Recesisté v pondělí 10. října na happeningu před velvyslanectvím Ruské federace v Praze za účasti přibližně dvou stovek lidí v „referendu“ připojili Kaliningradskou oblast k České republice. Organizátoři se připojili k satirickým úvahám podporujícím připojení Kaliningradu k Česku, které vyvolaly v posledních dnech na sociálních sítích lavinu vtipů, recesistických komentářů, imaginárních akcí a takzvaných internetových memů. S výsledky „referenda“ plánují organizátoři seznámit zástupce ruského velvyslanectví. Na počest „patnáctého kraje České republiky“ zazněla na úvod státní hymna.
Recesistická akce za připojení Kaliningradské oblasti k Česku byla reakcí na nedávné mezinárodně neuznané hlasování v částech Ukrajiny, které ovládá nebo okupuje Rusko. Velká část lidí se podle ruských úřadů vyslovila pro připojení k Rusku, Moskva území anektovala.
„Vzhledem k tomu, že Vladimir Putin vytvořil takový menší precedens v mezinárodním právu předurčením výsledku referend dopředu, tak víme, jak referendum dopadne. Počítáme s jeho minimálně devadesátiprocentní úspěšností,“ řekl jeden z organizátorů akce Tomáš Kotrouš. „Chceme ukázat český humor. Navíc zde máme charitativní organizaci Dárek pro Putina, jejíž stánek snad přinese nějaké peníze pro ukrajinskou armádu. Tahle organizace už vybrala peníze pro první český tank Tomáš, který poslala na Ukrajinu,“ dodal.
Akci za přítomnosti několika desítek policistů zahájila zdravice europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), který jako jeden z prvních Čechů sdílel jeden z polských parodických twitterových účtů, který satirickou kampaň začal. Myšlenka připojení strategické ruské exklávy k České republice již několik dní žije v Česku i sousedním Polsku svým vlastním životem – s nadsázkou na ni reagují i některé státní a veřejné instituce, města či politici.
Po zdravici Zdechovského následovaly humorné výstupy profesora Michala Stehlíka, bývalého děkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, a českého básníka slam poetry Anatola Svahilce (vlastním jménem Václav Šindelář).
Mnoho z účastníků akce dorazilo s transparenty, například s nápisem „Královec byl, je a bude českým. – V. I. Lenin“. Pozornost budil muž v námořnickém obleku nebo plyšový krtek s vojenskou přilbou.
Nápad, že by si Česko mělo dělat na Kaliningradskou oblast nárok, vychází z historie. Hlavní město regionu, dnešní Kaliningrad, česky Královec a německy Königsberg, založili ve 13. století křižáci na počest českého krále Přemysla Otakara II. Připojení k Česku je tak naprosto legitimní, tvrdí s nadsázkou zastánci této myšlenky.
Kaliningrad byl po století součástí Pruska, později Německa, po druhé světové válce oblast připadla Sovětskému svazu. Recesi o připojení Kaliningradu k Česku pochválila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Kaliningradská oblast je nejzápadnější část Ruské federace, oddělená od zbytku země. Strategická exkláva leží na pobřeží Baltského moře mezi Litvou a Polskem.