Zpráva o rezignaci ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) vyvolala komentáře mezi opozičními politiky. Ti poukazují na časté změny ministrů obtěžkaných nejrůznějšími kauzami, i na krizi vlády Andreje Babiše, který musí do klíčových pozic obsazovat jen ty nejloajálnější zástupce svého hnutí.
Dosavadní ministr Petr Arenberger (za ANO) končí v čele resortu. Potvrdil to premiér Andrej Babiš. „Mluvil jsem včera s panem Arenbergerem, dnes ráno mi potvrdil svoji rezignaci,“ řekl Andrej Babiš. Opoziční politická scéna na jeho náhlé rozhodnutí – i na rozhodnutí dosadit na jeho místo bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha – okamžitě reagovala.
Poslanec za TOP 09 Vlastimil Válek poukázal na rychlou recyklaci ministrů ve vládě: „Osm měsíců, čtyři ministři a Andrej Babiš čtyři měsíce před volbami přistupuje k recyklaci již odejitých ministrů. Doufejme, že nás nečeká další vlna covidu, když se ministerstvo zdravotnictví zmítá v takovém chaosu,“ obává se lékař a poslanec.
„Vydržet ten jeho stav, kdy každý druhý den přicházela další a další kauza, nevyjasněné věci v rámci jeho majetkového přiznání, v jeho příjmech, to prostě není možné. To, že skončil, byl logický důsledek událostí posledních dvou týdnů,“ uvedl pro Českou televizi předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
„Je to zoufalá personální politika tohoto premiéra, když ministr, který byl odvolán pro neschopnost, se po pár měsících opět vrací do úřadu. Evidentně už nikdo odborně schopný nechce mít s A. Babišem a jeho vládou nic společného, tak se vrací A. Vojtěch, který nestihl Finsko,“ dodal na twitteru.
K reakci se připojil i pirátský poslanec Jakub Michálek: „Počet čtyř lidí ochotných pod taktovkou premiéra Babiše dělat ministra zdravotnictví vyčerpán, nezbývá než recyklovat. Tuto katastrofální personální politiku Andreje Babiše je třeba ukončit.“
Jeho stranický kolega, poslanec Jan Lipavský, poslal dopis s dotazem na ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka, jak bude postupovat ve věci obsazování velvyslaneckého postu v Helsinkách.
Ptám se ministra zahraničních věcí, jak bude postupovat ve věci obsazování velvyslaneckého postu v Helsinkách poté, co premiér Andrej Babiš oznámil návrat Adama Vojtěcha do čela ministerstva zdravotnictví. pic.twitter.com/nY9gIwQvWw
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) May 25, 2021
Lidovecký poslanec Marek Výborný ohodnotil tuto změnu slovem „panoptikum“. „Ale vlastně se tam točí, jak apoštolové na orloji. Vzpomínáte na důvody odvolání Vojtěcha? Ať žije manažerské řízení vládní sestavy. Fakt to chce změnu,“ napsal na twitter.
„Dalo se to čekat, jeho pozice byla zcela neudržitelná. Svědčí to o zoufalé personální nouzi, kterou trpí pan premiér a svědčí to také o mimořádném vlivu Pražského hradu a prezidenta republiky na tuto vládu. Je to rozhodnutí premiéra, oznámil to za pana Arenbergera, což je součástí jejich PR strategie,“ myslí si poslanec Marek Benda (ODS), který je zároveň členem sněmovního výboru pro zdravotnictví.
Velmi krátkou glosu si prostřednictvím svého Twitteru neodpustil poslanec hnutí STAN Petr Gazdík. „Pan premiér si z národa dělá pr**l,“ napsal.
Na nedlouhé působení ministrů v resortu zdravotnictví upozornil také primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Roman Prymula vydržel 38 dní, Jan Blatný vydržel 160 dní, Petr Arenberger vydržel 48 dní. Uvidíme, kolik dní navíc si teď přičte staronový ministr Adam Vojtěch,“ komentoval.
„Překvapilo mě, jak dlouho ještě vydržel na pozici ministra, ve chvíli, kdy jeho kauzy začaly vycházet na povrch a ukázalo se, že má obrovský střet zájmů,“ prohlásil předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek hodnotí výměnu šéfů resortu jako zoufalství. „Když si myslíte, že větší absurditu už tato vláda nedokáže, přijde comeback vyhozeného ministra.
Neschopnost premiéra obsadit post na ministerstvu zdravotnictví tímto vyhrává cenu ‚zoufalost roku‘,“ sdělil.