Řecký ministr vnitra Panajotis Kurumblis přirovnal uprchlický tábor v Idomeni na řecko-makedonské hranici k nacistickému koncentračnímu táboru Dachau. Ministr se tak vyjádřil během návštěvy Idomeni v době, kdy pokračuje summit EU a Turecka zaměřený na vyřešení největší uprchlické krize v Evropy od druhé světové války.
„Neváhám říci, že jde o moderní Dachau, výsledek logiky uzavřených hranic. My jsme věřili Evropě otevřených hranic,“ prohlásil Kurumblis v řecké televizi. Podle něj se přistěhovalci a uprchlíci v táboře zdržují, protože se domnívají, že hranice se dříve či později znovu otevře. Jejich celkový počet v Idomeni odhadují řecké úřady na 15.000.
Řecko ovšem učinilo pramálo pro to, aby pro tyto lidi zajistilo elementární podmínky k životu a zabránilo humanitární krizi, kterou nyní ministr Kurumblis kritizuje.
„Evropa není s to přijmout 1,5 milionu lidí, kteří nedobrovolně opustili svou zemi,“ rozčiloval se ministr. „Donutily je války, které způsobila i Evropa,“ dodal.
Kurumblis slíbil, že řecké úřady posílí zajištění lékařské péče pro uprchlíky v Idomeni, včetně očkování rizikových osob, tedy hlavně malých dětí, před nákazami.
Ministra podráždil dotaz reportéra řecké televize Skai ohledně toho, že aktivita státu je v Idomeni prakticky neviditelná. „Řecký stát musí čelit bouři, které by žádná země nemohla čelit bez těžkostí. Po hurikánu Katrina žijí v USA stále ještě někteří lidé ve stanech,“ bránil Kurumblis nečinnost vlády i svého ministerstva.
K uprchlíkům ještě řekl, že v rámci snahy o jejich přemístění do jiných táborů s lepšími životními podmínkami musejí být ubezpečeni, že nepřijdou o „místo ve frontě, až země EU opět začnou uprchlíky přijímat“.
Dachau byl první nacistický koncentrační tábor určený pro politické vězně. Nacházel se poblíž Mnichova v Bavorsku. Celkem jím prošlo přes 200.000 vězňů z třiceti zemí, z nichž dvě třetiny tvořili političtí vězni a téměř třetinu Židé.
Řecká média se stále věnují také nedávnému výroku řeckého ministra kultury Aristidise Baltase, který řekl, že „obraz Idomeni dělá Řecku čest“. Ministr se pak začal bránit, že byl jeho výrok záměrně zkreslen. Měl prý na mysli, že Řecko nevyhání uprchlíky z Idomeni násilím, ale že se je snaží přesvědčit po dobrém, aby se nechali přestěhovat jinam.