvé od března 2022 překročil 103 rublů.