Nastupující prezident Donald Trump už signalizoval, že stávajícího ředitele FBI chce vyměnit. Mandát mu měl přitom skončit až v roce 2027. Trump ho ale chce nahradit svým věrným Kashem Patelem a dával najevo, že Christophera Wraye z funkce odvolá. Ten ve čtvrtek prohlásil, že sám na funkci rezignuje už před Trumpovou inaugurací.
Christophera Wraye jmenoval do funkce sám Donald Trump v roce 2017, když před tím odvolal Jamese Comeyho. FBI pak pod Wrayem bylo vyšetřováno ohledně počátku tzv. Crossfire Hurricane, tedy sledování kontaktů mezi Trumpovými lidmi a na Rusko napojenými aktéry ve volební kampani v roce 2016. Zvláštního vyšetřovatele Johna Durhama jmenoval Trumpův ministr spravedlnosti William Barr.
Důkazy chyběly
Durhamovo vyšetřování ale skončilo pro Trumpa de facto neúspěchem. Dvě obvinění, která z něj vzešla, soudy shodily ze stolu. Jediným odsouzeným tak byl právník pracující pro FBI na nižší pozici, který do žádosti o prodloužení povolení k odposlechu Trumpova spolupracovníka Cartera Page přidal jednu větu.
Klíčovým momentem, kdy se Trump rozhodl, že s Wrayem už nadále spolupracovat nebude, byly prohrané volby v roce 2020. Už na konci září, když probíhala korespondenční část volby, ředitel FBI prohlásil, že jeho agentura nemá důkazy, že by při korespondenční a distanční formě volby docházelo k rozsáhlým podvodům, jak tvrdil Donald Trump.
Věrný Patel
Podle Trumpa pak FBI odmítla důkladně všechna podezření z volebních podvodů vyšetřit. Agentura se pak stala terčem všech Trumpových příznivců, když její agenti provedli domovní prohlídku v jeho soukromém sídle v Mar-a-lago.
Kash Patel už slíbil, že bude hledat důkazy o volebních podvodech v roce 2020. Také veřejně a opakovaně prohlásil, že chce zrušit to oddělení FBI, které vedlo vyšetřování Crossfire Hurricane. Vzhledem k tomu, že prezident může ředitele FBI odvolat, se výměna na tomto postu čekala.