Reklamní větev kauzy Čapí hnízdo končí. S odvoláním na mluvčího Nejvyššího státního zastupitelství Petra Malého to napsal web iRozhlas.cz. Nejvyšší státní žalobce Igor Stříž podle něj nevyužil svoji pravomoc a nenařídil další kontrolu. Kriminalisté se v reklamní větvi kauzy zabývali podezřením na daňové úniky u plateb od firem z holdingu Agrofert za reklamu konferenčnímu centru Čapí hnízdo.
„Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nevyužije svého oprávnění nařídit mimořádnou kontrolu ve věci podezření z možného daňového deliktu v souvislosti s použitím reklamy na Farmě Čapí hnízdo,“ řekl webu iRozhlas.cz Malý.
V reklamní větvi případu se policisté podle dřívějších informací zabývali podezřením, že suma 272 milionů korun v letech 2010 až 2013 od firem z Agrofertu ve skutečnosti nešla na reklamu, ale pomáhala Čapímu hnízdu splácet úvěr a holdingu Agrofert snížit si daně. Platby za reklamu byly podle podezření buď fiktivní, nebo předražené.
Policie už případ jednou odložila. V červnu 2022 konstatovala, že z důkazů vyplynulo, že reklamní spoty, audiovizuální produkce či propagační materiál skutečně vznikly. Její rozhodnutí následně potvrdilo i Městské státní zastupitelství v Praze, vrchní státní zastupitelství ale usnesení zrušilo. Policie na konci února dospěla k závěru, že nešlo o podezření z trestného činu.
„Nejvyšší státní zastupitelství podrobně přezkoumalo formální i věcnou správnost rozhodnutí policejního orgánu, kterým byla uvedená trestní věc odložena, stejně jako činnost a právní závěry dozorového státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze,“ dodal pro iRozhlas.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Malý.
Farma Čapí hnízdo patří do holdingu Agrofert, který je v současnosti ve svěřenských fondech předsedy ANO Andreje Babiše. Ten dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Pochybení kolem reklamy na Čapím hnízdě vylučuje i holding Agrofert.