V Řecku vyvolalo rozruch zveřejnění dosud neznámé nahrávky, na které bývalý ministr financí Janis Varufakis popisuje svůj tajný plán vystoupení z eurozóny, píše New York Times. Alternativní bankovní systém a měnu začal připravovat už v lednu, přiznal nedávno Varufakis vlivné investiční organizaci Oficiální fórum měnových a finančních institucí.
Premiér Alexis Tsipras přípravy povolil, ale spuštění celého plánu nakonec neschválil. Zpráva o existenci nahrávky s Varufakisovým přiznáním, kterou přinesl řecký deník Kathimerini, vyvolala rozruch na řecké politické scéně právě v okamžiku, kdy se do Atén začali sjíždět mezinárodní věřitelé k jednáním o dalším záchranném programu pro Řecko, který má zemi udržet v eurozóně.
Zatímco donedávna byly v Evropské unii spekulace o odchodu Řecka tabu, dnes už o něm její politici hovoří otevřeně. Dokonce i německý ministr zahraničí Wolfgang Schäuble nahlas uvažoval, že by Atény mohly z eurozóny dočasně vystoupit, ale návrh zamítla kancléřka Angela Merkelová.
Nad tajným plánem řeckých politiků vyjádřil rozladění i člen výkonné rady Evropské centrální banky Benoît Cœuré, protože podle něj upřednostňoval národní politické zájmy před zájmy eurozóny. „Řecká krize vypustila z láhve džina odchodu z eurozóny a nyní nebude lehké ho zase zavřít zpět,“ postěžoval si Coeuré francouzskému deníku Le Monde.
Nyní je Řecko pod tlakem, aby s novým záchranným programem souhlasilo do 20. srpna, kdy má uhradit další splátku Evropské centrální bance ve výši 3,2 miliardy eur. Premiér Tsipras však čelí revoltě ve vlastní straně kvůli podmínkám, které mají umožnit novou půjčku ve výši 86 miliard eur. Začátkem tohoto týdne Tsiprase interpelovalo 24 poslanců opoziční strany Nová demokracie, aby objasnil, zda o tajném plánu vytvoření nové měny věděl. Rovněž navrhli, aby bylo zahájeno trestní stíhání Varufakise.
Podle jeho popisu na nahrávce měl být chystaný alternativní bankovní systém spuštěn, jakmile se oficiálně uzavřou řecké banky. V rámci příprav se jeden člen Varufakisova týmu naboural do počítačového systému daňové správy a zkopíroval její softwarový kód – ředitelka daňové správy totiž měla blízko k politikům v Bruselu, a tak ji Varufakis nechtěl do plánu zasvěcovat.
Všechno tak bylo připraveno k přestupu z eura na drachmu a ten mohl nastat v kteroukoli zvolenou chvíli. Varufakis nicméně tvrdí, že šlo o pouhé přípravy pro každý případ a ve skutečnosti s odchodem Řecka z eurozóny nikdo nepočítal, uzavírá New York Times.
Otištěno se svolením Českého rozhlasu Plus