Platforma Rekonstrukce státu znovu vstoupila do veřejného prostoru. Využila sílících občanských protestů a vyvolala jednání s premiérem Babišem a ministryní spravedlnosti Benešovou. Ti ji však využívají jako fíkový list a odvádějí tak pozornost od svých závažných problémů.
Nulová garance
Aktivisté z Rekonstrukce státu zveřejnili v souvislosti se jmenováním Zemanovy poradkyně Marie Benešové ministryní spravedlnosti sedm pojistek pro nezávislou justici, se kterými lze v obecné rovině souhlasit. Nicméně ďábel vždy spočívá v detailu a způsob jejich prosazování je kontraproduktivní.
[ctete postid=“256712″ title=“Čtvrt milionu lidí vyslalo Babišovi silný signál. Nerozumí jim a skrývá strach“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/142A2010-385×230.jpg“ excerpt=“Největším úspěchem demonstrace na Letné je její účast. Čtvrt milionu lidí přijelo do “ permalink=“https://forum24.cz/ctvrt-milionu-lidi-vyslalo-babisovi-silny-signal-nerozumi-jim-a-skryva-strach/“]256712[/ctete]
Osobní jednání zástupců této iniciativy s premiérem a ministryní neznamená žádnou garanci, že uvnitř justice nedojde k nežádoucímu vývoji. Problém není jen ve změnách legislativy, ale i ve vytváření určité atmosféry uvnitř rezortu, která může vést postupem času k zamýšleným cílům, tedy k vytvoření ochranného valu kolem některých citlivých kauz.
Rekonstrukce státu znovu supluje standardní politická jednání, přičemž hlavní bitevní pole při formulování zákonů se odehrává v parlamentu. Na tom by ještě nebylo nic mimořádného, pokud by se oba představitelé ANO na schůzky s touto iniciativou opakovaně neodkazovali a nechlácholili tím veřejnost. Platforma tak fakticky obrušuje hrany a legitimizuje jejich neudržitelnou pozici.
S občanskými iniciativami jednáme
„Paní Benešová nastoupila do funkce a spustila se neuvěřitelná mediální smršť, kdy vlastně byla obviněna ze všech různých věcí. Myslím si, že jsem se zachoval velice vstřícně. My jsme jednali s Rekonstrukcí státu, vnímáme jejich požadavky,“ hájil ministryni premiér před hlasováním o nedůvěře vládě v Poslanecké sněmovně.
Rekonstrukce státu se už 4. června sešla s premiérem a představila mu svoje požadavky. Babiš následně prezentoval jednání jako známku toho, že není třeba protestovat, neboť komunikuje s občanskými iniciativami hájícími nezávislou justici. Jak ovšem přiznávají sami aktivisté, schůzka nepřinesla žádné výsledky.
„Andrej Babiš by neměl používat Rekonstrukci státu a mě osobně jako fíkový list,“ komentoval toto fiasko Pavel Franc, zakladatel platformy. „Pan premiér odmítl naše požadavky s tím, že k ohrožení justice nedochází, a není tedy potřeba dělat žádné rychlé kroky,“ dodal.
Dohoda s Rekonstrukcí státu
Stejným způsobem se na schůzky s Rekonstrukcí státu ve sněmovně několikrát odvolávala Marie Benešová. Na základě těchto jednání prý změnila složení výběrové komise, která bude vybírat nejvyššího státního zástupce, a ustoupila v urychlení účinnosti novely zákona o státním zastupitelství.
„Tak jsem se domluvila s Rekonstrukcí státu, že to zkrátíme, ale pak tedy pan nejvyšší státní zástupce skončí dřív, a to jsem nechtěla,“ poznamenala ministryně.
Místo původně zamýšleného roku 2022, kdy bude vládnout jiný kabinet, vstoupí podle této domluvy novela v platnost začátkem příštího roku. Skutečně si aktivisté přejí, aby nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman skončil ve funkci dřív?
Rekonstrukce státu dnes tvrdí, že návrh novely zákona o státním zastupitelství stále „obsahuje mnoho sporných bodů, které mohou ve sněmovně vyvolat nikdy nekončící diskuze“. Co ale čekali? Že komplikovanou situaci vyřeší zrovna oni?
Politický úspěch Benešové
Efekt je přesně opačný. Do sněmovny směřuje syrová novela zákona, která může nabrat neočekávaný směr a negarantuje vůbec nic. Přesto si může Benešová připsat „dohodu“ s aktivisty jako politický úspěch. Vždycky teď může tvrdit, že s občanskými iniciativami jedná a vychází jim vstříc.
