To nejneutrálnější, co se dá říci o řediteli Českého rozhlasu René Zavoralovi je to, že je podivný. Byl členem poroty udělující takzvanou Krameriovu cenu. Poroty, kde sedí jeden proruský dezinformátor vedle druhého, a podle toho pak vypadají laureáti. Nepřišlo mu na tom nic divného. Jistě, podivnému nepřipadá nic podivné.
Teď René Zavoral pokračuje v poněkud temných krocích. Jak si všimli uživatelé českých sociálních sítí a psal o tom například Hlídací pes, bývalý ředitel RTVS na Slovensku Jaroslav Rezník, který skončil v létě v čele veřejnoprávních slovenských médií, se objeví v Českém rozhlase. Generální ředitel ho zaměstnal ve svém sekretariátu jako „odborného pracovníka“.
Co je na tom zvláštního? Hlídací pes to shrnuje stručně: „Ještě jako šéf agentury TASR musel vysvětlovat, proč podepsal spolupráci s kremelskou agenturou Sputnik… Letos, stále pod Rezníkem, slovenská veřejnoprávní televize také ‚zaspala‘ začátek války na Ukrajině a začala o ní informovat až se zpožděním.“
Ta spolupráce se Sputnikem byla také zajímavá. Podle dohody (jaro 2017) si TASR a Sputnik měly „vyměňovat obsah, jazyk a rozvíjet společné projekty zaměřené na posílení vztahů mezi Ruskem a Slovenskem“. Tak to aspoň psal Sputnik. Co je to „vyměňovat si jazyk“, netušíme. Zatím u nás známe jen obrat „dát jazyk“ od putinovského paňáci Jaroslava Foldyny, tak to bude třeba něco důvěrného a slovanského.
Ještě k Rezníkovi. Když invaze na Ukrajinu začala, pozvali jako jednoho z prvních hostů zcela Kremlu oddaného Jána Čarnogurského. No jasně, kolaboranta je třeba nasadit hned, aby snad nechyběl do spektra „názorů“, rozuměj ničím nepodložených blábolů.
Slovenský server Omediach.com zjistil, co má u nás pan Rezník dělat: „Jeho náplní práce bude vytváření dokumentů, dat a analýz, které může vedení ČRo využít v oblasti strategického rozvoje ČRo jako média veřejné služby. Popíše a zanalyzuje také možné příležitosti pro rozvoj ČRo na mediálním trhu z hlediska obsahu a formátů.“
Pan Zavoral není jediný zvláštní člověk, který se pozoruhodně pevně někde uhnízdil. S děkanem Miroslavem Ševčíkem si zřejmě sdělili nějaké tajemství východní provenience, jak se to dělá. Částečně té strategii rozumíme. Základem je vytvořit si z oddaných stoupenců kolem sebe neprůstřelnou vozovou hradbu a ostatní pak mohou jen bezmocně přihlížet.
Problém je v tom, že od určitého množství exemplářů je vřeštění kremelských hlásných trub už poněkud obtěžující.