Rada České televize na svém středečním zasedání rozhodla, že generální ředitel Petr Dvořák není ve střetu zájmů. Na programu jednání byla také výroční zpráva veřejnoprávní televize. Radní ji nakonec schválili i s tvrzením, že hnutí SPD bylo v loňském roce nedostatečně zastoupeno v politickém zpravodajství. Členka rady Hana Lipovská na jednání také vyjádřila obavy o svobodu veřejnoprávní televize.
Údajný střet zájmů generálního ředitele České televize Petra Dvořáka se týkal jeho působení ve správní radě galerie Leica Gallery Prague. Místopředseda Rady ČT Daniel Váňa Dvořákovi vyčítal, že o galerii veřejnoprávní televize informovala ve svém vysílání nadmíru.
Generální ředitel však střet zájmů odmítl a zároveň zpochybnil analýzu, na které byla kritika postavena. Pasáž Kodexu České televize, na které chtěli radní své usnesení opřít, se podle Dvořáka na něj nevztahuje. „Veškeré zmínky o Leica Gallery v kulturním zpravodajství byly po nezávislém editoriálním rozhodnutí redakce zpravodajství a v kulturním zpravodajství,“ oponoval radnímu generální ředitel Petr Dvořák s tím, že zpravodajství neovlivňuje.
Usnesení, že je generální ředitel Petr Dvořák ve střetu zájmů, nakonec podpořilo pouze pět radních České televize. Konkrétně se jednalo o Daniela Váňu, Hanu Lipovskou, Jiřího Kratochvíla, Pavla Matochu a Romana Bradáče. Osm radních bylo proti, nebo se zdrželo.
Rada však uložila Dozorčí komisi posoudit zpravodajství České televize v souvislosti s Leica Gallery z pohledu případného konfliktu zájmů generálního ředitele za období 2011 až 2020, a to do konce dubna letošního roku.
Dále se radní dostali k hlasování o Výroční zprávě o činnosti České televize. Spor byl o jednu větu, podle které docházelo v minulém roce k nedostatečnému zastoupení hnutí SPD v politickém zpravodajství. Tvrzení však rozporoval generální ředitel Petr Dvořák. Podle něj je publicistika a zpravodajství mnohem širší oblast, než ukazují dva grafy, o které se ona věta opírala. Podle něj tvrzení o SPD nezohledňuje ani to, že hnutí nemá přílišné zastoupení mimo poslaneckou sněmovnu.
Větu do výroční zprávy dodatečně do dokumentu přidal místopředseda rady Daniel Váňa. „Z mé strany došlo k chybě určitě z toho pohledu, že jsem myslel, že se o tom bude ještě diskutovat, že se to vyjasní,“ prohlásil člen rady Roman Bradáč, který za část zprávy zodpovídal.
Radní Martin Doktor, René Kühn a Zdeněk Šarapatka oznámili, že se kvůli věty zdrží při hlasování o celé výroční zprávě i přesto, že se zbytkem jejího obsahu souhlasí.
Větu naopak chtěli zachovat radní Hana Lipovská, Jiří Kratochvíl, Pavel Matocha a Daniel Váňa. Při hlasování se pak zdrželi Pavel Kysilka a Jiří Šlégr. Rada ČT nakonec těsně rozhodla, že věta ve výroční zprávě zůstane.
„Jsme svědky bezprecedentního útoku na veřejnoprávní média, útoku na jednotlivé radní. Jsme svědky toho, že se generální ředitel obává, že se na něj hledají kompromitující materiály,“ řekla ve svém projevu radní Hana Lipovská.
„Jsme svědky situace, kdy mezi generálním ředitelem a radou panuje napětí, které ochromuje i činnost České televize. Bojím se o veřejnoprávní televizi, její svobodu. Pokud rada nebude jednat, vyhrají ti, kteří chtějí Českou televizi a veřejnoprávnost zničit,“ pokračovala.
Lipovská se také vrátila k údajnému střetu zájmů generálního ředitele Petra Dvořáka. „Hana Lipovská vytvořila myšlenkový řetězec, že když ČT pomáhala zvládnout přechod na DVB-T2, profitovala z toho také TV Nova, kterou vlastní PPF, kterou spoluvlastní Ladislav Bartoníček, který společně s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem vlastní školící firmu Gopas,“ okomentoval slova radní mediální analytik Filip Rožánek. Podle něj přitom PPF převzala televizi Nova 13. října 2020, tedy zhruba dva týdny před dokončením přechodu na DVB-T2 v celém Česku.
Hana Lipovská vytvořila myšlenkový řetězec, že když ČT pomáhala zvládnout přechod na DVB-T2, profitovala z toho také TV Nova, kterou vlastní PPF, kterou spoluvlastní Ladislav Bartoníček, který společně s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem vlastní školící firmu Gopas.
— Filip Rožánek (@rozanek) March 24, 2021