Virus Langya je tady! Světová veřejnost se po otřesných zkušenostech s koronavirovou epidemií bojí nějakého opakování, nějaké nové epidemie. A novináři se samozřejmě pokoušejí psát o tom, co lidi zajímá. Takže se v posledních dnech zjevil nový virový bubák, pro změnu z Číny. Příchod henipaviru LayV však zcela jistě novou globální pandemii neznamená. Ale informace, že ta pandemie momentálně nehrozí, neznamená ani to, že nemohou přijít jiné a skutečně nebezpečné nové viry. A také neznamená, že by si lidi měli přestat mýt ruce.
„Téměř tři desítky lidí v Číně onemocněly nově identifikovaným virem ze stejné rodiny jako smrtelné viry Nipah a Hendra. Zatím ale neexistuje žádný důkaz, že by se virus mohl přenášet z člověka na člověka. Virus, pojmenovaný Langya henipavirus nebo LayV, byl nalezen díky systému včasné detekce lidí s horečkou, kteří byli nedávno vystaveni kontaktu se zvířaty ve východní Číně. Pacienti – hlavně farmáři – hlásili únavu, kašel, ztrátu chuti k jídlu a bolesti, u několika byly nalezeny vývojové abnormality krevních buněk a známky poškození jater a ledvin,“ píše agentura Bloomberg.
„Neexistují žádné důkazy, že nakažení byli v úzkém kontaktu, což naznačuje, že infekce člověka může být sporadická. Testy detekovaly virus u rejsků, což je známý vektor (přenašeč, „vehikl“, který přenáší viry) pro podobné henipaviry, což naznačuje, že malí chlupatí savci podobní krtkům mohou být přirozeným rezervoárem tohoto viru,“ dodává.
Také BBC občas sáhne k trochu zavádějícímu titulku, ten k viru zněl: „Langya: Nový virus infikoval 35 lidí ve východní Číně.“ I článek je hodně přefouknutý: „Vědci sledují ve východní Číně nový virus pocházející ze zvířat, který infikoval nejméně několik desítek lidí. Nový Langya henipavirus (LayV) byl nalezen u 35 pacientů v provinciích Shandong a Henan. Mnozí měli příznaky jako horečka, únava a kašel. Předpokládá se, že se virem nakazili od zvířat. Zatím neexistuje žádný důkaz, že by se LayV mohl přenášet mezi lidmi. Výzkumníci detekovali virus převážně u rejsků.“
Trocha zoologie
„Behaviorální imunita“ je vrozená, vyvinula se evolucí jako účinný mechanismus ochrany před infekcemi. Proto u většiny lidí vyvolávají odpor netopýři, krysy a myši. Jsou to až luxusní vektory – přenašeči – virů. Rejsek – konkrétně identifikovaná bělozubka velká (Crocidura lasiura) samozřejmě, na rozdíl od myší, není hlodavec. Je to, podobně jako krtek či ježek, hmyzožravec. Ale i pro člověka se zálibou v přírodě bude rejsek identifikován jako nějaký myšoid. Něco, na co se nesahá, a je to fuj. Posoudit můžete sami na videu pražské ZOO.
Jak však vědí všichni milovníci exotických pokrmů, v Číně snědí opravdu cokoliv. Dokonce i zkameněliny – kosti dinosaurů – se melou na prášek jako součást tradiční čínské medicíny s názvem „dračí kosti“. Přes opravdu velký zájem celosvětových médií o nový virus a shodu, že k zoonotickému přeskoku došlo z bělozubky, nikde jsem se nedočetl, v jakém kontaktu s těmi bělozubkami nakažení Číňané byli. Hypotézu mám – ale není příliš politicky korektní. A navíc počítá s lidskou chybou: Tu polévku z rejska prostě nevařili dostatečně dlouho.
Moc médií
Ne nadarmo kupoval Babiš MF DNES, moc médií v informační společnosti nikdo nezpochybňuje. Ovšem že mají takovou moc i impaktovaná, vědecká média, nejspíše nikdo netušil. Ale jsme v mimořádné situaci, vzpomínky na koronáče jsou proto příliš živé a strach z další pandemie pochopitelný. Ale když jsem si četl zprávu ÚZIS k novému viru, málem mi zaskočilo. Ústav zdravotnických informací vysvětluje: „Nejedná se o aktuálně hlášené nákazy. Pozornost k problematice přitáhla nejspíše aktuálně zveřejněná publikace v New England Jurnal of Medicine: Zhang XA, Li H, Jiang FC, et al. A zoonotic henipavirus in febrile patients in China. N Engl J Med. 2022; 387(5): 470-472.“
Shrnutí: První případ LayV zaznamenaný v Číně je evidován z prosince 2018, poslední z dubna 2021. A je dohromady 35 nakažených. Číňanů, kteří se mohli za tu dobu nakazit, je dohromady 1 400 000 000. Třicet pět jedinců nemocí způsobovanou novým virem v Číně onemocnělo v průběhu 28 měsíců. Takže se nemoc opravdu nešíří. Všem nakaženým bylo blbě, neumřel nikdo. Takže z Langya vražedná epidemie prostě nebude. Ale jedno poučení – nejen pro Číňany, pro všechny milovníky exotických krmí – platí: Vařte ty rejsky pořádně!