Zájem o zdravotní stav ruského vůdce Vladimira Putina je pochopitelný. Vzrostl ještě poté, co Putin rozpoutal válku na Ukrajině, a zdá se, že dokud zemi povede on, není naděje na brzký konec. Pověsti kolují různé, co ale skutečně víme?
Server Themoscowtimes.com připomíná, co všechno se o rituálech kolem Putina říká: „Lázně v krvi získané z paroží sibiřských jelenů. Exkrementy schraňované loajálními úředníky, aby nemohly být podrobeny analýze. Záhadné nepřítomnosti kvůli naléhavému lékařskému ošetření. Tvrzení o zdravotním stavu ruského prezidenta Vladimira Putina, kterému bude v říjnu 70 let, jsou děsivá a hrůzostrašná a nelze je ověřit.“
Jisté je ale hlavně to, že Kreml o údajných nemocech neříká nic, respektive jen to, že je Putin zdravý. Některé věci ale víme s docela přijatelnou jistotou.
„Nejpodrobnější šetření Putinova zdravotního stavu zveřejnil v dubnu ruskojazyčný zpravodajský server Proekt, který na základě údajů z otevřených zdrojů dospěl k závěru, že prezidentovy cesty do jižního letoviska Soči byly synchronizovány s cestami velkého počtu lékařů. Patřil mezi ně i specialista na rakovinu štítné žlázy Jevgenij Selivanov, jehož návštěvy Soči se v posledních letech často shodovaly s Putinovou náhlou nepřítomností na veřejnosti.“
Proekt také tvrdil, že Kreml zřídil v Soči falešnou kancelář, která měla vypadat jako ta v jeho předměstské moskevské rezidenci, aby to vypadalo, že pracuje v ruském hlavním městě, a ne že odpočívá v černomořském letovisku.
Pozornost vzbuzují také zvláštní metody Putinovy ochranky: „Francouzský týdeník Paris Match tento měsíc uvedl, že při návštěvách Saúdské Arábie v roce 2019 a Francie v roce 2017 Putina doprovázel tým, který schraňoval jeho výměšky, kdykoli šel na toaletu, aby žádná cizí mocnost nemohla lékařsky analyzovat jeho moč nebo stolici. Ještě senzačnější je, že americký týdeník Newsweek v červnu s odvoláním na americké zpravodajské služby uvedl, že Putin v dubnu podstoupil léčbu rakoviny v pokročilém stadiu. Americká Rada národní bezpečnosti existenci takové zprávy popřela.“
Jediný případ, kdy Kreml potvrdil, že Putin trpí zdravotními problémy, byl podzim 2012, kdy zrušil několik schůzek a zmizel z veřejného života poté, co byl spatřen, jak se nemotorně pohybuje. Kreml tehdy uvedl, že si natáhl sval.
V rámci pandemie covidu-19 se ruský vůdce také občas choval podivně, tady začalo období jednání u „dlouhého stolu“. Ne ale s každým, nejspíš s těmi návštěvníky, kteří nechtěli přistoupit na přísné podmínky Kremlu ohledně karantény.
„Pověsti podnítilo i setkání se Šojguem na Ukrajině koncem dubna, kdy Putin pevně svíral stůl, což někteří považovali za snahu zastavit třes těla. Četná videa také ukázala, jak se Putinovi během jednání třese jedna noha. Kreml mezitím bez vysvětlení odložil Putinův každoroční telefonát na přímou linku s ruským lidem, který obvykle bývá v červnu, na pozdější termín.“
Ministr zahraničí Sergej Lavrov koncem května v rozhovoru pro francouzskou televizi TF1 popřel, že by byl Putin nemocný: „Nemyslím si, že by příčetní lidé mohli u tohoto člověka vidět známky nějaké nemoci nebo neduhu.“
Faktem je, že při nedávných veřejných vystoupeních – včetně fóra o Petru Velikém a setkání s turkmenským prezidentem Serdarem Berdymuchamedovem – Putin rovněž nejevil žádné známky fyzické slabosti.
Nakonec se dá konstatovat jen jedno: „Země nezná ani slovo pravdy o fyzickém a emocionálním zdraví člověka, který ji řídí,“ řekl šéfredaktor časopisu Proekt Roman Badanin. „Celá planeta neví, zda je člověk, který by mohl zničit lidstvo stisknutím červeného tlačítka, zdravý.“