Řecko se po čtvrteční demisi vlády premiéra Alexise Tsiprase začalo chystat na letos v pořadí již druhé předčasné parlamentní volby. Ty by se měly konat zhruba za měsíc. Řecký prezident Prokopis Pavlopulos dnes pověřil v souladu s ústavou vůdce opoziční Nové demokracie Evangelose Meimarakise sestavením nové vlády. Pokus, na který má politik tři dny, je ale považován za formalitu, protože v současném řeckém parlamentu už podle všeho neexistuje síla, která by vytvořila spolehlivou většinu, o niž by se nová vláda mohla opírat.
Rozpad vládnoucí strany
Tsiprasovu formaci Syriza, která v lednu vyhrála volby se 149 mandáty v 300členném parlamentu, dnes opustilo 25 poslanců patřících k vnitrostranické extrémní levicové opozici. Ti se rozhodli v čele s bývalým ministrem energetiky Panajotisem Lafazanisem založit novou stranu pod názvem Lidová jednota. Tato skupina se rázem stává třetím nejsilnějším poslaneckým uskupením.
Spekuluje se, že po očekávaném neúspěchu konzervativců by ještě měla dostat šanci Lidová jednota. Až poté by pak zřejmě měl být rozpuštěn parlament a vyhlášeny nové volby, jejichž přesný termín pak bude teprve bezpečně znám.
Evropští politici považují rezignaci řeckého premiéra Alexise Tsiprase za krok k upevnění podpory pro záchranný program. Investoři se však obávají, že by předčasné volby mohly vést k průtahům při zavádění reforem.
Unie i Německo věří, že reformy budou uskutečněny
Evropská unie i Německo vyzvaly Řecko k bezodkladnému uskutečňování přislíbených reforem. Brusel prohlásil, že nemá obavy z neuskutečnění reforem. Německá kancléřka Angela Merkelová očekává, že Atény sliby splní bez ohledu na výsledky voleb. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem dnes Řecko vyzval, aby volby uspořádalo co nejrychleji, a vyhnulo se tak odkladům při zavádění reforem, s nimiž Řeckou souhlasilo jako podmínkou k poskytnutí třetího balíčku pomoci.
Zahraniční média prorokují Řecku stabilitu
Velká část evropského tisku se shoduje, že nové volby v Řecku by mohly přinést stabilitu a posílit reformní kurz. Španělský El Mundo se domnívá, že odstoupení Tsiprase po sedmi měsících v úřadu potvrzuje, že populistické sliby nejsou uskutečnitelné a pro zemi mohou mít katastrofální následky. Francouzský Le Monde se domnívá, že Tsipras by se svým odvážným plánem zajistit si v září stabilnější parlamentní většinu mohl neuspět. Nizozemský De Telegraaf soudí, že Řecko potřebuje proevropskou vládu.
Tsiprasův tajný plán
Řecký tisk je rozpolcený. Konzervativní deník Kathimerini se domnívá, že Tsipras chce prostřednictvím voleb zúčtovat s nejlevicovějším křídlem své strany. Volby chce prý uspořádat předtím, než se začnou uskutečňovat bolestivé reformy nového úsporného programu. Ty přitom řecké ekonomice zasadí tvrdou ránu, domnívá se deník. Jiný konzervativní list Eleftheros Typos volby označuje za Tsiprasův bankrot. Stranický deník Tsiprasovy formace Avgi naopak doufá, že Tsipras si díky volbám zajistí silný mandát.
Ekonomický komentátor britského listu Financial Times Martin Sandbu se domnívá, že volby v Řecku vyvolávají pochyby o demokracii v eurozóně.