Prezident Petr Pavel začíná úřadovat. Je stále jasnější, proč Miloš Zeman a jeho okolí vsadili na jeho soupeře Andreje Babiše. Za volební podporu by jim zajistil klid a bezpečí. Tento plán zkrachoval a hradní klan Martina Nejedlého a Vratislava Mynáře se právem cítí v ohrožení.
Petr Pavel oznámil hloubkový audit fungování Kanceláře prezidenta republiky, jejž budou provázet rozsáhlé personální změny. Odejdou lidé propojení se Zemanovými nejbližšími spolupracovníky, kancléřem Mynářem a poradcem Nejedlým.
Mezi nimi výstřední mluvčí Jiří Ovčáček, ředitel Správy Pražského hradu Jan Novák, tajemník Jaroslav Hlinovský a ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš, jemuž Zeman zařídil trafiku u guvernéra ČNB Aleše Michla.
Byl porušen zákon?
„Prezidentovo nejbližší okolí bylo – a myslím, že naprosto právem – vnímáno jako jeden z hlavních zdrojů ztráty důvěryhodnosti celého prezidentského úřadu,“ říká Pavel. „Já si nedokážu představit, že bychom měli převzít úřad s tím, co se tam dělo, zavřít za tím dveře a předstírat, že se nic nestalo.“
Nový prezident v rozhovoru pro Prostor X naznačuje, že situace na Hradě je horší, než očekával. Existují podle něj vážné signály, že došlo k překročení pravomocí i porušení zákona. Nejbližší týdny podle Pavla ukážou, jak fungovala Kancelář prezidenta republiky s vědomím Miloše Zemana, a čemu se věnoval Martin Nejedlý.
Tato slova nevěští Zemanově týmu růžovou budoucnost. Ve hře jsou audity hospodaření Lesní správy Lány a Správy Pražského hradu, ale i policejní vyšetřování neoprávněného nakládání s utajovanými informacemi.
Případ nezákonných skartací 38 tajných dokumentů, včetně třaskavé zprávy BIS o vrbětické kauze, dosud není uzavřený. Hradní kancelář se ocitá v podezření, že některé citlivé informace unikly do nepovolaných rukou. Je mezi adresáty i ruská ambasáda?
Nelze v této souvislosti pominout roztržku mezi Zemanem a tehdejším premiérem Babišem, že nesplnil svůj slib a nezařídil ukončení odposlechů Mynáře a Nejedlého prováděných BIS. Babiš slib popřel a stále není jasné, co se v té době odehrávalo.
Stop hradní ochrance
Pavel se projevil jako zkušený profesionál, když odmítl služby Útvaru pro ochranu prezidenta, řízeného Mynářovým přítelem Martinem Balážem. Ochranu nového prezidenta zajišťuje jiná policejní složka, Ochranná služba Policie ČR na základě dohody s policejním prezidentem Vondráškem a ministrem vnitra Rakušanem.
Důvod je pochopitelný. Trestně stíhaný Mynář je natolik zprofanovaná osoba, že se nedá věřit žádnému podřízenému, jehož si přivedl. V tomto případě nelze vyloučit informační úniky, tím spíš po zjištění, jak hradní kancelář nakládá s citlivými daty.
Kancléř Mynář působil na Hradě jako zprostředkovatel různorodých zájmů. Dával své úřednické funkci větší význam, než ve skutečnosti má. Zapsal se mimo jiné i tím, že držel ochrannou ruku nad svým známým, bývalým ředitelem Lesní správy Lány Milošem Balákem, odsouzeným kvůli manipulacím s veřejnou zakázkou.
Hradní tandem
Nejedlý a Mynář ovládli Zemanovo okolí po prvních prezidentských volbách v roce 2013. Tehdy bezskrupulózně odstřihli poradce Miroslava Šloufa, který jim otevřel dveře k Zemanovi.
Působení tohoto tandemu je obestřeno tajemstvím, nicméně je zřejmé, že si přisvojili značné i neformální kompetence. Leccos naznačil mediální magnát Jaromír Soukup ve svých promluvách na TV Barrandov, jakkoli mohou být ovlivněny rozkolem s hradní skupinou před třemi lety.
Soukup v minulosti s Hradem udržoval vstřícné vztahy. V posledních měsících však poměry na Hradě nezvykle ostře kritizuje.
Emisar ruských zájmů
Za hybatele dění na Pražském hradě je považován Nejedlý. Měl vliv na obsazení některých resortů Babišovy vlády nebo jiných klíčových institucí státní správy. Bez jeho vůle se nemohly uskutečnit mnohé obchody.
Podle Soukupa byl Nejedlý oficiálním vyslancem České republiky pro český byznys v Rusku a zhlédl se v ruském modelu fungování státu. „Kdo potřeboval něco zařídit, musel za ním. Využívá vliv prezidentské kanceláře pro své kšefty. Zeman z toho nic nemá, ale ví o tom a toleruje to,“ tvrdí.
„Martin Nejedlý chtěl putinizaci Hradu, aby o všem rozhodoval šéf poradců prezidenta. Tato funkce existuje jen ve dvou státech světa – v České republice a Ruské federaci,“ uvažuje Soukup, jehož obvinění nemusí být velkou nadsázkou.
Nejedlý v devadesátých letech podnikal v Rusku, ale po dlouhodobém pobytu, který dodnes zajímá zpravodajské služby, se v roce 2000 vrátil do Česka. Zastával post jednatele české divize společnosti Lukoil Aviation Czech, jež dodávala letecké palivo Českým aeroliniím do roku 2015, než spadla do likvidace.
V hledáčku tajných služeb
Deník The New York Times v té době označil Nejedlého za emisara ruských zájmů na Pražském hradě. Britské a americké tajné služby ho považovaly za největší tuzemské bezpečnostní riziko a varovaly před jeho vlivem už v roce 2016.
Nejedlý nemá podobně jako Mynář bezpečnostní prověrku, přesto se mohl dostávat ke strategickým informacím. Nejednou působil jako Zemanův prostředník v mezistátně citlivých záležitostech.
Opakovaně jednal s Putinovým poradcem pro zahraniční politiku Jurijem Ušakovem a setkal se i s ředitelem Rosatomu Alexejem Lichačovem v době, kdy byla tato společnost ve hře při dostavbě jádra v Dukovanech.
Nejedlý se proti všem zvyklostem účastnil i Zemanova jednání v Moskvě s prezidentem Putinem. Stýkal se i s později vyhoštěným ruským agentem, zástupcem velvyslance Feodosijem Vladyševským. V té době byly prověřovány jeho vazby na ruskou ambasádu.
Nejedlý hájí ruské zájmy i dnes a je příznačné, že to nechává naprosto v klidu Miloše Zemana, který ve vztahu k Putinovi otočil.
Tomio Okamura navštívil Nejedlého na jeho popud po ruské invazi a prozradil, že spolu hovořili o dodávkách ruského plynu. „Existuje tam velký překryv s tím, co říkáme my: že by měla jít geopolitika stranou,“ uvedl šéf SPD prosazující vstřícnější vztahy s Moskvou.
Rázný nástup prezidenta Pavla dává tušit, že éra putinizace Hradu končí a nastává čas pro civilnější výkon funkce hlavy státu. Konečně.