Když německý parlament nedávno schvaloval třetí záchranný balíček Řecku, čelila Angela Merkelová stále sílící opozici uvnitř vlastní strany CDU. Pětina klubu by nejraději Řeky poslala zpátky k drachmě. Dokonce se odvolávala na klidné rozdělení Československa. Je tak v souladu s většinovým míněním německé veřejnosti, kdy 84 procent lidí řecké vládě nevěří.
Merkelová tehdy prohlásila: „Řecká vláda teď pracuje úplně jinak než v předchozích měsících. Myslím, že pochopila, že země se postaví na nohy, jen když se bude reformovat.“ Den na to řecký premiér Tsipras podal demisi.
Teprve čas ukáže, zda je oprávněný optimismus německé kancléřky, která následně prohlásila, že demise řecké vlády je součástí řešení, nikoli krize. Nebo zda mají pravdu skeptici, kteří žádnou garanci úspěchu nevidí, a varují před dalším zdržením nebo vykolejením dohodnutých reforem. Jisté je, že Řecko letos směřuje už ke druhým předčasným volbám.
Zemi povede přechodný úřednický kabinet. Nejčastěji zmiňovaný termín voleb je 20. září, ale kampaň se už rozbíhá na plné obrátky.
Alexis Tsipras před podáním demise prohlásil, že jeho svědomí je čisté. Zároveň přiznal, že se mu nepodařilo dosáhnout cílů ani dohody s mezinárodními věřiteli, kterou si jeho strana vytyčila. Ujistil však zároveň veřejnost, že to bylo to nejlepší, čeho šlo ve vyjednávání dosáhnout.
Řecká opozice: Tsipras lhal a podváděl
Šéf pravicové opoziční Nové demokracie Evangelos Meimarakis je jiného názoru. Obvinil Tsiprase z účelového lhaní a podvádění voličů, vlastních kolegů a evropských partnerů. Tsipras podle něj volbami řeší pouze vnitrostranickou krizi, kdy se proti dohodě s věřiteli postavilo krajně levicové křídlo Syrizy. To ji ostatně následně opustilo a založilo vlastní stranu.
Faktem je, že co předváděla vláda Syrizy se svými názorovými veletoči, překonalo všechna očekávání. V každém případě lze považovat její sedmiměsíční působení za katastrofu, ze které se země hned tak nevzpamatuje. Poté, co se koncem loňského roku řecká ekonomika mírně nadechovala, nezodpovědná a vyděračská Tsiprasova politika uvrhla Řecko zpět do recese a bankovní systém na pokraj bankrotu.
Řecko ztrácí na trnité cestě z hluboké krize další rok. Situace je horší než v lednu, v době nástupu Syrizy do vlády. Jako první evropská země v historii porušilo pravidla a nedodrželo splátky dluhu. Nikdy nebylo tak blízko k opuštění eurozóny.
[ctete]12740[/ctete]
Syriza svůj program hodila do koše
Syriza zmačkala svůj volební program a hodila jej do koše. Zavázala se k tomu provádět pravý opak toho, co před posledními volbami slibovala.
Podle aktuálních průzkumů se rozdíly mezi dosud vedoucí Syrizou a hlavní opoziční silou Novou demokracií snižují. Nová demokracie zaostává už jen o 3,5 procenta. V Řecku však průzkumy nic neznamenají, což prokázaly výsledky spektakulárního referenda, které se změnilo v nesmyslnou frašku. Takže nezbývá než vyčkat na výsledek.
Hlasatel „nových poměrů“ v řecké politice Tsipras už vysílá signály, že vše sází na jednu kartu. Pokud Syriza ve volbách nezíská většinu, nehodlá sestavovat koalici s opozičními stranami „starého typu“ – Novou demokracií, Potami či Pasokem, které mu v parlamentu pomohly schválit třetí záchranný program.
Těžko říci, jestli to myslí vážně, když už tolikrát obrátil o sto osmdesát stupňů, aniž by to jeho voličům vadilo. V jeho případě platí, že sliby se slibují a zásadní proklamace mají byt brzy zapomenuty. Řídí se taktikou: Zachránil jsem zemi před bankrotem (který sám málem přivodil), a teď berte, nebo nechte ležet. Jinak si alibisticky umyji ruce.
Hrozí opakované volby
Opozice Tsiprase kritizuje za pokračování vyděračské a iracionální politiky, která napáchala obrovské škody. V situaci, kdy se záchranné kroky ještě ani nerozběhly, a finanční pomoc dosud nebyla poskytnuta. Vyčítá Syrize lhostejnost k osudu země, který stále visí na vlásku a který má před sebou dlouhou cestu, než spatří světlo spásy na konci tunelu. Pokud vůbec někdy.
Předvolební manévrování Syrizy považuje za nehorázné i vůdce další opoziční strany Potami, Stavros Theodorakis. V případě, že Syriza nezíská absolutní většinu a nesestaví vládu, se vyslovil pro vládu národní jednoty. Jinak podle něj hrozí, že Řekové půjdou k volbám znovu, letos už potřetí. V listopadu nebo prosinci. „Čelíme riziku, že se staneme zemí, kde se budou konat volby jednou za tři až šest měsíců, zatímco bychom se měli sjednotit, pracovat a přijímat rozhodnutí,“ prohlásil Theodorakis.
Přitom jde o hodně. V sázce je uvádění dohod s věřiteli do praxe výměnou za 86 miliard eur záchranného balíčku.
Je zjevné, že pokračující nestabilita by reformy pohřbila. Nejbližší volby žádné stabilnější řešení přinést nemusejí, hrozí chaos na pokračování. Řecká krize nekončí a vše nasvědčuje tomu, že se eurozóně brzy vrátí na stůl jako bumerang.