Ministr vnitra Lubomír Metnar, který odstavil ředitele civilní rozvědky Jiřího Šaška, vyvolal pobouření. Protestuje opozice, pro kterou jsou čistky vlády v demisi v bezpečnostních složkách nepřijatelné, ale i část ČSSD, proti níž směřují. Nedůvěru prohlubuje aktivizace bývalého špióna Karla Randáka.
[ctete postid=“195526″ title=“Ředitelka GIBS Haderková pochopila dobu. Půjde na ruku Babišovi i žalobcům“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/05/Screenshot-2017-05-08-22.28.14-385×230.png“ excerpt=“Nová ředitelka GIBS Lenka Haderková pochopila dobu, proto ji Andrej Babiš vybral za “ permalink=“http://forum24.cz/reditelka-gibs-haderkova-pochopila-dobu-pujde-na-ruku-babisovi-i-zalobcum/“]195526[/ctete]
Vláda v demisi, jejíž důvěra je stále ve hvězdách, se odhodlala k další významné změně v silových složkách. Na návrh ministra vnitra postavila mimo službu ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (civilní rozvědky) Jiřího Šaška, který stojí v čele této instituce od roku 2014.
Problémy s hospodařením?
Ministr Metnar „dočasné“ odstavení ředitele zdůvodnil tím, že probíhající kontroly hospodaření v civilní rozvědce předběžně ukázaly, že se mezi lety 2015 až 2017 opakovaně porušovaly vnitřní předpisy. Zatím jde podle něj jen o podezření, konkrétní informace prý nezná ani on.
Babišův tisk je zřejmě informován lépe než ministr, když už dva měsíce vypouští přísně utajované informace z „důvěryhodných zdrojů z bezpečnostní komunity“. Podle Lidových novin se problematické finanční transakce údajně týkají výdajů rozvědky za zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Že tak najednou a jako na zavolanou.
Metnarův advokát
Nesporně stojí za pozornost, že ve chvíli, kdy tento krok vyvolal ostré reakce kritiků napříč spektrem, se po Metnarův bok postavil bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák. Současný exponent Janečkova protikorupčního fondu ofenzívně pronikl do médií a ministrův postup schvaluje.
„Vezměte si situaci, ve které ministr je. Vyčítá se mu, že udělal něco, na co nemá právo, respektive že by to dělat neměl, protože je v demisi. Na druhé straně kdyby to neudělal, tak by se dopustil trestného činu,“ řekl Randák serveru iDNES s tím, že ve chvíli, kdy je podezření ze spáchání trestného činu, musí nadřízený konat.
„Jestliže existují nějaké důkazy o tom, že v hospodaření úřadu byly nějaké nesrovnalosti nebo že docházelo ke zneužití finančních prostředků, tak tento krok ministra byl jediný, který mohl a musel udělat,“ vysvětluje Randák, kterého zaskočila reakce veřejnosti a médií, jež pozorují v celé věci politický kontext. Je ovšem pozoruhodné, že on sám vnímal politický kontext svého odvolání v roce 2006.
U Babiše presumpce viny nevadí
V této souvislosti je rovněž zajímavé, že Randáka trápí podezření ze spáchání trestného činu uvnitř civilní rozvědky, kde je navíc vzhledem k jeho minulému působení v konfliktu zájmů a nesmí znát podrobnosti vyšetřování. Nadřízený ministr podle něj musí konat hned, i když není jasné, jak kontrola dopadne. Presumpce viny však u něj neplatí pro každého.
Přísný jakobín Randák mlčí ke skutečnosti, že v čele vlády sedí člověk obviněný ze závažné trestné činnosti, svoji kauzu odmítá jako účelovou a vážně hovoří o tom, že trestní kauza se u nás dá objednat. Pokud by měl skutečný zájem na rozkrývání nešvarů, proč v médiích razantně vystupuje jen tehdy, kdy se mu to hodí? Nenapadlo ho ani na vteřinu, že by právě tato kauza mohla být „objednaná“? Nemůže tak zakrýt podezření, že je v tom i jeho osobní zájem a ví o celé věci víc, než může přiznat.
Na opačné straně stojí nejen parlamentní opozice, která chce k destrukci bezpečnostních složek vládou v demisi vyvolat mimořádnou schůzi, ale i senátor ČSSD František Bublan. Bývalý ministr vnitra tři roky působil jako ředitel civilní rozvědky, kam paradoxně přivedl svého pozdějšího nástupce Karla Randáka. Dnes se jejich názory rozcházejí.
