Redakce Svobodného fóra obdržela následující e-mail od MUDr. Marka Hilšera:
Vážená redakce,
pravděpodobně víte o lžích pana Ovčáčka, které pronesl na adresu studentů v televizním pořadu ČT Interview ve středu 18. listopadu.
V pořadu použil fotografickou koláž, na níž jsem zachycen. Touto koláží se snaží lživě dokázat, že šlo o studentskou provokaci. Vzhledem k tomu, že se mě Ovčáčkova vyjádření osobně dotýkají a jeho lež může studenty i mě v očích veřejností pošpinit, aniž bych se mohl v pořadu hájit, dovoluji si vám zaslat svou reakci na to, co se na Albertově 17. listopadu událo. Naložte s tímto textem, jak uznáte za vhodné.
Text naleznete na tomto odkazu a v příloze je inkriminovaná fotografiie prezentovaná v ČT.
Děkuji za pochopení a s pozdravem
MUDr. Marek Hilšer
polonahý muž z koláže
Reakce polonahého muže na lživé vystoupení tiskového mluvčí Ovčáčka, v němž obvinil studenty z provokace proti prezidentovi republiky
18. listopadu 2015 v pořadu České televize Interview obvinil mluvčí prezidenta republiky Ovčáček studenty, kteří přišli 17. listopadu na Albertov, aby uctili památku a odkaz 17. listopadu, z provokace proti prezidentovi Zemanovi. Ve své řeči však přesně neuvádí, v čem měla tato provokace spočívat.
Co se na Albertově 17. listopadu odehrálo?
Krátká, asi patnáctiminutová pietní akce členů akademické obce za účasti rektorů vysokých škol byla u pamětní desky naplánována na jedenáctou hodinu. Tento čas byl zvolen tak, aby uctění svátku studentů v žádném případě neinterferovalo se shromážděním na podporu prezidenta Zemana, které se mělo uskutečnit o tři hodiny později.
Před jedenáctou hodinou na Albertov postupně přišlo kolem padesáti studentů a pedagogů vysokých škol. K jejich překvapení jim však ochrankou prezidenta a Policií České republiky byl bez udání důvodu odepřen přístup k pamětní desce. K ní chtěli položit květiny a svíčky. K místu pietního aktu byli puštěni pouze rektoři, členové vedení univerzity a několik studentských funkcionářů. V tuto dobu, tedy tři hodiny před začátkem shromáždění, nebyl v prostoru vymezeném policií žádný účastník prezidentovy akce a ani samotný prezident. V masivním počtu zde byla přítomna pouze ochranka prezidenta a Policie ČR.
Z výše uvedeného vyplývá, že Ovčáčkova slova o studentské provokaci jsou zcela účelová a lživá, že jsou vedena snahou diskreditovat studenty před veřejností, a ospravedlnit tak nedůstojné a svévolné chování prezidentovy ochranky a policie. I kdyby měl pan Ovčáček pravdu, tři hodiny před zahájením prezidentovy akce nebylo na Albertově skutečně koho provokovat. Co tedy mělo být provokací, není z jeho slov vůbec zřejmé.
Tvrzení o zajištění bezpečnosti prezidenta republiky jsou rovněž účelová, protože o dvě hodiny později byli do stejného prostoru, kam byl studentům dříve zamezen přístup, po stovkách vpouštěni příznivci prezidenta Zemana. Lze tedy vyvodit, že dle úvahy policie studenti s květinami a svíčkami pravděpodobně představovali větší bezpečnostní rizika než Zemanovi příznivci. Tato skutečnost jen podtrhuje absurdnost situace a nepochopitelné konání policejních složek. Lze jen těžko předpokládat, že by mezi studenty byli ozbrojení atentátníci. Policie mohla ke studentům přistupovat stejně jako k příznivcům prezidenta Zemana, ale neučinila tak.
Dále v pořadu Ovčáček ze svých úst vypouští další manipulativní lež, tentokrát aby dokázal studentské „spiknutí“. Na kamery ukazuje klíčový důkaz, a to koláž z fotografií do půli těla svlečeného muže. Ten je na koláži zachycen a jeho tvář zakroužkována při různých protestních akcích, jež v minulosti poukazovaly na nebezpečí agresivního Putinského režimu a jeho propojování s prezidentem Zemanem. Pointou důkazní Ovčáčkovy koláže má být fotka, na níž se muž vyskytuje mezi studenty přítomnými na Albertově. V pořadu už však Ovčáček neuvedl, že je tato osoba jak postgraduálním studentem jedné z fakult Univerzity Karlovy, tak i jejím pedagogem a bývalým předsedou fakultního akademického senátu. Dá se tedy předpokládat, že jeho přítomnost na Albertově při uctění památky studentstva je více než logická. To ovšem Ovčáčkovi nedošlo. Jak se občanská aktivita tohoto muže týká ostatních přítomných členů akademické obce, Ovčáček neuvádí.
Další zdánlivě neškodná manipulace, které se Ovčáček v pořadu dopouští a která vypovídá o pokleslé kultuře práce kanceláře prezidenta republiky, následuje. Na dotaz moderátorky ČT po původu diskreditační koláže, jež Ovčáček ukazuje na kamery, odpovídá, že ji má ze sociální sítě Facebook.
V tom se možná Ovčáček nemýlí. Zapomněl však, že z kompozice klíčové důkazní fotografie, na níž je zachycen onen muž a také velící člen prezidentovy ochranky, zřetelně vyplývá, že tato fotografie musela být pořízena z přísně střeženého prostoru, v němž se v inkriminovanou dobu nacházela pouze policie. Zůstává tedy otázkou, jak tato fotografie doputovala na sociální síť, aby jí vzápětí pro svůj důkaz objevil pan Ovčáček. Stejná fotografie se vyskytla i v diskreditačním článku pravicového extremisty Radima Panenky publikovaném 18. listopadu v internetovém plátku Parlamentní listy.
Lze tedy uvažovat, že pravděpodobný únik fotografie z policejních zdrojů na sociální síť buď svědčí o nekvalitní práci policie, nebo o tom, že se tak pravděpodobně stalo na něčí popud. Odpověď na to, zda pan Ovčáček vyrábí důkazní materiály pro své lži, se asi od něj nikdy nedozvíme.
Je alarmující, že se letošní uctění památky studentstva na Albertově nemohlo uskutečnit důstojným způsobem. Lživé osočování studentů vycházející z kanceláře prezidenta republiky je děsivé. Způsoby diskreditační propagandy bulvární úrovně bohužel vypovídají o pokleslosti stavu současného prezidentského úřadu. Příběh letošního 17. listopadu je dalším střípkem do mozaiky prezidentových činů podkopávajících demokracii v naší zemi a poškozujících naši pověst v demokratické Evropě. Nenechme se vytrhnout z rodiny evropských demokracií a nevydejme se napospas temným silám východního Mordoru!
Marek Hilšer
polonahý muž z Ovčáčkovy koláže