Luxus zapomenout si nemůžeme dovolit, zvláště pokud jde o osmé výročí razie na úřadu vlády. Do sněmovny letos míří v čele Přísahy jeho hlavní strůjce Robert Šlachta. On sám v nedělním pořadu Partie na CNN Prima News tvrdil, že postupoval striktně podle zákona. „Konal jsem tak, jak jsem měl,“ řekl Šlachta a dodal, že se nemá zač omlouvat.
Následný vstup profikorupčního hnutí ANO na politickou scénu, dotační a jiné skandály, zakleknutí státu a hladová chapadla nenasytné řepkové mafie ve státní správě jsou panu Šlachtovi ničím.
Souhlas se zásahem na úřadu vlády vyslovil i nejvyšší žalobce Pavel Zeman v Otázkách Václava Moravce, který bezprecedentní taškařici zakuklených samopalníků chápe jako projev rovnosti občanů před zákonem. Ještě odvážnější je Šlachta, který doufá v obdobné policejní zákroky i v budoucnu.
Co skutečně přinesl Šlachtův zákrok?
Pád řádně zvolené vlády ukončený podmíněnými tresty Jany Nečasové a bývalých zpravodajců Páleníka, Kovandy a Pohůnka, které jsou po osmi letech stále nepravomocné. Na tiskovce slavnostně oznamovaný nález desítek kilogramů zlata, které s kabelkami ani politickou korupcí nesouviselo a které je policií stále zadržované. Majitel, podnikatel Luboš Pašek, byl totiž o další rok později obviněn v nijak nesouvisejícím případu laboratoře Chambon. Opravdu byl Šlachtou řízený zákrok v pořádku? Skutečně máme očekávat podobně zpackané akce s přesahem do státní politiky i v budoucnosti?
„S panem Babišem nemáme nic společného,“ sdělil Šlachta, který odmítá možnost, že by jeho Přísaha v budoucnu byla „béčkem“ Babišova hnutí ANO. S ohledem na jeho ostatní veřejná vystoupení jsou tato slova stejně věrohodná jako protikorupční rétorika zděděná po Vítu Bártovi. Jestliže se Přísaha dostane do sněmovny, ocitne se velice pravděpodobně v mocenských sférách Andreje Babiše. Tomu napovídá i nápadně slušné, dokonce pozitivní vyjadřování premiéra Babiše o Šlachtovi.
Můžeme vyhrát boj s korupcí?
Předvolební protikorupční sentiment se táhne naší politickou manéží mnohem déle. Jako první tuto chiméru vypustil Miloš Zeman, slovně bojující proti korupci ODS tak úporně, až s ní uzavřel de facto koaliční smlouvu. Ze slibovaného využití kůže členů ODS sešlo a opoziční smlouvou se korupce dostala na řádově vyšší úroveň. Následující akce Čisté ruce připravila na pět let o svobodu Zemanova ministra Svobodu. Zatímco kmotři a šíbři ODS i ČSSD se chovali podle známého ruka ruku myje, Zeman s Klausem si nad korupcí umyli ruce jako Pilát.
Přiznejme si to jednou provždy. Korupci nejde vymýtit, lze ji maximálně omezit. Sebevíce drakonické tresty korupci nikdy a nikde nezrušily. Chceme-li míru korupce snížit, máme pro to jedinou cestu. Oddělit ekonomiku a politiku, tedy minimalizovat zásahy a vliv státu na jakékoliv podnikání. Dokud bude možnost získat výhody prostřednictvím korupce, najde se někdo, kdo se o to pokusí. Netýká se to pouze státem vlastněných podniků, totéž platí o dotacích, státních pobídkách atd.
Jediná cesta pro ponížení korupce je důsledná privatizace. Tato cesta je ale politicky téměř neprůchodná právě pro vedlejší efekty výhodných kšeftíků mezi politickými „bafuňáři“, lobujícími podnikateli a profesionálními korupčníky. A také ta vábná pohádka o potrestání zlotřilců na řadu voličů dlouhodobě působí, tak proč se jí zbavovat.
Vždy je před nějakými volbami
A letos nás čekají nad jiné důležité. Co nám v této souvislosti nedělní pořady přinesly? Podle poslance prozatím opozičních Pirátů Mikuláše Ferjenčíka stačí na pád vlády trafiky a nezdaněné kabelky. Dokonce je mu jedno, byl-li to tehdy puč, nebo ne. Ještě více ale zarazilo, že principiálně nevyloučil spolupráci se Šlachtovou Přísahou.
Kořeny budoucnosti najdeme v minulosti. Na rozdíl od Přísahy Piráti už s námi nějaký čas žijí a Mikuláš Ferjenčík v neděli nechtěně vypustil hned dva pochmurné stíny z pirátské minulosti.
Prvním byl autobus, jehož náklad v mentalitě poslance Ferjenčíka uvízl hlouběji, než by se zdálo. Pád vlády vyvolaný neprokázanými politickými trafikami a nezdaněnými kabelkami? Mějme na paměti, že zneužití zpravodajců zatím stále nebylo uzavřeno. Tento pirátský způsob uvažování má s právním státem pramálo společného. Pro nás o to hůře, že součástí Ferjenčíkova uvažování je i pirátskostarostenský protikorupční program. Tato podbízivá předvolební floskule nemá co dělat u strany, která svého předsedu vidí coby budoucího premiéra.
Co ale vyvolává skutečné obavy, je opomíjená a snad i zapomenutá argumentace Pirátů po posledních sněmovních volbách. Tehdy byla naznačena možnost podpory Babišovu hnutí. Tato podpora byla umně skryta za rádoby státnické výzvy k otevření cesty vládě. Vládě sestavené člověkem, o kterém si nikdo nemohl dělat iluze.
Máme se snad obávat povolebního podrazu občanské společnosti od Pirátů? Nebo můžeme doufat ve zdravý úsudek a zmoudření? Snad pouze pan Ferjenčík nechápe, že Šlachta je alter ego Andreje Babiše.