Zpravodajská hra
„Z vyjádření pana ministra jsem nenabyl dojmu, že je to nějak závažné a že za to ředitel opravdu může nebo je obětí nějakých podvodů,“ sdělil Bublan. „Ono to samozřejmě vyvolává otazníky, jestli to není pouze účelovost,“ dodal s tím, že takový tah v současné situaci vzbuzuje nejistotu a nervozitu. Ministr v demisi, který ve funkci končí, měl počkat na svého nástupce.
V tomto sporu je blíže pravdě Bublan. Randák je podjatý, jelikož v nedávné minulosti pracoval jako soukromý agent pro Andreje Babiše a sbíral citlivé osobní údaje. Zaštítěn fondem excentrického miliardáře rozehrál několik trestních kauz, vyhovujících zájmům nastupujícího oligarchy. I z těchto důvodů jeho vystupování naopak zvyšuje nevěrohodnost puče v rozvědce, nesoucího rysy zpravodajské hry.
Transparentnost tohoto kroku snižuje vyjádření samotného ministra. „Vzhledem k tomu, že závěrečná zpráva bude obsahovat utajované informace, nebude možné její výsledky veřejně komentovat,“ řekl Metnar. Prověřování výdajů tajné služby je pochopitelně komplikované. Za účelem utajení totiž rozvědka používá často prostředky v hotovosti nebo takzvané „krycí firmy“.
Špinavé praktiky
Celá operace až příliš připomíná špinavé praktiky použité při odstranění ředitele GIBS Michala Murína. Murín byl kriminalizován poté, co odmítl uvolnit prostor povolnějšímu nástupci. Oligarcha, který není zvyklý na odpor, na něj poslal kontrolu ministerstva financí s vykonstruovaným obviněním z nesrovnalostí v hospodaření inspekce. Zajímá ještě někoho její výsledek?
S civilní rozvědkou je to podobné. Změny ve vedení rovněž nelze podle zákona provést přímočaře, a pokud dotyčný sám neodstoupí z osobních či zdravotních důvodů, nastupuje kriminalizace a Babišův tisk. Mladá fronta DNES a Lidové noviny o „obřím skandálu“ uvnitř úřadu informovaly už koncem března.
[ctete postid=“196024″ title=“Veřejný zájem nade vše, tvrdí Janečkův fond. I v případě lží detektiva Komárka“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/01/Janeček-Komárek-385×230.jpg“ excerpt=“Nadační fond proti korupci Karla Janečka považuje veřejný zájem nade vše. Přivítal “ permalink=“http://forum24.cz/verejny-zajem-nade-vse-tvrdi-janeckuv-fond-i-v-pripade-lzi-detektiva-komarka/“]196024[/ctete]
Skutečným důvodem postavení ředitele Jiřího Šaška mimo službu bude něco jiného. Premiér v demisi poněkud paranoidně podezřívá civilní rozvědku, že se společně s exministrem Chovancem podílela na distribuci kompromitujících materiálů na twitterový účet Julius Šuman.
Ačkoli svoje podezření nijak nedoložil, pochybnosti zůstaly. Proto letos v únoru dosadil do civilní rozvědky svého „koně“ Radka Musílka, který pracoval pro dvě zpravodajské služby a vystřídal náměstka Zdeňka Blachuta. S Babišem se dobře znají a v minulosti spolu komunikovali kvůli privatizaci Unipetrolu, kterou provázelo podezření z gigantické korupce. Tehdy, v éře Stanislava Grosse, se však nic nevyšetřilo.
Byl to právě Musílek, který krátce po nástupu podal trestní oznámení, na jehož základě probíhá kontrola hospodaření. Dnes je pověřený řízením úřadu. To vše se bezskrupulózně odehrává před zraky ČSSD v čele s potenciálním ministrem vnitra Janem Hamáčkem, která je stavěna před hotovou věc. Nápadné mediální angažmá Karla Randáka, který podporoval odboj hnutí ANO proti policejní reformě, jen zvýrazňuje podezřelé pozadí celé akce.
Je zjevné, že Babišovy zásahy v GIBS a civilní rozvědce jsou mimo jiné namířeny proti ČSSD. Nemilosrdně jsou likvidováni jí přivedení lidé, a to ještě záměrně před jejím případným nástupem do vlády. Nechá si to vedení sociální demokracie líbit, nebo bude jako doposud jen trpně příhlížet?