Řecké drama pokračuje dalším dějstvím. Podle náměstka řeckého ministra financí Dimitrise Mardase dluží Německo Řecku v reparacích za nacistickou okupaci skoro 279 miliard eur (tedy v přepočtu 7,6 bilionu korun). Mardas to prohlásil před parlamentní komisí sestavenou nynější řeckou vládou, která se má německými reparacemi zabývat.
Sedmdesát let po válce jde samozřejmě o spíše o současnost. Řecko není schopno splácet všechno, co si v minulosti půjčilo, a tak teď hledá cesty ven z katastrofy.
Parlamentní výbor se zabývá také otázkou splacení „okupační půjčky“, kterou bezúročně získalo nacistické Německo od řecké centrální banky. Podle Mardase její nynější hodnota je 10,3 miliardy eur (282,7 miliardy Kč).
Německo tyto snahy odmítá s tím, že své závazky v minulosti již splnilo. Například v roce 1960 zaplatilo Aténám 115 milionů německých marek (nyní 60 milionů eur).
Je pravda, že nacistické řádění bylo obrovské. V nacistických plynových komorách bylo zavražděno asi 50 000 řeckých Židů, nacisté se mstili za odboj a spáchali několik masakrů, například v obci Distomo 20. června 1944 zavraždili 218 obyvatel. Kromě toho okupace způsobila hladomory, za první zimy okupace zemřelo asi 100 tisíc Řeků.
Zločiny to hrozné byly
To všechno jsou hrozné věci, na které se nedá snadno zapomenout. Je jasné, že Řecko, které hodně žije z turistiky, mělo jistě smíšené pocity, když najednou Němci přicházeli, tentokrát jako zámožní zákazníci. Pocity ponížení jsou někdy racionální a pochopitelné, někdy jde ale o iracionální záležitost. Že by se něco Řekům zaplatit mohlo, to už říkají i někteří němečtí politici, pochopitelně ti na levici. Samozřejmě že vždycky se dá něco zaplatit.
Problém je v tom, že se tu spojují věci, které spolu nesouvisí. Řecká vláda, a to jakákoliv, se nemůže pořád odvolávat na válku, jako to dělají Rusové, kteří odkazem na desítky milionů mrtvých utnou jakoukoli debatu o svých počinech. Přece jen je třeba brát ohled na to, že dnešní Německo je demokratická země. Pokud jde o nacistickou minulost, za ni dnešní Němci skutečně nemohou. Vždyť lidem, kteří se narodili v posledních dnech války, je dnes sedmdesát. Za bídu Řecka mohou řecké socialistické vlády a jejich experimenty. Samozřejmě že západní banky Řecku půjčovaly s vidinou zisku. Banky vždycky půjčují s vidinou zisku, co jiného by měly dělat.
Jen pro pobavení, Německo splatilo reparace za první (!) světovou válku podle dohody ve Versailles (1919) v roce 2010.
Jestli světlá budoucnost pokvete Řecku poté, co se spřátelí ještě více s Ruskem, jak je možná v plánu, je dost pochybné. Zatím se nikomu na světě nevedlo dobře poté, co se začal objímat s Ruskem, ať už tam vládl kdokoli. To je látka z dějepisu pro základní školu.