Ředitelka školy v Minsku vyslovila „obrovské poděkování“ příslušníkům milice za „ochranu školy v den voleb“ a za to, že „projevili ty nejlepší lidské vlastnosti“. Školáci její video doplnili o ukázky „těch nejlepších lidských vlastností“.
Ředitelka školy č.106 v Minsku, vyjádřila obrovské poděkování pracovníkům milice za "ochranu školy v den voleb a za to, že projevili ty nejlepší lidské vlastnosti". Školáci její projev trochu upravili o ukázky "těch nejlepších lidských vlastností". pic.twitter.com/ECPZlzZRQ6
— Roman M🐦 (@Fbeyeee) September 4, 2020
„Coby ředitelka školy chci pronést slova obrovského vděku našim příslušníkům milice, kteří zajistili ochranu veřejného pořádku v prostranství naší školy. Taktéž chci poděkovat příslušníkům (speciálních policejních oddílů) za to, že projevili ty nejlepší lidské vlastnosti, za přijetí optimálních opatření… Věřím, že profesionalita, udatnost, oddanost profesi i vlasti zajistí záchranu lidských hodnot – míru, dobra, úcty (…),“ prohlásila ředitelka školy č. 106 v Minsku Natalia Kazimirovna Burkevičová poté, co policisté ze zvláštního oddílu vtrhli do školy a vyvlekli z ní několik pokojných lidí.
Na videu, na které upozornil na Twitteru Roman Malinka, doprovázejí slova ředitelky Burkevičové záběry zachycující policejní těžkooděnce, jak v přesile bijí obušky i na zemi ležíčí občany a kopají do nich. Na dalších záběrech pak na pokojný dav lidí házejí zábleskové granáty.
Případ Burkevičové ilustruje, jak diktatura obecně udržuje svou moc nikoliv jen pomocí oficiálních struktur, ale právě i odspodu z iniciativy nejrůznějších prospěchářů a kolaborantů. Podobných horlivých pomocníčků se dostávalo i režimu komunistického Československa. Asi nejznámějším případem je normalizační zpěvák, herec a bavič Josef Laufer a jeho „angažovaná“ oslavná píseň o kapitánu Minaříkovi, špionovi, který připravoval teroristický bombový útok na redakci rádia Svobodná Evropa v Mnichově. Lauferovo pozdější prohlášení „Byl jsem debil“ má nicméně k sebereflexi a projevené lítosti ještě daleko.