Pokud Pavel Franc tvrdí, že není fíkovým listem premiéra, skutečnost vyznívá jinak. O tom svědčí i poslední aktivity Rekonstrukce státu. Doporučuje dokonce Benešové experta, který může pomoci s nastartováním změn. „Nechceme, aby zaniklo, že jsme byli vůči vládě velmi konstruktivní, když jsme navrhli sedm opatření pro nezávislejší, ale také výkonnější a transparentnější justici,“ tvrdí na svých stránkách.
Součást probabišovské vlny
Angažmá této platformy v současné krizové situaci vyznívá poněkud licoměrně. Rekonstrukce státu se spolu s dalšími protikorupčními iniciativami dlouho vezla na probabišovské vlně a de facto mu pomáhala upevňovat moc proti „tradičním“ stranám.
Tato platforma je pověstná nátlakovými akcemi proti politikům ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci Karla Janečka. Začala s nimi už před parlamentními volbami v roce 2013, kdy její aktivity zaváněly vydíráním. Otevřeně vyhrožovala těm, kdo se nepřipojí k jejím záměrům, veřejnou ostrakizací. Tento model agresivního lobbingu několikrát zopakovala i později.
Blízko hnutí ANO
Rekonstrukce státu měla od počátku velmi blízko k hnutí ANO. Na jaře 2015 prezentovala Andreje Babiše jako politika, který jí nejvíce naslouchá, zatímco zbývající koaliční strany hatí její plány.
Zástupci platformy se účastnili sněmu hnutí ANO, přičemž následně jejího šéfa znovu pochválili, že byl jediný, kdo reagoval na jejich výzvu ke spolupráci. Vztahy Andreje Babiše s aktivisty Rekonstrukce státu byly natolik úzké, že byli označováni za Babišovu PR agenturu.
[ctete postid=“257761″ title=“Staněk byl Hamáčkův velký omyl. Nehájí zájmy ČSSD, ale prezidenta Zemana“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Staněk-2-385×230.jpeg“ excerpt=“Snad už to ví i Jan Hamáček, že jmenování Antonína Staňka ministrem kultury byl jeho “ permalink=“https://forum24.cz/stanek-byl-hamackuv-velky-omyl-nehaji-zajmy-cssd-ale-prezidenta-zemana/“]257761[/ctete]
Částečné ochlazení vzájemných vztahů a ústup marketingového „protikorupčního“ étosu hnutí ANO nejkřiklavěji potvrzuje destrukce služebního zákona, vlajkové lodi Rekonstrukce státu. Po změnách prosazených Babišovou vládou zdaleka nenaplňuje původní smysl odpolitizování státní správy. Naopak vede k zabetonování exponentů hnutí ANO ve strukturách státu.
Zástupci Rekonstrukce státu přesto nadále sedí v Radě vlády pro koordinaci boje proti korupci, kterou vede trestně stíhaný premiér. Pokud by svoje momentální pohoršení nad jeho střetem zájmů mysleli vážně, tuto loutkovou radu by demonstrativně opustili.
Zásadní nepochopení situace z jejich strany spočívá v tom, že stovky tisíc lidí v ulicích nedemonstrují kvůli konkrétní podobě zákona o státním zastupitelství, na který může být řada různých pohledů, ale kvůli odchodu premiéra Andreje Babiše a jeho nejvěrnějších a všeho schopných, mezi něž patří i Marie Benešová, z politiky.
Benešová zpochybňuje lex Babiš
Neslyšeli jsme názor Rekonstrukce státu na vystoupení Marie Benešové v Poslanecké sněmovně, kde v aktuální i mezinárodně vypjaté situaci zpochybnila samotnou podstatu novely zákona o střetu zájmů, nazývanou lex Babiš, jako údajně diskriminační.
„Tak klaďme si otázku, jestli je tedy skutečně naším záměrem, aby lidé, kteří se pohybují v politice, byli pouze nemajetní, anebo abychom připustili i schopné manažery, kteří ten majetek mají?“ tázala se zcela vážně ministryně spravedlnosti, jako by vůbec nevnímala podstatu problému střetu zájmů.
Co tedy lze od Benešové očekávat, když je podle ní všechno kolem premiéra v naprostém pořádku? Zvláště když následně prohlásí, že zná některé Babišovy kritiky z odposlechů, což zavání skandálním porušením zákona a jen se tím rozšiřují důvody, proč by měla abdikovat?
Nezbývá než se ptát, proč Rekonstrukce státu tuto roli fíkového listu dobrovolně sehrává. Je za tím skutečně jen neskonalá touha po zviditelnění, spojená s nekonečnou naivitou?