Petr Dvořák potvrdil, že bude usilovat o znovuzvolení na post generálního ředitele České televize. Zaměstnancům to oznámil v ranním e-mailu, napsal na sociální síti pořad Newsroom ČT24. Volba generálního ředitele se má konat letos 7. června.
„Po jistém zvažování jsem se rozhodl, že kandidovat chci a budu. V tuto chvíli již připravuji projekt,“ řekl Dvořák webu Seznam Zprávy. Před Českou televizí jsou podle něj nové výzvy, kterých se chce účastnit.
„Česká televize stojí na velkém rozcestí. Prostředí se velmi mění. Jsou tu nové streamovací platformy, globální i lokální, české komerční televize investují mnohem více do vlastní tvorby, objevují se nové distribuční cesty, technologie, jiná očekávání uživatelů a diváků. Česká televize na to musí reagovat rychle, bez tápání i zbytečných chyb,“ prohlásil současný šéf veřejnoprávní televize.
Dvořák zároveň připomíná, že Česká televize je stále nejdůvěryhodnější médium, což je podle něj značná odpovědnost vůči společnosti. „Musí zůstat dostatečně silná a relevantní, což ale půjde jen za předpokladu, že všechny tyto nové výzvy zvládne a nepodlehne vnějším ani vnitřním tlakům,“ dodal s tím, že na to umí Českou televizi připravit.
Současný ředitel Dvořák řídí Českou televizi dvě funkční období. Minulého výběrového řízení se účastnilo 12 kandidátů. Letos radní podle svých slov očekávají větší účast.
Rada ČT bude 17. dubna přijímat přihlášky uchazečů na post šéfa veřejnoprávní televize, o dva dny později na svém jednání zveřejní seznam uchazečů. Za další měsíc, tedy 17. května, budou radní hlasovat o zúžení počtu kandidátů na pět finalistů, kteří pak budou 7. června prezentovat své projekty a obhajovat je před radními. Ti pak budou v ten samý den volit generálního ředitele, který bude stát v čele televize do roku 2029.
Změny ve výběru radních
Vládní koalice se ve sněmovně už několikrát pokusila prosadit změny ve volbě radních České televize a Českého rozhlasu. K hlasování o návrhu, který mimo jiné zapojuje do volby členů televizní a rozhlasové rady i senát, se dolní komora kvůli obstrukcím opozice ani jednou nedostala.
Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová naposledy před čtrnácti dny zopakovala opoziční výtky, podle kterých je novela snahou vládní koalice o ovládnutí veřejnoprávních médií a o kontrolu červnové volby nového generálního ředitele České televize.
Koaliční politici přitom opakovaně tvrdí, že cílem navrhovaných změn je naopak posílení odolnosti obou veřejnoprávních médií vůči případným politickým tlakům. Vyšší nezávislost a stabilitu České televize a Českého rozhlasu má podle vládního tábora zajistit zejména to, že nově nebude možné odvolat rady jako celek, ale jen jejich jednotlivé členy.
Senát má podle novely obsazovat v Radách České televize a Českého rozhlasu třetinu míst. Počet televizních radních se má kvůli zapojení senátu do jejich výběru zvýšit o tři na 18. Zpřísnit se má také vymezení organizací, které mohou předkládat návrhy kandidátů. Nově by musely mít aspoň desetiletou historii. Z nominací by tak byly vyloučeny nové, třeba i účelově založené organizace.