Přátelé, kolegové a občanští aktivisté požadují, aby byla do funkce vrácena ředitelka ruské školy, která byla podle nich propuštěna, protože odmítla úřadům sdělit jména studentů a zaměstnanců, kteří se zapojili do protivládních protestů.
Příznivci Jeleny Mojsejevové tvrdí, že její propuštění bylo poslední salvou ve státní kampani, jejímž cílem je potlačit disent v celé zemi před zářijovými parlamentními volbami. O kauze referuje i web RFE/RL.
Mojsejevová, která pracovala 15 let jako ředitelka školy č. 24 v Nižném Novgorodu, uvedla, že o svém propuštění byla informována dopisem, který se odvolává na ustanovení ruského zákoníku práce, jež umožňuje úřadům propustit zaměstnance státních institucí bez vysvětlení.
„Takové věci se v životě stávají,“ napsala v příspěvku na facebooku, který odhalil její propuštění. „Zvládneme to!“
Příbuzná Mojsejevové sdělila místním médiím, že byla propuštěna, protože rozzlobila úřady, když jim odmítla poskytnout seznam studentů a učitelů, kteří se zúčastnili lednových shromáždění na podporu uvězněného opozičního vůdce Alexeje Navalného.
Příbuzný, jehož jméno nebylo zveřejněno, řekl místnímu zpravodajskému webu NN.ru, že se úředníci snažili Mojsejevovou odstranit ještě před protesty, které následovaly po zatčení Navalného, jenž loni v srpnu přežil otravu nervovou látkou, z níž viní prezidenta Vladimira Putina. „Pokaždé, když se blížily volby, požadovali po ní různé věci, ale nikdy nedostali to, co chtěli,“ citoval web 22. června příbuzného.
Rusové budou 17.–19. září hlasovat ve volbách do místních a regionálních funkcí a do Státní dumy, dolní komory parlamentu. Volby se konají v době pokračujícího poklesu popularity Kremlem podporované vládní strany Jednotné Rusko, která doufá, že si v Dumě udrží absolutní většinu.
Mojsejevová odmítla žádost RFE/RL o rozhovor a řekla pouze: „Nechci, aby ze mě někdo dělal modlu.“
V rozhovoru pro NN.ru však podle všeho potvrdila, že byla požádána, aby studenty zapojila do protestních aktivit.
„Sama jsem byla šokována… že musíme prozradit, kdo chodí na protesty,“ řekla v rozhovoru. „A já jsem řekla: Promiňte, můžu jim vynadat sama, ale nebudu donášet na děti.“
Alexandr Pičugin, novinář z Nižného Novgorodu, který Mojsejevovou zná, řekl RFE/RL, že se vychovatelka bála následků, pokud by o údajných politických motivech svého vyhazovu promluvila.
„Úřady chtějí, aby zářijové volby proběhly hladce,“ uvedl v písemném komentáři. „A lidé jako Mojsejevová jim stojí v cestě.“
Kritici vlády a pozorovatelé voleb tvrdí, že zaměstnanci škol a další lidé pracující pro státní instituce čelí tlaku, aby ve volbách hlasovali pro Jednotné Rusko nebo jiné kandidáty podporované Kremlem.
Novinář Pičugin říká, že v Nižném Novgorodu dostala každá škola pokyn zajistit, aby zaměstnanci hlasovali pro Jednotné Rusko, ale Mojsejevová se proti tomuto příkazu postavila. „Proto ji vyhodili a umlčeli,“ řekl.