Tento způsob referenda zdá se poněkud nešťastným, chtělo by se parafrázovat krátce poté, co jej ČSSD zahájila. Aktuální situace ve sněmovně potvrzuje, že premiér Babiš o seriózní společnou vládu nestojí. Už tak absurdní referendum se mění ve frašku a mělo by být ukončeno.
[ctete postid=“198720″ title=“Do vlády míří Zemanův sponzor Toman. Po krachu rodinné firmy zůstal dluh 600 milionů“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Toman-Miroslav-385×230.jpeg“ excerpt=“ČSSD chce za nového ministra zemědělství Miroslava Tomana. Bývalý člen Rusnokovy “ permalink=“http://forum24.cz/do-vlady-miri-zemanuv-sponzor-toman-po-krachu-rodinne-firmy-zustal-dluh-600-milionu/“]198720[/ctete]
Jan Hamáček s Jiřím Zimolou vše vsadili na jednu kartu. Snaží se vsugerovat svým spolustraníkům, že účast sociální demokracie ve vládě premiéra Babiše jištěné komunisty je lepší cestou, jak se poučit z chyb a vybřednout z krize. Ve skutečnosti činí pravý opak. Z chyb se nepoučili a vedou nejstarší domácí politickou stranu do krize ještě hlubší.
Babišovi věřím
„Pokud člověku absolutně nevěříte, nemá cenu se o nějakou spolupráci pokoušet. Za mě tam nějaká základní důvěra je, ale každá důvěra má své hranice. Proto máme v koaliční smlouvě jasné pojistky,“ reagoval Jan Hamáček krátce před spuštěním referenda o účasti sociálních demokratů ve vládě na dotaz, zda po zkušenostech věří Andreji Babišovi.
Jako prozřetelnější se zatím jeví jeho vnitřní oponenti, zejména v senátorském klubu. „Nevyjednali jsme žádné pojistky proti přehlasovávání většinou ANO, KSČM, SPD. Až získá Babišova vláda důvěru, začne s námi zametat. Žádné smlouvy nikdy nectil,“ napsal senátor Jiří Dienstbier.
Premiér v demisi ovšem se sociální demokracií zametá už teď, v době probíhajícího referenda. O tom se mohlo nejen její vedení přesvědčit na právě probíhajícím jednání poslanecké sněmovny.
Bližší košile Zemana, Filipa a Okamury
Zaběhnutá hlasovací koalice hnutí ANO, KSČM a SPD vyřadila na návrh komunistického poslance Luzara z programu projednání skandálního chování prezidenta Zemana, který lhal veřejnosti ohledně výroby jedu novičoku v České republice. Už tradičně tak posloužil ruské propagandě v jejím vymezování vůči západním spojencům.
Proti tomuto bodu hlasovala pohodlná většina 108 poslanců, přičemž z ČSSD pouze její místopředseda, „noční vlk“ Jaroslav Foldyna. „Zvítězil zdravý rozum. Projednávání by poškodilo českou demokracii v očích občanů,“ komentoval tento krok Hrad. Nehodlá brát na vědomí, nakolik jednání prezidenta poškodilo Českou republiku v očích spojenců v NATO, zejména Velké Británie.
Ukázalo se, že Babišovi je v závažných otázkách bližší košile Zemana, Filipa a Okamury než potenciálního vládního partnera Hamáčka. Pojistka do budoucna? Nulová. Podobný nesoulad se projevil při následném hlasování pro závažné změny služebního zákona, které umožní ministrům snadnější vyhazovy vedoucích pracovníků a jejich nahrazení svými lidmi.
K tomu lze jen dodat, že hnutí ANO současnou podobu služebního zákona odsouhlasilo, přičemž Andrej Babiš zdůrazňoval nezbytnost „odpolitizování“ státních institucí. Nejen on vytvářel hysterickou atmosféru, že jde o klíčový protikorupční zákon a pokud nebude v této podobě přijat, bude České republice zastavena výplata z evropských fondů.
