Rusy uhranuly nabídky typu: „Výhodná investice do nemovitostí se skvělou polohou, situovaných v centru přímořského města.“ Balkon bytu i čelní zeď sice ustřelil tank, uvnitř se někdy nacházejí osobní věci původních ukrajinských obyvatel či hračky jejich dětí, ale jinak pro ně představují tzv. „bouračky“ na realitním trhu v okupovaném Mariupolu doslova terno. Marně ukrajinské úřady varují, že zhodnocení podobně rizikových investic může být nejisté.
O osudech majitelů toho nebývá moc známo. Zemřeli při bombardování a nebo obraně svých domovů, utekli na Západ, nebo skončili v ruských filtračních či zajateckých táborech. Ponechat nyní tyto poničené a opuštěné byty bez užitku by ale podle Rusů byla škoda. V realitní džungli okupovaných území už nehraje roli ani to, že nabízené nemovitosti prodávajícímu nepatří, píše web ukrajinské televize Kanal 24.
Jak udává s odvoláním na video sdílené ukrajinské umělkyně Tetyany Vasylenko, Rusové nyní cynicky diskutují o tom, zda je výhodnější investovat do novostavby, anebo si pořídit tzv. „bouračku“, tedy nemovitost zničenou jejich armádou, a investovat do její rekonstrukce. Video obsahuje prohlídku jednoho ze zničených bytů, přičemž makléřka zcela bez výčitek hovoří o jeho skvělé dispozici, o jeho velké kuchyni a nádherném výhledu z balkónu.
Bombardování způsobilo to, že v bytě spadl strop, chybí mu dveře, a jak makléřka podotýká, majitelé ho nestihli uklidit, protože utíkali před ostřelováním. Za 5 milionů rublů (1, 27 milionu korun) jde ale podle něj o výhodnou investici, která se v budoucnu bohatě vyplatí. Zmíněná makléřka rovněž prohlašuje, že právě uprchlíci, které z malebného města na pobřeží vyhnala válka, nyní chtějí svůj byt, tedy to, co z něj zbylo, prodat. Další podrobnosti o jejich osudu ale, neuvedla a její slova nelze ověřit.
O tom, že Rusové mají o nákup nemovitosti v poničeném přístavním městě, enormní zájem, informoval už minulé léto web Bumaga. Ten uvedl, že na ruských sociálních sítích byly už v té době stovky diskuzních skupin určených k vyhledávání výhodných investic do nemovitostí na okupovaných územích. První inzeráty se prý začaly objevovat již v květnu 2022, kdy se vzdali poslední ukrajinští obránci v té době již zcela zdevastovaných místních oceláren Azovstal.
Podle OSN bylo během ruského tažení v napadeném městě zničeno 90 procent bytových a 60% rodinných domů. Počet mrtvých odhadl krátce nato starosta města Vadym Bojčenko na více než 10 tisíc. Mnozí z nich byli nejprve provizorně pohřbeni na dvorcích před svými domy a někteří z nich posléze přesunuti do masových hrobů. Ne nadarmo se o ulicích Mariupolu hovoří jako o jednom velkém hřbitově.
V souvislosti s bujícím zájmem realitního trhu navíc mnozí podnikavci zneužívali toho, že nabývací doklady některých přeživších majitelů shořely a připravili je o střechu nad hlavou. Bez přístupu k fungujícímu katastru nemovitosti se oběti nemohly bránit. Popsal to poradce zmíněného starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko, podle kterého se již v létě do kdysi půlmilionového města přistěhovalo více než 40 tisíc Rusů. Ten také varoval, že v případě, že Mariupol osvobodí ukrajinské síly, budou veškeré podobné realitní transakce považovány za neplatné.