Malá, ale politicky hlasitá část amerických voličů, která obdivuje siláckou politiku Vladimira Putina, se snaží podkopat snahu amerického prezidenta Joea Bidena postavit se ruským imperiálním ambicím. Počet republikánů se smířlivým vztahem k Rusku výrazně vzrostl.
Zatímco Rusko rozmístilo u hranic Ukrajiny nejspíše až 150 tisíc vojáků, někteří aktivisté na pravé (částečně i na levé) straně amerického politického spektra tvrdí, že je to právě Biden, kdo „rozpoutává válku“.
BBC.com píše: „Arcikonzervativní voliči, kteří zastávají tento názor, tlačí na členy Kongresu, aby vůči Rusku zaujali smířlivý tón, zmírnili rétoriku a odmítli schválit vyslání vojáků do regionu. Usilují také o zvolení republikánských kandidátů, kteří veřejně prohlásili, že nebudou na Ukrajině intervenovat.“
Podle průzkumu Pew Research Center většina Američanů bez ohledu na svou politickou příslušnost souhlasí s Bidenem, že hromadění vojsk na ukrajinských hranicích představuje hrozbu pro zájmy USA. Jen poměrně malé procento, 23 procent dotázaných, má o tomto tématu větší povědomí. Ultrakonzervativci v Republikánské straně hrozí politickými důsledky těm, kteří jsou vnímáni jako příliš „agresivní“ a náchylní k použití vojenské síly pro rusko-ukrajinský konflikt.
„Jonathan Erickson, který působí jako okresní předseda republikánského výboru v okrese Loudoun ve Virginii, je ostře proti Bidenově politice vůči Ukrajině a podporuje republikánské kandidáty, kteří sdílejí jeho názory. ‚Nechci tam posílat žádné naše lidi,‘ řekl Erickson. ‚Nemusíme se vměšovat do každého malého konfliktu.‘“
„Putinovy názory na Ukrajinu, která má hluboké historické vazby na Rusko a byla součástí bývalého Sovětského svazu, jsou pro Moskvu rozumné, myslí si Sohrab Ahmari, redaktor časopisu American Conservative. ‚Žádná ruská vláda by nechtěla vidět NATO přímo na prahu Ruska –na Ukrajině,‘ tvrdí.“
Jared Taylor, který je redaktorem bělošské supremacistické webové stránky American Renaissance, uvedl, že Putina vnímá jako „ruského vlastence“. Lidem z hlavního proudu, levice a středu, se podle něj Putinův postoj k Ukrajině nelíbí hlavně kvůli tomu, že je Putin je proti sňatkům homosexuálů. „Kdyby byl zastáncem multikulturalismu a práv homosexuálů, jsem si jist, že pokud jde o jeho zahraniční politiku, bylo by k ní přistupováno s mnohem větší tolerancí.“
Podle agentury Gallup se podíl republikánů, kteří označují Rusko za spojence nebo přítele, v letech 2014-18 zvýšil z 22 procent na 40 procent. Poslední republikán v Bílém domě, bývalý prezident Donald Trump, se o Putinovi vyjadřoval vřele, přestože představitelé amerických zpravodajských služeb odsoudili Kreml za vměšování do amerických voleb v letech 2016 a 2020. Vlivní republikáni, jako je moderátor Fox News Tucker Carlson a JD Vance, známý kandidát do Kongresu, zase obvinili Bidena z přípravy Američanů na válku na Ukrajině.
Jsou tu i nová čísla. „Podle nového průzkumu Yahoo News/YouGov se v době, kdy se na hranicích Ukrajiny shromáždilo nejméně 100 000 ruských vojáků, více než 6 z 10 republikánů a nezávislých voličů (62 procent) uvádí, že ruský prezident Vladimir Putin je ‚silnější vůdce‘ než Joe Biden. Méně než polovina republikánů (25 procent) odmítá zaujmout stanovisko a tvrdí, že ani jeden z vůdců není silnější než ten druhý. A jen čtyři procenta republikánů tvrdí, že Biden je silnější než Putin. Průzkum mezi 1568 dospělými Američany, který byl proveden ve dnech 20. až 24. ledna a zahrnoval 500 sebeidentifikovaných republikánů a stoupenců republikánů, také zjistil, že počet respondentů z řad GOP, kteří se domnívají, že Putin je silnější než Biden, vzrostl na 71 procent mezi těmi, kteří uvádějí Fox News jako svůj hlavní zdroj kabelového zpravodajství – a klesl na 54 procent mezi těmi, kteří dávají přednost jiným kabelovým zpravodajským kanálům.
V posledních týdnech a měsících hlavní moderátor hlavního vysílacího času Foxu Tucker Carlson opakovaně upřednostňoval Rusko před Ukrajinou. Například 10. listopadu se ptal, proč by se USA měly ‚postavit na stranu Ukrajiny, a ne Ruska‘, a v prosinci tvrdil, že Putin rozmisťuje vojska podél hranic oprávněně. Ukrajina je pro Spojené státy ‚strategicky irelevantní‘, tvrdil teď v pondělí večer. ‚Žádný rozumný člověk by nemohl obhajovat válku s Ruskem kvůli Ukrajině.'“