Najednou je všechno jinak. Premiér potřebuje uvolnit prostor hlubší akvizici do státní správy impéria Agrofertu a jeho spojenců, včetně komunistů, a otáčí kormidlo zpět.
Návrat do reality
Tyto dva konkrétní příklady z parlamentního života jsou návratem do reality. Předvádějí, jak si patnáctičlenný klub sociální demokracie v dané konstelaci skutečně stojí. Nic se nezměnilo a neexistuje žádný racionální důvod předpokládat, že se něco – kromě zisku několika vládních křesel – změní.
Předseda ČSSD nevyužil hmatatelného pokrytectví hnutí ANO, které sází na jeho slabost, a promarnil příležitost ukázat, že je mužem na svém místě. Po krachu hlasování o novičoku měl uspořádat mimořádnou tiskovou konferenci a oznámit ukončení referenda pro naprostou ztrátu důvěry. Místo toho pokračuje v poněkud naivním pojetí politiky, přičemž spolustraníkům prodává zboží druhé jakosti bez záruky.
Proč je referendum sociální demokracie absurdní od samého počátku? Důvodů by se našlo víc, i když lekce v Poslanecké sněmovně a reálná existence „stínové vlády“ je klíčová a postačující.
Předem prohraná bitva
Odhlédněme nyní od hubených výsledků vyjednávačů. V rozporu s unesením sjezdu neprosadili neúčast trestně stíhaného premiéra ve vládě, nevyjednali žádné reálné (nikoli papírové) pojistky před vlivem extremistů na vládnutí a přes příslib resortu vnitra jen přihlížejí čistkám v bezpečnostních složkách. Premiér Babiš jim předhodil jen několik programových drobků, zatímco současný vládní program se téměř nepohnul.
Nepochopitelná je už samotná délka referenda. Proč je natažená na téměř čtyři týdny do poloviny června, když zorganizovat se dá během dvou dnů? Čím déle trvá, tím více mediálních úniků a vnitřních rozporů. Za tu dobu se může mnohé odehrát, situace se rychle mění, a mnozí mohou pod tímto vlivem změnit názor. To nikomu nevadí, že nejsou známa kompletní jména ministrů za hnutí ANO?
[ctete postid=“197593″ title=“Narovnáme páteř hnutí ANO doleva, tvrdí místopředsedkyně KSČM Konečná“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Konečná-385×230.jpeg“ excerpt=“Vláda s důvěrou ještě nevznikla a už se hádá. Nemalá část sociálních demokratů “ permalink=“http://forum24.cz/narovname-pater-hnuti-ano-doleva-tvrdi-mistopredsedkyne-kscm-konecna/“]197593[/ctete]
Jan Hamáček prognózuje, že výsledek referenda bude těsný, což by jen podtrhlo štípnutí strany na dva bloky ve strategicky závažném rozhodnutí. Smíří se poražení s neúspěchem? Nevzniknou vzrušené debaty o možné manipulaci konečnými výsledky? Nepovedou tyto rozpory k prohlubování vnitřní nedůvěry a další destrukci strany?
Prezident Zeman už oznámil, že Babiše oficiálně jmenuje premiérem bez ohledu na výsledek referenda. Netlačí na něj, aby mu přinesl životaschopnou koaliční dohodu, jinak pověří někoho jiného. Tím jen prohlubuje bezvládí a ústavní krizi. Sociální demokracie tudíž nadále nemůže se Zemanem počítat, což jen potvrzuje spor o potenciálního ministra zahraničí Pocheho, a její snahy o sblížení s Hradem jsou liché.
Jak se vedení ČSSD postaví k případnému odmítnutí referenda, které bude jeho zásadní porážkou? Bude rezignovat? Kdy konečně Jan Hamáček a spol. pochopí, že hraje nedůstojnou roli pěšáka, nikoli generála, v předem prohrané bitvě?