Řecký ministerský předseda Alexis Tsipras si v neděli na internetu dobíral svého tureckého kolegu Ahmeta Davutoglua kvůli nedávnému sestřelení ruského bombardéru Tureckem a údajnému narušování řeckého vzdušného prostoru Tureckem. Výměna názorů, podle agentury AP neobvyklá, se odehrála na komunitní síti Twitter. Tsipras tweety později smazal, ale pouze na svém účtu v angličtině.
Sestřelení letadla i uprchlická krize
Oba politici se v neděli účastnili mimořádného summitu Evropské unie a Turecka věnovaného především migrační krizi. Na Tsiprasově oficiálním účtu v angličtině (@Tsipras_eu) se ten den večer objevily čtyři vzkazy, které byly určené tureckému premiérovi Ahmetu Davutogluovi. Týkaly se nedávného sestřelení ruského bitevníku tureckou armádou na hranici se Sýrií, ale také toho, že obě země by se místo zbraní měly zaměřit na záchranu uprchlíků.
„Premiérovi Davutogluovi: Pokud jde o Rusy, nejsou naši piloti naštěstí tak rtuťovití jako ti vaši,“ napsal podle AP v prvním vzkazu Tsipras. „To, co se děje v Egejském moři, je ostudné a nepředstavitelné,“ pokračoval. „Utrácíme miliardy za zbraně. Vy – na narušování našeho vzdušného prostoru, my – abychom vás zastavili,“ napsal řecký premiér s poukazem na údajné narušování řeckého vzdušného prostoru tureckými letadly, které ale Turecko rozporuje. „Máme nejmodernější systémy vzdušných zbraní – a přesto na zemi nedokážeme chytit převaděče, kteří topí nevinné lidi,“ napsal Tsipras s poukazem na uprchlickou krizi ve čtvrtém vzkazu, které obsahovaly ještě hashtag #EuTurkey.
Diplomacie na sociální síti
Davutoglu reagoval pouze na první z nich. „Slova o pilotech od @atsipras se podle všeho jenom stěží shodují s myšlenkou tohoto dne. Alexisi: soustřeďme se na náš pozitivní přístup,“ odpověděl turecký premiér na svém účtu @Ahmet_Davutoglu.
Z Tsiprasova účtu v angličtině byly čtyři zmíněné vzkazy později smazány. Na jeho účtu v řečtině (@atsipras) ale zůstaly i nadále, napsala AP.
Nečekaná výměna názorů i pozdější smazání inkriminovaných vzkazů vyvolaly bouřlivé reakce. Mnoho uživatelů Twitteru kritizovalo řeckého premiéra za to, že vede dialog právě tímto způsobem. Podle některých ale Řek „ukazuje své schopnosti twitterové diplomacie“.
Na Tsiprasově anglickém účtu se později objevily další vzkazy, které ale již byly méně kontroverzní. „Musíme hovořit upřímně, abychom dosáhli řešení,“ stálo mimo jiné v jednom z nich.