Poslanecká sněmovna se bude zabývat návrhem Pirátů umožňujícím manželství stejnopohlavních párů. Postoj vládních stran však není jednotný, jasno není ani u opozice. Podle místopředsedkyně dolní komory Olgy Richterové (Piráti) však rovnoprávná manželství schválily v jiných zemích i konzervativní vlády. Nemůžete kázat o minimálních zásazích státu a zároveň jako stát strkat nos do osobního života lidí, řekla v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Někteří poslanci argumentují tím, že jsou nyní důležitější věci, které je potřeba řešit. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda dokonce varoval v této souvislosti před kulturními válkami. Má vůbec šanci sněmovnou projít manželství pro všechny?
V řadě zemí schválily rovnoprávná manželství i konzervativní vlády, protože nemůžete kázat o minimálních zásazích státu a zároveň jako stát strkat nos do osobního života lidí. A tady jde skutečně jen o nastavení férového přístupu, aby měli všichni stejná práva i povinnosti a právní jistoty.
Je automatickou součástí politické práce, že pracujete na řadě agend najednou. Pokud by snad poslanci či vláda řešili vždy jen jedno téma, občané by na vše čekali desítky let. Podpora domácností v současné krizi je absolutní prioritou. Nelze ale odkládat ani další dlouho opomíjené problémy nebo témata.
Proč s tímto tématem přicházíte zrovna teď?
Pandemie i současná krize ukázaly, jak důležitá je rodina a právní jistoty, kdy se muselo třeba řešit, že druhý z registrovaných partnerů neměl nárok jít k dítěti do nemocnice a žádat informace o jeho zdraví. Pokud chce více lidí nést závazky, které z manželství vyplývají, měli bychom to podporovat. V praxi jsme tento zákon předkládali už v roce 2018, kdyby se kolem toho nedělaly zbytečné obstrukce, nemuseli jsme to řešit nyní. Stačí, aby politici dostáli svým slibům o tom, že chtějí podporovat svobodu, rovná práva i povinnosti pro všechny, že chtějí férový stát, který se neplete, kam nemá, a manželství pro všechny odhlasujeme velmi rychle.
Máte informaci, kteří poslanci zákon podpoří?
O tom se bude detailněji teprve jednat. Podpora všech Pirátů je samozřejmá, stejně jako v minulém volebním období. Předpokládám podporu u řady poslanců či poslankyň u hnutí STAN či TOP 09, i když ne asi ve stoprocentní míře. Stejně tak u části opozice, v ODS bude tuším volné hlasování.
Zdá se ale, že například KDU-ČSL je vyloženě proti. Nemůže tento rozpor rozbít vládní koalici?
Již před volbami bylo voličům tehdejší opozice jasné, že v případě vítězství demokratického bloku bude vládnout všech pět stran dohromady. Stejně tak byly všem známé nejen naše shodné, ale i odlišné názory. Do vládní spolupráce jsme vstoupili s vědomím toho, že tento bod je jedním z těch, na kterých není napříč koalicí shoda. Každopádně naše země a občané jsou kvůli Putinově agresi v náročné situaci, na jejímž řešení budeme jako koalice spolupracovat bez ohledu na cokoliv jiného. To nic nemění na tom, že chceme, aby měli konečně i u nás všichni stejná práva i povinnosti.
Nyní vedle manželství existuje pro stejnopohlavní páry registrované partnerství. Co je podle vás v současném systému problém?
Návrh, který podáváme, nikomu neubližuje, jen dává právní jistotu rodinám a jejich dětem, kterým dnes chybí. Například v případě rozpadu registrovaného partnerství nemají děti nárok na výživné či při smrti rodiče nemají děti v registrovaném partnerství právo na sirotčí důchod a na dědictví a ani nevědí, komu budou svěřeny do péče. Problém je i u hypoték a dalších oblastí.
Registrovaným partnerům a jejich dětem dnes chybí jistoty, které mají manželské páry automaticky. Nejde pouze o majetkové aspekty a společné jmění manželů, ale i o výše popsanou nejistotu ve vztahu k dětem nebo nerovnost nároků na pracovní volno a další. Všichni neseme stejné povinnosti, platíme daně, v naší společnosti, která otevření manželství fandí, je logickým řešením, aby tato část občanů získala i stejná práva.
Nemohla by být kompromisem úprava registrovaného partnerství, kde by páry získaly stejné výhody jako manželé?
Navrhovaný zákon je velmi jednoduchý, elegantně by vše výše zmíněné vyřešil. Přijala ho proto řada konzervativních vlád a zemí, které nejsou tak sekulární jako my, například Irsko, Velká Británie, Německo a další. Uznání důstojnosti velmi pomáhá i mladým lidem, v období hledání identity, které s odlišnou orientací bývá dost nesnadné.